HD prövar inte dödsolycka på Sydåtervinning i Malmö

Högsta Domstolen (HD) prövar inte arbetsolyckan på Sydåtervinning för fem år sedan, då en 37-årig man blev påkörd och dödad av en hjullastare. Därmed fastställs hovrättens utslag, där vd:n döms för arbetsmiljöbrott och bolaget åker på en miljon kronor i företagsbot.

– Man får ju hoppas att det här åtminstone leder till att säkerhetstänkandet höjs på sådana här anläggningar i framtiden. Det handlar ju om en ganska betydande företagsbot, kommenterar Kenneth Pettersson, ordförande på avdelning 12 i Malmö.

Det var på våren 2008 som en 37-årig elektriker blev påkörd av en hjullastare när han skulle gå ut genom Sydåtervinnings sorteringshall. Elektrikern arbetade hos en firma som delade lokaler med Sydåtervinning.

Sydåtervinnings vd, samt en arbetsledare på företaget, åtalades för arbetsmiljöbrott genom vållande till annans död. Men tingsrätten ansåg inte att de exakta orsakerna till olyckan kunde klarläggas, så båda männen friades.

Åklagaren tog fallet vidare till hovrätten, som kom fram till att arbetet i sorteringshallen inte hade riskbedömts och samordnats på ett tillfredsställande sätt. Det fanns inga skydds- och trafikregler för sorteringshallen, och de skriftliga instruktioner som faktiskt existerade var alltför otydliga enligt hovrätten.

Vd:n och arbetsledaren dömdes till villkorlig dom och 60 dagsböter vardera. Sydåtervinning fick en företagsbot på en miljon kronor. Hovrätten ansåg att företagsboten normalt skulle varit högre, men jämkade beloppet eftersom företaget betalat 225 000 kronor i skadestånd till 37-åringens anhöriga.

Fallet överklagades till Högsta Domstolen, som nu meddelat att man inte tänker pröva ärendet. Hovrättsdomen står därmed fast.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.