;

Hon tar hand om transporter i EU

EU. Med 461 röster mot 157 godkändes den nya EU-kommissionen tidigare i dag. Ansvarig för transportfrågorna blir Adina Ioana Valean från Rumänien.

– Jag vet ingenting om hennes politiska gärning. Men en högerpolitiker från Rumänien låter inte så bra från vår utgångspunkt, kommenterar Magnus Falk, Transports internationella politiska sekreterare, själv på resa i Bryssel.

EU-kommissionen kan jämföras med en regering och består av 28 kommissionärer, en från varje medlemsland. De ska arbeta för hela unionen och inte för sina respektive hemländer. Kommissionens viktigaste uppgift är att föreslå nya lagar, som sedan ska antas av Europaparlamentet och ministerrådet.

Ordförande Ursula von der Leyen, från Tyskland, har jobbat på övertid för att få ihop sitt lag. Egentligen skulle kommissionen ha tillträtt den 1 november, men tre av hennes kandidater bedömdes som olämpliga och stoppades.

En av dem var den tilltänkta transportkommissionären rumänska Rovana Plumb som ifrågasattes för ett tveksamt miljonlån hon fick under valrörelsen. Hon ersattes alltså av Adina Ioana Valean

Nicolas Schmit, från Luxemburg, blir kommissionär med ansvar för arbetsmarknadsfrågor.

– Han är sosse och har sagt en del bra saker, kommenterar Magnus Falk.

Nicolas Schmit kommer att få hantera EU-förslaget om minimilön i alla länder, något som svenska fack och arbetsgivare kraftigt motsätter sig. Han har tidigare uttalat att han tänker ta hänsyn till nationella system, något som talar för den svenska modellen.

Svenska Ylva Johansson (S) blir kommissionär med migration och inrikesfrågor i sin portfölj.

Det avgörande beslutet i den för Transport prioriterade frågan om nya, skarpare regler för åkerier, chaufförer och lastbilar sköts upp härom natten. Vägpaketet, som också heter mobilitetspaketet, hanteras i en så kallad trialog: EU-parlamentet, EU:s medlemsländer och kommissionen ska slutgiltigt komma överens.

–  Halv tre avslutade vi förhandlingarna utan en överenskommelse. Då hade vi nått framsteg på de absolut flesta områdena. Vi har kommit en god bit på väg, sa svenske EU-parlamentsledamoten Johan Danielsson (S), som förhandlar för parlamentets samtliga socialdemokrater, enligt TT.

Ett nytt möte i december (det sista?) kommer att fortsätta diskussionen om paketet och förväntas fatta beslut. En stötesten är reglerna kring chaufförers kör- och vilotider.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Illustration till lönedumpning rumänska chaufförer av Ingrid Fröhlich

Chaufförerna betalar priset för EU:s snåriga regelverk

Lönedumpning. Att använda brevlådeföretag och kedjor av underleverantörer är kända sätt att dumpa priser på fraktmarknaden. Men EU:s splittrade regelverk möjliggör social dumpning på ett lättare vis.

Tommy Wreeth (Foto: Emil Flisbäck), Tommy Jonsson (Foto: John Antonsson) och Jimmy Ovesson (Foto: John Antonsson)

Öppna upp för allmängiltigförklaring av utstationeringsavtal!

Debatt. Arbetsmarknaden är ständigt under förändring, kapitalet finner alltid nya vägar för att kringgå regelverk, och för att försvåra för våra myndigheter och fackförbund att utföra kontroller och teckna kollektivavtal.

UNI globals generalsekreterare Christy Hoffman, Transports Jimmy Ovesson, Michala Lafferty, (chef fastighetstjänster på UNI global), och Transports Magnus Falk – med Transports grundare Charles Lindley på målning i bakgrunden.

”Internationellt arbete ligger i Transports dna”

Facket. Det började redan innan förbundet bildades, 1897, och bygger i grunden på solidaritet med arbetare i alla länder. Men hur arbetar egentligen Transport i dag för att påverka internationellt?

Hyllade kartan för chaufförer fortsätter leverera

Åkeri. För drygt tio år sedan började lastbilschauffören Anders Armgren lägga ut parkeringar och ställplatser på en Googlekarta. Till dags datum har kartan haft nära sex miljoner besökare.

Fråga facket
Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/­terminalarbete? Illustration: Martin Heap

Vad gäller vid kombinerad tjänst?

Transport. Vad gäller vid kombinerad tjänst som chaufför/transportledare/terminalarbetare och när slutar inbetalningarna till tjänstepensionen? Det är två frågor som Transports experter svarar på denna gång.

Ali Al Taha Al Zoubi får BYA:s pris: årets kollega 2026. Foto: Dexter Svärd Huss

Väktaren Ali är årets kollega

Skydd 2026. En glad och positiv inställning, oavsett situation, lönade sig. Ali Al Taha Al Zoubi har valts till årets kollega i säkerhetsbranschen 2026. "Det känns jättebra och betyder väldigt mycket för mig", säger Ali Al Taha Al Zoubi.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

;