Miljöarbetaren Cecilia räddade liv

När en man föll ihop var miljöarbetaren Cecilia Eliasson snabbt ute och gjorde hjärt- och lungräddning. Det räddade mannens liv.

Cecilia Eliasson, foto: Privat
Cecilia Eliasson Foto: Privat

Det var i maj som miljöarbetaren Cecilia Eliasson var ute på sin vanliga runda. Hon satt och åt sin lunch i bilen när hon noterade en man som var ute på promenad med sin hund, mannen talade med en granne.

– När jag käkat färdigt står han och pratar med en annan granne och jag kommer på deras högra sida och börjar tömma. Då ramlar han ihop med ansiktet ner i marken. Den andra grannen ringer ambulans. Jag hoppar ut och frågar vad som händer, berättar hon.

Mannen hade bara sjunkit ihop och samtidigt som Cecilia hör hur grannen pratar med larmoperatören ser hon att mannen inte andas. Hon lägger ett öra mot ryggen och lyssnar, ser att mannen börjar bli blå. Så hon vänder på honom och påbörjar hjärt- och lungräddning.

– Sedan kommer det andra grabbar som ansluter och hjälper till, vi byter av varandra fram tills ambulansen kommer och de kan ta över.

Var det en jobbig situation?

– Det händer ju inte så ofta. Men jag kände mig ganska cool i det hela. Jag bara gjorde det jag gjorde utan att reflektera över vad som kan gå fel. Och det gick bra och jag är glad för att han har klarat sig.

Cecilia är förälder och har gått kurs för hjärt- och lungräddning för barnens skull. Men också arbetsgivaren Halmstad energi och miljö erbjuder regelbundet de anställda att gå HLR-kurs på betald arbetstid

– Procentuellt är det inte så många som är med om hjärtstopp. Men när det händer är det vi som jobbar i transportbranschen som är där. Vi är ute bland folk hela dagarna och då är det bra att vi har utbildad personal som vet vad man ska göra, säger Cecilia Eliasson.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Johan Kanmert:
    14 augusti, 2025

    Imponerande agerat

  2. Manuel Gomez:
    16 juli, 2025

    En riktig hjälte! Är så glad och stolt att ha så underbara kollegor

Lästips:

Foto: Shutterstock

Rån, glåpord och slag – en del av jobbet

Arbetsmiljö. Många av Transports yrkesgrupper utsätts för både hot och våld i jobbet. Vissa närmast dagligen. Här berättar fackets ombud om fler fall när anställda råkat ut för glåpord, rån och slag. Ibland ryker också personalen ihop.

Illustration: Martin Heap

Måste han jobba in alla röda dagar?

Transport. Andreas undrar om hans man verkligen måste jobba in alla röda dagar som infaller i veckan och lastbilschauffören Julia frågar om hon måste stå ut med sexistiska skämt från kunder. De får svar från Transports experter.

Tidningsbud, rån. Illustration: Ingrid Fröhlich

Stress gör arbetet farligare

Arbetsmiljö. Stress och press att prestera. Det är en förklaring till att så många av Transports yrkesgrupper råkar ut för både hot och våld, menar Transports regionala skyddsombud.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.