Många chaufförer sjuka

Fordonsförare är en grupp som utmärker sig för hög sjukfrånvaro längre än två veckor. Det konstaterar Försäkringskassan i en ny rapport. För kvinnliga chaufförer är sjukfrånvaron väldigt hög.

Försäkringskassan har uppdaterat sin statistik om utvecklingen av sjukfrånvaro i olika yrken. Myndigheten pekar ut vissa yrkesgrupper där sjukfrånvaron är omfattande. Det handlar om vård- och omsorgspersonal, städare och byggnadsarbetare. Men även gruppen fordonsförare utmärker sig.

Gruppen ”fordonsförare” innehåller bland annat taxi-, lastbils- och busschaufförer samt spårvagnsförare. Den vanligaste anledningen till sjukdom är ”rörelseorganens sjukdomar”. Bakom detta samlingsbegrepp hittar man bland mycket annat diskbråck, gikt, handledsbesvär, karpaltunnelsyndrom och axelbesvär.

– Generellt dominerar ryggproblem samt besvär med axlar och nacke för gruppen förare, säger Ulrik Lidwall, analytiker på Försäkringskassan.

Skillnaden är stor mellan kvinnor och män. Fordonsförare är en grupp dominerad av män (92 procent). Mellan 2010 och 2013 har sjukfallen ökat med 6,8 procent för gruppen. Manliga fordonsförare är därmed nu en av de stora yrkesgrupperna i Sverige där sjuktalen är allra högst.

För kvinnor inom samma yrkeskategori ser det ännu dystrare ut. Inom gruppen kvinnliga förare är sjukfrånvaron (över 14 dagar) hela 208 sjukfall räknat per tusen anställda, vilket är nästan dubbelt så högt som för manliga förare.

Och mönstret med hög sjukfrånvaro för kvinnor går igen på hela arbetsmarknaden. Genomsnittligt antal sjukfall över 14 dagar per tusen anställda är 69 för män, och 130 för kvinnor. Och skillnaden mellan könen ökar. Från år 2010 till år 2013 är det en ökning med 3,8 procent för män och 6,0 procent för kvinnor.

– Delvis hänger det ihop med att det är en stor och ökande sjukfrånvaro inom den stora och kvinnodominerade gruppen vård- och omsorg, säger Ulrik Lidwall, analytiker på Försäkringskassan.

En annan grupp av Transportmedlemmar som utmärker sig i statistiken är kvinnliga tidningsdistributörer. Gruppen, som är liten och även innehåller kvinnliga vaktmästare, tillhör dem där antalet sjukfall har ökat allra mest mellan 2010 och 2013. Sjukfallen har stigit med 24 procent och är nu uppe i 145 sjukfall över 14 dagar per tusen anställda.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.