Ingen samsyn kring den utländska trafiken

Under Almeveckans fjärde dag drabbade åkerinäringens parter samman i en debatt om utländska lastbilar på svenska vägar. Hur många som kör här – legalt eller illegalt – var debattörerna oense om. Det var egentligen bara en fråga där alla var eniga. Det behövs fler trafikpoliser.

Framtidens godstransporter är ett återkommande tema under Almedalsveckan. Under onsdagen var det Svenskt Näringsliv som arrangerade ett seminarium där frågorna kretsade kring just de utländska bilarna.

Hur stort är egentligen problemet? Transports ordförande Lars Lindgren fick ordet först:

– Jag tycker att de utländska lastbilarna har ökat markant. Fast det är viktigt att klargöra att långt ifrån alla kör illegalt i Sverige.

Richard Gegö, vd i branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag (SÅ), tyckte att debatten om de utländska bilarna varit onyanserad:

– Åkerinäringen är bred. Det här handlar i huvudsak om ett område, fjärrtrafiken. SÅ är för fri konkurrens, förutsatt att det sker på lika villkor.

Gegö anförde sedan att ingen vet hur stor del av den utländska trafiken som faktiskt sker i strid med lagen.

– Fast oavsett omfattningen är det något som påverkar prisbilden i branschen. Det är synd att kontrollerna är så bristfälliga.

Anders Norberg, förhandlingschef på Biltrafikens Arbetsgivareförbund (BA), höll i huvudsak med Gegö. Han menade att den illegala trafiken inte är så utbredd som många tror.

I panelen ingick också Tommy Pilarp, jurist på Transportindustriförbundet – en organisation för landets speditörer. Han ansåg att den utländska trafiken kan delas upp i två problemområden. Det ena handlar om juridiken. Kör de här lagligt?

Det andra är en moralisk/etisk dimension som rör chaufförernas villkor.

Transportbasen Lars Lindgren kontrade mot i första hand Richard Gegö:

– Debatten har inte alls varit onyanserad! Det är bara att åka ut en helg och titta på rastställen och grusplaner, och se vilka som står där och hur de lever. I övriga Europa är problemet ännu större med lågbetalda chaufförer som utnyttjas hänsynslöst.

Lindgren påpekade att Transport länge drivit krav på bland annat utökat beställaransvar, vägslitageavgift och en lösning där parternas kollektivavtal upphöjs till lag, så kallad allmängiltigförklaring.

I Svenskt Näringslivs vita tält rullade debattvågorna åt många håll – samtidigt. BA:s Anders Norberg hävdade att de svenska skatterna och arbetsgivaravgifterna är ett gissel för åkerinäringen. Han uttryckte kritik mot regeringen, som han anser vill belasta den tunga trafiken med nya kostnader.

Tommy Pilarp, Transportindustriförbundet, tyckte å sin sida att det är Transports fel att parterna inte enats om ett utökat beställaransvar:

– Vi har inte ens fått en inbjudan från Transport att diskutera saken. Vi ställer inte heller upp på den bild av branschen som Lars Lindgren målar upp här. Man måste skilja på vad som är olagligt och inte. Andreassons åkeri beskylldes för att köra olagligt, men det var helt lagligt.

Pilarp tog sedan upp EU:s utstationeringsdirektiv. Det är bestämmelser som reglerar villkoren för arbetstagare i EU som skickas ut för att jobba i andra länder. Enligt Pilarp har de svenska myndigheterna inte ens klargjort vad som ska gälla när utländska förare kommer hit. När ska de omfattas av direktivet?

Lars Lindgren tog på nytt upp situationen för de lågbetalda chaufförer som ofta ligger ute månadsvis. Han påpekade att den ansvariga EU-kommissionären nu börjat använda orden social dumpning.

Tommy Pilarp gick till ny motattack:

– Det är ett begrepp som man kan diskutera. Däremot vänder vi oss bestämt mot att man kallar det modernt slaveri. Då har man inte tittat på definitionerna av de orden!

Lars Lindgren sände en mörk blick mot Pilarp:

– Det märks ta mig fan att du är jurist! Från transportindustrins sida finns ett starkt intresse av billiga transporter. Mycket billiga transporter. Men i Transportarbetareförbundet har vi ett intresse av goda villkor för chaufförerna också.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Parkeringsvakter på Olof Palmes gata i Stockholm vintertid.

Kommer nya lagen att leda till färre kränkningar?

Bevakning. Blir det några fällande domar så kanske det till slut blir en förändring. Att folk förstår att de inte kan bete sig och vräka ur sig vad som helst. Det hoppas p-vakten Marie-Louise Sjögren, snart ett halvår efter att den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman infördes.

LO-beslut om kortare arbetstid dröjer

Fackligt arbete. LO hade lovat att innan årets slut gå ut med hur det är tänkt att arbetstidsförkortningen för alla förbunds samtliga medlemmar ska införas. Men på måndagens styrelsemöte blev det klart att beslutet flyttas fram till 2026.

Facket: Regionen ”glömde” sociala villkor

Bevakning. Region Gävleborgs upphandling innebär att Avarn tar över från Securitas. Transports avdelningar i regionen är starkt kritiska till regionens upphandlingsunderlag för bevakningstjänster – det missar målet när kraven på arbetsmiljö inte inkluderar villkor som rimliga arbetstider, skälig lön och kollektivavtal, enligt facket.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".