Miljöarbetare klämdes ihjäl under sopbilen

I mars klämdes en miljöarbetare till döds under en sopbil. Exakt hur olyckan gick till är ännu inte klarlagt, men den har ändå satt fart på debatten om sopgubbar som åker bakpå bilen. På flera miljöföretag gäller totalförbud mot det riskfyllda arbetssättet. Polisen har än så länge valt att blunda.

Den 6 mars rapporterade Transportarbetaren om en dödsolycka i Brottby, strax norr om Stockholm. Uppgifterna var knapphändiga. En renhållningsarbetare i 60-årsåldern hade hamnat under en backande sopbil.

Efter olyckan har arbetsgivaren, Ragn-Sells, legat lågt. Fackliga förtroendemän fick så kallat yppandeförbud. Skälet är att händelsen utreds både av polis och Arbetsmiljöverket. Förundersökningen – misstankarna – handlar om vållande till annans död och brott mot arbetsmiljölagen.

Vad var det som hände i Brottby?

I nuläget är det oklart. Utredningen pågår fortfarande. Sex veckor efter olyckan har föraren som körde sopbilen ännu inte kunnat höras av polis – på grund av chocken. Enligt en poliskälla hade de två Ragn-Sellsanställda jobbat många år tillsammans.

Bland Transports miljöarbetare och fackligt aktiva har dödsolyckan blåst liv i en gammal omtvistad arbetsmiljöfråga. Alltså åkning bakpå sopbilen kortare sträckor, mellan hämtställen. Antingen på ståplattor eller någon annanstans där det går att kliva upp.

En av dem som reagerat är Kim Jörgensen, klubbordförande i det kommunala renhållningsbolaget Renova i Göteborg:

– Vi har fört en ojämn kamp mot ståplattorna. Renova och de flesta större miljöföretagen har numera förbjudit åkning bakpå, men tydligen kan de fortfarande beställa ståplattor när nya bilar köps in. Här nere ser man dagligen sopgubbar som hänger baktill.

– Finns det inte ståplatta blir det ”Jesus-åkning”. Vi kallar det så när man står bredbent på kärlstegen eller i vaggan och håller sig fast i bommen med händerna. Jag har till och med sett gubbar åka på fotsteget, vid passagerardörren, och hålla sig fast i sidospegeln.

Flera fackligt aktiva påpekar påpekar att åkning bak fortfarande är vanligt runt om i Sverige.

– Sopgubbarna gör det för att hinna med, säger Kim Jörgensen. Ett argument som återkommer är att klättring i och ur hytten 200 gånger per arbetsdag också innebär en arbetsmiljörisk. Men jag köper inte det synsättet. Folk måste jobba hållbart och säkert.

– Det är så fruktansvärt onödigt, om folk dör för att de hängt utanpå en sopbil. Riskerna är enorma för alla som jobbar så. Det räcker ju med att föraren tvingas gira eller göra en plötslig inbromsning, så är det klippt.

I Borås har Transports skyddsombud Peder Jonsson gått en match mot sin arbetsgivare, Borås energi.

– Vi har haft flera allvarliga tillbud, bland annat med en ståplatta som lossnade och rasade i backen. Lyckligtvis var det ingen som skadades. Vid ett annat tillfälle hoppade en sommarvikarie av i farten och knäckte flera ryggkotor.

Tyvärr har Borås energi ingen klar linje, anser Peder Jonsson.

– Numera beställer bolaget inte ståplattor till nya bilar. Men finns det inte plattor så kliver folk upp någon annanstans. Jag gissar att 10–20 procent av de anställda då och då åker bak. En del säger: ”Annars hinner vi inte med…” Men det är ju inte vårt ansvar, utan arbetsgivarens.

– Vi skulle behöva tydliga regler från kommunerna och från myndigheterna som sätter stopp för det här.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.