Hamnarna har dåligt samarbete med räddningstjänsten

31 av landets hamnar, som lossar gods med kran, deltog i Transports enkät. Frågorna tog upp livräddning av personer från fartyg och hamnkran, samarbete med räddningstjänsten, fallskyddsutrustning, samt arbets- och personkorgar.

Korgarna används främst vid transporter till och från båtarnas lastrum.

När det gäller arbete i och evakuering från båtar pekade enkätsvaren på att rutinerna för att hantera farligt gods och lättantändligt material, som pellets och flis, fungerar i flertalet hamnar, med några få undantag. Information om risk för syrebrist i lastrummen ges till de anställda, däremot fungerar samarbetet med räddningstjänsten generellt sett dåligt.

Alla hamnar har någon form av räddningsutrustning, som korgar, bårar, containers eller arbetskorgar för att rädda personer från fartygens lastrum. Skulle man behöva evakuera någon från fartygskranen är det sämre ställt, men viss utrustning finns.

Riskbedömningar för lastning och lossning av gods görs, däremot inte för räddning av skadade och räddningsövningarna är få.

I hamnarna används olika typer av spårbundna kranar, liksom vikarmskranar till mobila varianter. Skulle det börja brinna är några hamnar ganska förberedda med bland annat repstegar och selar med block, för att kunna rädda sig från en brinnande kran.

Men insjuknar någon i kranhytten är det betydligt svårare. På vissa håll har räddningstjänsten övat och på en del håll kan man undsätta personalen med hjälp av en skylift. På Vikarmskranen kan hytten nödsänkas från marken, men i majoriteten av hamnarna finns inte den möjligheten.

Evakuerings- och räddningsövningar genomförs sällan eller aldrig i hamnarna, däremot förbereder några av hamnbolagen nu detta.

När man kommer till fallskyddsutrustningen består den främst av sele med block eller broms för att dämpa farten och fallet, liksom personlig utrustning till kranreparatörer. Utbildning i hanteringen har inte skett på länge, så repetition krävs och behöver hållas fortlöpande, betonar de regionala skyddsombuden.

I arbetskorgarna använder de flesta fallskyddsutrustningen, däremot slarvar stora delar av den tekniska personalen med detta när de reparerar och kontrollerar kranarna. Inhyrda är oftast bättre på att använda skydden.

Att räddningstjänsten kommer till hamnarna och övar hör till undantagen. Det är svårt att få dem dit, uppger flertalet av hamnarbetsgivarna. När det väl sker används oftast hamnens egen utrustning som kranar, arbetskorgar och räddningscontainers.

Angående personkorgarna är de flesta hemmabyggen, medan några köpts in. De används vid containerhantering och besiktigas, enligt enkätsvaren, samtidigt med kranar och maskiner.

Containerkorgarna i hamnarna har skyddstak. Men andra arbetskorgar som används vid arbete med ”uppenbar risk för att föremål kan falla ner mot korgen” saknar det. Transport betonar att tak krävs, som är tillräckligt stora och starka. Därutöver behövs årliga besiktningar av räddningsutrustningen.

För räddningsarbetet i hamnen lutar sig de regionala skyddsombuden på regler i Allmän författningssamling, AFS, gällande hamnarbete, första hjälpen och krisstöd, liksom lagen om skydd mot olyckor.

Där sägs bland annat att personal och utrustning ska vara lättillgängliga för att rädda och transportera personer, som skadat sig eller är i fara. Viktigt är också att personerna ska kunna flyttas för att få medicinsk vård, utan att skadan förvärras.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.