Ilskna sopgubbar tvingas bryta mot lagen

Renhållning. Sopgubbarna i Malmö har ilsknat till. Inte på sina arbetsgivare och chefer, utan på kommunens bolag som köper avfallsföretagens tjänster. Det handlar om soptunnor som måste baxas runt för hand innan de kan tömmas i sopbilen.

VA-bolaget tvingar Reno Norden att tvinga oss anställda att bryta mot arbetsmiljölagen, säger Andreas Ramsby. Trots att vår arbetsgivare vill göra rätt har kommunala tjänstemän bestämt att vi ska hämta felvända sopkärl och alltför tunga kärl.

Han berättar att politikerna i kommunfullmäktige tidigare har beslutat att felvända soptunnor inte ska hämtas. Sopgubbarna kan skada sig om de hanterar kärl som står vända åt fel håll.

Sedan tidigare sitter det därför lappar klistrade på soptunnorna som upplyser husägarna om att felvända kärl inte töms. Bakgrunden är besked från Arbetsmiljöverket om hur arbetsmiljölagen ska tolkas.

Men nu har tjänstemän på kommunens bolag, som heter VA Syd, krävt att sopgubbarna ska hämta samtliga kärl, oavsett hur de är placerade. De anställda på Reno Norden och den andra entreprenören Sita vände sig därför till facket.

– Jag har sagt åt gubbarna att låta kärlen stå, säger Bert Johansson, Transports regionala skyddsombud i Malmö. Jag får ta snytingen – för ingen ska tvingas att bryta mot arbetsmiljölagen.

Han berättar om de rutiner som gäller, enligt VA Syd, om ett kärl står vänt åt fel håll. Då ska sopgubbarna:

1. Skriva in en avvikelse i datorn.

2. Sätta en klisterlapp på soptunnan som beskriver hur den ska stå.

3. Tömma kärlet.

4. Rapportera för sin arbetsgivare som i sin tur skickar en anmälan vidare till VA Syd.

– Sopgubbarna kommer att skada sig om de ska baxa runt kärlen, säger Bert Johansson. Jag har sagt det till VA Syd som hotar entreprenörerna med vite om de inte hämta de felvända soptunnorna.

Transportarbetaren har inte nått någon av de två ansvariga tjänstemännen på VA Syd. De har påskledigt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.