Har bevakningsföretagen något att lära av polisen?

Polisen jobbar också i utsatta miljöer och anklagas ibland för övervåld. – Vi utför en tjänst för samhället och får tåla både filmning och mediebevakning, säger kommissarie Erik Lorinder.

Möter dagens poliser samma verklighet som ordningsvakterna? Har bevakningsföretagen i så fall något att lära av polismakten, som har mer resurser och längre utbildning?

Frågorna går till Erik Lorinder som arbetar speciellt med uppgifter som rör polisinsatser vid demonstrationer och andra folksamlingar:

– Min uppfattning är att det blivit lugnare i den sortens publika miljöer. Jag ser det heller inte som ett problem att allmänheten filmar oss.

Många ordningsvakter reagerar över att åskådare ofta filmar en liten del av ett skeende. Klippet läggs sedan ut på sociala medier eller publiceras, lösryckt ur sitt sammanhang. Är det ett bekymmer för poliser på fältet?

– Det här är supersvåra frågor. Hur medier väljer att vinkla saker kan vi inte styra. Våra anställda måste vara medvetna om att de när som helt kan bli filmade. När poliser bär hjälm finns alltid ett nummer så att polismannen kan identifieras. Det är en demokratisk fråga.

– Utan att ha några siffror att luta mig mot tror jag inte att poliser i allmänhet ser mobilkameror som ett hot. Fast det är givetvis inte acceptabelt att ordningsvakter eller poliser utsätts för hotelser.

Även polisen har numera börjat använda kameror i jobbet. Ridande polismän har dem på hjälmarna.

– Vi gör försök med kroppsburna kameror också, säger Erik Lorinder. Främst vid arbetet kring folksamlingar.

– Inom vårt område pratar vi mycket om att folk försvinner i massans anonymitet. Risken finns att man dömer en hel folksamling, inte de individer som kastade stenarna. I de situationerna är det värdefullt med filmbevis.

Lars Sjöberg, kommissarie vid polisens nationella operativa avdelning, har länge ansvarat för frågor som rör just väktare och ordningsvakter. Han påpekar att polisens arbete har förändrats:

– Vi har inte lika mycket stationär bevakning längre, det är en uppgift som mer och mer tagits över av bevakningsföretagen. I dag finns det fler ordningsvakter, som gör fler ingripanden. Med mindre patrullering för polisen blir det också mindre av den ”nötning” som ordningsvakterna utsätts för.

I Transport finns röster som förespråkar arbetsrotation som ett sätt att motverka att ordningsvakter förhärdas på platser med många besökare från samhällets skuggsida.

Martin Lundin, som också är kommissarie, är tveksam till receptet:

– Vi är tvärtom inne på att även polisen bör vara längre tid på samma ställen. Då hinner man bygga en relation till folk som rör sig där. Vi pratar mycket om kommunikation också. Hur bemöter vi folk?

Tidigare anklagades polismakten titt som tätt för övervåld och brutalitet. Har en del av strålkastarljuset flyttas från polisen mot väktare och vakter?

Martin Lundin säger:

– Skulle du fråga vanliga polismän svarar nog de flesta att deras arbete fortfarande ifrågasätts. Många upplever att folk i gemen har en naiv syn på våldsanvändning. Att det går att prata sig ur alla situationer. Det är svårt att omhänderta människor och våld ser sällan trevligt ut.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Facket: Regionen ”glömde” sociala villkor

Bevakning. Region Gävleborgs upphandling innebär att Avarn tar över från Securitas. Transports avdelningar i regionen är starkt kritiska till regionens upphandlingsunderlag för bevakningstjänster – det missar målet när kraven på arbetsmiljö inte inkluderar villkor som rimliga arbetstider, skälig lön och kollektivavtal, enligt facket.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.