Här firas kollektivavtalet

Grattis kollektivavtalet! Det är din dag i dag, tisdag. Och i morgon firar vi busschaufförerna. Så gott som varenda dag är vikt för att uppmärksamma eller fira något särskilt.

– Det finns så mycket okunskap om kollektivavtalet – och vad som gäller för den som inte har kollektivavtal, säger Mikael Ladman, Transportombudsman i Värmland.

Han har skrivit insändare i lokaltidningen om kollektivavtalets dag ­ – och om vikten av att uppmärksamma den. Själv sitter han dock i sammanträde i stället för att fira.

– Jag räknar med att förtroendevalda runt om i landet håller igång manifestationerna, säger han. Det gör de i Värmland i alla fall …

Och visst var det aktiviteter på Soltorget, mitt i Karlstad. Alla som passerade kunde få korv och information om kollektivavtalet.

– Det är många som inte känner till kollektivavtalets dag och de fick veta mer i dag, berättar Malin Svedin, som representerar Transport i arrangörsgänget från LO-facken och de fackförbund som samlas i 6F.

– För om vi nu har något så fint som kollektivavtal i Sverige så måste vi fira det. Varje år, fortsätter hon.

LO-facken i Värmland fortsatte att uppmärksamma dagen med arbetsplatsbesök på en rad olika ställen.

Men i Umeå rattar Saija Ranto sin linjebuss som vanligt. Umeå – Hörnefors, tur och retur.

– Kollektivavtalets dag, vad ska man säga om det? Jag hade ingen aning.

Han har kanske lite mer förhoppningar om morgondagen. Onsdag den 18 mars är det nämligen bussförarnas dag. Instiftad förra året av busschauffören Staffan Dunér på västkusten. Han anmälde helt enkelt dagen till temadagar.se för att få medier att uppmärksamma bussförarnas roll.

– Det visste jag inte heller något om, säger Saija Ranto. Men vi får väl se om chefen bjuder på något i morgon.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.