;

Modern folkbildning för fackliga

Bokombud från arbetsplatsbibliotek i hela landet möttes under tre dagar på Runöskolan, norr om Stockholm. ”Ska vi förändra något så måste vi ha tillgång till språket!” skriver författaren och lastbilschauffören David Ericsson som var på plats.

Tanken är att man ska ses för att utbyta tankar och erfarenheter. Även författare med inriktning på arbetslivet deltar. Inspiration kommer också från inbjudna föreläsare. En rad LO-fack är med: Hotell- och restaurangfacket, IF Metall, Kommunal, Livs, Pappers, Seko och Transport.

I år handlade det mycket om invandring. Författaren Duraid Al-Khamisi berättade och läste ur sin bok Regnet luktar inte här, som handlar om hans och familjens flykt från Irak. En del diskussion uppstod när han hävdade att vi måste se oss som svarta eller vita – invandrare och svenskar – för att rätt förstå integrationsproblematiken. Man kan invända att många invandrare, de allra flesta, trots allt är integrerade oavsett hudfärg och ursprungsland. Att se på människor efter hudfärg känns väl inte heller helt aktuellt.

Författaren Rebecka Bohlin berättade om hot mot journalister och offentliga personer. De flesta på seminariet är väl inte så offentliga, men många är fackligt aktiva och även de kan råka ut för hotsituationer. Det vet vi, inte minst inom Transport.

Medicinen, om det nu finns någon, är numera att vara öppen med hoten, att polisanmäla och att omgivningen är stöttande. Det senare är inte minst viktigt och att det finns en plan inom organisationer om hur man ska göra när det kommer hot. Att fördela känsliga uppdrag på flera personer är också en god idé.

Ett visst rabalder uppstod i inledningen av seminariet om huruvida författarna skulle få presentera sig och sina senare verk. Något som styrgruppen inte hade tänkt. Men efter diskussioner fick författarna stiga fram, och detta var uppskattat av deltagarna som köper in böcker till sina bibliotek.

Det var tre mycket intensiva dagar med en hel del om barnlitteratur och integration men mycket lite om dagens arbetarlitteratur. En föreläsning av Micke Evhammar, som just kommit med en bok om en nutida byggarbetsplats, hade inte varit fel. Eller att höra om Anneli Jordahls senaste bok.

Men nu som tidigare var mötet mellan bokombuden från arbetsplatser i hela landet, författarna och fackliga företrädare den stora behållningen. Och plötsligt bland dessa kämpar, kändes inte de gamla folkbildningsidealen så långt borta:

Ska vi förändra något så måste vi ha tillgång till språket! Fast nu också med hjälp av ljudboksbibliotek och nedladdningsstationer!

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Mikael Danielsson Sjöstam. Foto: Christina Ahlund

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

Ola Almquist är tjänstledig från sitt jobb som miljöarbetare och går Transports aspirantutbildning för potentiella ombudsmän.

Ola är redo för nästa uppdrag

Fackligt. Ola Almquist är en av elva Transportmedlemmar som blivit antagna till Transports aspirantutbildning för framtida ombudsmän.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transports varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan inträffat dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

;