Norska minimilöner åt alla – eller?

Utländska chaufförer som kör i Norge ska enligt lag ha norska minimilöner. Men gäller det även den som bara rullar i landet ett par timmar? Svenska Transportindustriförbundet åkte till Norge för att prata om oklarheterna i den nya lagen.

Lagen om minimilöner är ett försök att komma tillrätta med social dumpning och brottslighet på de norska vägarna. Den som kör i Norge ska också ha norsk lön, punkt slut. Men när lagen, som stiftades i våras, skulle börja tillämpas den 1 juli var den tvungen att skjutas upp. De nordiska arbetsgivarna behövde helt enkelt mer tid på sig att ställa om. För ska reglerna verkligen gälla alla? Även den som bara rullar ett par timmar i Norge?

Enligt den norska regeringens hemsida ska de nya reglerna inte påverka internationella transporter. Men samtidigt säger norska Tariffnemnda, som beslutar om den nya lagen, att reglerna ska gälla internationella transporter och hänvisar generellt till EU:s utstationeringsdirektiv, som reglerar vilka villkor utländsk arbetare ska ha när de tillfälligt skickas till ett annat land för att jobba.

Svenska Transportindustriförbundet, som är ett branschförbund som organiserar godstransport- och logistikföretag i Sverige, har påpekat att en chaufför som kör internationella transporter till och från Norge inte per automatik kan anses vara stationerad i Norge. Speciellt inte om denne tar all sin vila utanför landets gränser.

– Är man utstationerad, ja då kickar ju utstationeringsdirektivet in och det är inga konstigheter med det, säger Tommy Pilarp som är förbundsjurist på Transportindustriförbundet. Men är man inte utstationerad i Norge utan kör transporter till och från så vill vi vända oss emot att det ska börja ticka in en norsk minimilön de timmar man är i Norge. Rent juridiskt är inte det möjligt.

Den 9 september reste Tommy Pilarp till Norge för att diskutera problematiken med Tariffnemnda.

– De bockar artigt och lyssnar men säger varken ja eller nej, säger han. Men mellan raderna sa de att det kanske gick lite väl fort så det där med tillämpning hann man inte riktigt med.

Enligt Tommy Pilarp har Tariffnemnda tagit till sig kritiken och lyssnat på invändningarna angående den nya lagen och lovat att titta närmre på vad som ska gälla för de internationella transporterna.

Lagen är tänkt att träda i kraft den 1 november. Transportindustriförbundet har begärt att lagen skjuts upp tills det är utrett hur den ska fungera i praktiken.

– Vi skriver ett brev till Tariffnemnda där vi bland annat påpekar att det brådskar med ett avgörande, säger Tommy Pilarp. Så nu är det bara att vänta och se.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.