Ny facklig försäkring ger ökat skydd vid arbetslöshet

Arbetslöshet. Transport och Folksam har tagit fram en ny tilläggsförsäkring som träder in vid arbetslöshet. Medlemmar som tecknar den frivilliga försäkringen får 80 procent av den tidigare inkomsten i upp till 300 dagar. I stället för 100 dagar, som gäller med förbundets vanliga inkomstförsäkring.

– För några tior extra i månaden får många av våra medlemmar ett förstärkt skydd vid arbetslöshet. Tilläggsförsäkringen gynnar alla som tjänar lägst 20 900 kronor i månaden, säger Transports försäkringsansvarige, Sture Thorsell.

Ända sedan 2007 har Transport haft en inkomstförsäkring som automatiskt ingår i medlemskapet. (Förutsatt att man är med i både förbundet och a-kassan.)

Skyddet kom till efter att den allmänna statliga arbetslöshetsförsäkringen urholkats kraftigt, ­så att allt färre fick ut de 80 procent som ursprungligen var målet.

Genom åren har förbundets inkomstförsäkring garanterat att alla arbetslösa verkligen får 80 procent. I 100 dagar. I praktiken motsvarar det ungefär 4,5 månader.

Ursprungligen var ”brytpunkten” 18 700 kronor i månaden. Alla som tjänade upp till det beloppet fick 80 procent i statlig a-kassa och hade alltså ingen nytta av inkomstförsäkringen. Vinnare var de som tjänat över 18 700 kronor. Ju högre inkomst desto mer påfyllning kom från den fackliga inkomstförsäkringen.

Efter hård kritik mot a-kassereglerna drev den rödgröna regeringen 2015 igenom förbättringar. Högsta dagpenning räknades upp till 910 kronor.

Effekten blev att brytpunkten för att nå 80 procent försköts uppåt. Alla arbetslösa som tjänat upp till 25 025 kronor fick nu 80 procent från a-kassan de första 100 dagarna.

Färre hade därmed nytta av förbundets inkomstförsäkring och röster har höjts för att den borde skrotas.

I stället har Transport och LO förhandlat fram ett medlemserbjudande hos Folksam. Den som vill kan från den 1 oktober teckna en tilläggsförsäkring. För en premie på 39-79 kronor per månad får en stor majoritet av förbundets medlemmar extra skydd vid arbetslöshet. Till 80 procent av lönen i maximalt 300 dagar.

Transports försäkringsansvarige Sture Thorsell betonar att den nya frivilliga försäkringen inte bara gynnar medlemmar med inkomster över brytpunkten, 25 025 kronor. Fler, med lägre inkomster, får ett förstärkt skydd framför allt vid vid långvarig arbetslöshet.

Förklaringen är att dagpenningen på 910 kronor från a-kassan (dock högst 80 procent av lönen) bara gäller i 100 dagar. Sedan sänks ersättningen till 760 kronor.

– Genom tilläggsförsäkringen blir nivån, 80 procent, densamma i 300 dagar. Vi får en ny brytpunkt på 20 900 kronor. Alla som tjänar över den nivån har nytta av tilläggsförsäkringen, förtydligar Sture Thorsell.

För Transports vanliga inkomstförsäkring gäller en kvalifikationstid på ett år. Man måste ha varit medlem i förbundet 12 månader för att kunna utnyttja försäkringen. För tilläggsförsäkringen gäller samma sak. Först efter ett års betalda premier kan medlemmen åberopa den.

Är ersättningsnivåer och regler krångliga? Här är räkneexempel som visar att en vanlig arbetslös chaufför kan tjäna uppåt 50 000 kronor per år genom tilläggsförsäkringen:

Lisa är lastbilschaufför och tjänar 27 500 kronor i månaden. Hon har varit med i Transport i flera år och blir arbetslös. Efter karenstiden får Lisa med förbundets vanliga inkomstförsäkring, fast utan tilläggsförsäkringen:

Från a-kassan, dag 1–100: 910 kronor/dag

Från inkomstförsäkringen: 1 980 kronor/månad

Totalt/månad: 22 000 kronor

 

Från a-kassan, dag 201–300: 760 kronor

Totalt/månad: 16 720 kronor

 

Med förbundets nya tilläggsförsäkring får Lisa:

Från a-kassan, dag 1–100: 910 kronor/dag

Från inkomstförsäkringen, dag 1–100: 1 980 kronor/månad

Totalt/månad: 22 000 kronor

 

Från a-kassan, dag 201–300: 760 kronor/dag

Från tilläggsförsäkringen: 5 280 kronor/månad

Totalt/månad: 22 000 kronor

 

Kalle är väktare, tjänar 22 000 kronor och har också varit med i Transport i flera år. Med förbundets vanliga inkomstförsäkring, fast utan tilläggsförsäkringen får han:

 Från a-kassan, dag 1–100: 800 kronor/dag

Från inkomstförsäkringen: 0 kronor/månad

Totalt/månad: 17 600 kronor

 

Från a-kassan, dag 101–200: 760 kronor/dag

Totalt/månad: 16 720 kronor

 

Från a-kassan, dag 201–300: 700 kronor/dag

Totalt/månad: 15 400 kronor

 

Med förbundets nya tilläggsförsäkring får Kalle:

Från a-kassan, dag 1–100: 800 kronor/dag

Från inkomstförsäkringen: 0 kronor/månad

Totalt/månad: 17 600 kronor

 

Från a-kassan, dag 101–200: 760 kronor/dag

Från tilläggsförsäkringen: 880 kronor/månad

Totalt/månad: 17 600 kronor

 

Från a-kassan, dag 201–300: 700 kronor/dag

Från tilläggsförsäkringen: 2 200 kronor/månad

Totalt/månad: 17 600 kronor

 

Premien för tilläggsförsäkringen varierar beroende på inkomst:

Lön/Premie per månad

20 900–25 000/39 kronor

25 001–30 000/42 kronor

30 001–36 000/79 kronor

 

36 001–43 000/101 kronor

43 001–50 000/128 kronor

50 001–55 000/150 kronor

(Tabellen fortsätter upp till inkomster på 100 000 kronor i månaden.)

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.

Många dödsolyckor bland lastbilschaufförer sker i trafiken. Foto: Jeppe Gustafsson/Shutterstock

Över 200 personer miste livet i trafiken

Vägtrafik. Under förra året omkom 208 människor i trafikolyckor. Sett ur ett längre perspektiv betyder det en fortsatt minskning av antalet dödsolyckor, visar Transportstyrelsens preliminära statistik.

vinterdäck och lastbil på vinterväg

VMA och fler snövarningar utfärdade

Vägtrafik. Nya, extrema snöfall och hårda vindar väntar. För delar av Ångermanland har SMHI gått ut med en röd varning och uppmanar trafikanter att ”inte ge sig ut”. För flera av Transports yrkesgrupper innebär det stora problem.

Säkerhetskontrollanterna går över till Swedavia på Landvetter

Bevakning. Den 1 december 2025 tog Swedavia över ansvaret för säkerhetskontrollerna på Landvetters flygplats i Göteborg. Det innebär att säkerhetskontrollanterna går över från Securitas till det statliga bolaget. Positivt med fler förmåner, tycker Therése Svenningsson.

226 miljoner i klimatböter för flygbolaget Braathens

Flyg. Flygbolaget Braathens (BRA) var först i världen med att lansera biljetter där en viss del biobränsle ingår vid flygningen. Men nu kräver Naturvårdsverket nästan 226 miljoner kronor i böter för försenad rapportering av koldioxidutsläpp.