Här stannar taxi

Nu får de protesterande lastbilschaufförerna sällskap av taxi. Två gånger per dygn uppmanas taxichaufförer att stanna sina bilar i en kvart för rätten till kollektivavtal i upphandlingarna. Michael Estwik, taxiförare i Umeå, har fått nog och startade proteströrelsen.

Sedan slutet av november är det många lastbilschaufförer i Sverige som stannar sina fordon två gånger per dygn, en kvart i taget. Stoppen är en protest mot den dom i Sundsvalls tingsrätt som friade en lastbilschaufför med ogiltigt körkort. Tingsrätten anser att chauffören själv blivit lurad och inte kan ställas till svars.

I två veckors tid har taxichaufförer sympatistannat med lastbilarna. Facebookgruppen Här stannar taxi för Sverige har en nedladdningsbar instruktionsmanual där det står att ”varje dag finns det minst 2 200 lastbilar som kör olagligt i Sverige och många av dessa körs dessutom av chaufförer som saknar kunskapen om hur man framför en lastbil på ett säkert sätt. Vi inom taxi möter dessa lastbilar dagligen och vi måste visa samhället och politiker att detta inte är okej”.

Men från och med i går gäller uppropet även de egna arbetsvillkoren. Så här står det på gruppens Facebooksida: ”Vi säger nu ifrån och vill inte längre fortsätta köra barn, sjuka, funktionshindrade och äldre på ackordslön! Vi kräver att politiker ska ta sitt ansvar och kräva kollektivavtal vid upphandling, inte bara för oss utan även för de som vi skjutsar, deras anhöriga samt för våra medtrafikanter. Därför kommer vi att stanna en kvart vid varje tolvslag och vi kommer göra det ända fram tills valet den 22 mars om inte vi kan få fram en blocköverskridande överenskommelse i riksdagen med att gå med på våra krav och ta fram en lag som kräver kollektivavtal vid all offentlig upphandling.”

Initiativtagare till protestaktionerna är Michael Estwik, taxichaufför i Umeå.

– Vi fortsätter fram till nyvalet eftersom det tar tid att organisera. Dels vill vi uppmärksamma allmänheten på hur det ser ut inom taxi, det är väldigt få som vet om att vi kör till exempel skolbarn på ackordslön. Dels vill vi kunna nå full effekt och sprida det här över hela landet så vi kan knacka på i Rosenbad med våra krav.

Är det någon arbetsgivare som har reagerat?

– Jag vet bara en och det är en gammal arbetsgivare till mig som tycker det är kanonbra. Det här är ju för deras skull också. Vinner vi på det här så vinner de också.

Karin Bergman, kommunikations- och pr-ansvarig på Taxikurir, säger att aktionen är helt okej för deras del.

– Vi tycker om ordning och reda, säger hon. Att köra i trafik utan körkort är helt galet. Vi har inget emot att chaufförerna går ut i ministrejker. De är egna åkare, egna företagare.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.