;

Hamnabetarförbundet skyller köerna på APM

Långa köer. – De långa kötiderna har inget med våra konfliktvarsel att göra. Peter Annerback är ordförande i Hamnarbetarförbundet avdelning i Göteborg, Hamnfyran. Han lägger i stället skulden helt och hållet på arbetsgivaren, APM Terminals.

Enligt Peter Annerback finns det naturliga orsaker till att kötiden kan bli lång. Många bilar kommer vid samma tidpunkter. Men han anser också att det är en arbetsledningsfråga.

– Sommaren 2014 gick APM ut med att problemen skulle vara lösta. Så blev det inte. Exakt vad det beror på är en känslig fråga, men jag kan i vart fall konstatera att vi har färre grensletruckar nu, inte fler.

– Jag förstår åkeriernas och chaufförernas frustration. De vill kanalisera sin ilska och då skjuter de in sig på vår konflikt med APM. Men vi har faktiskt bara haft strejk i åtta timmar och nu en blockad mot nyanställningar och övertid.

Annerback tycker inte att Hamnarbetarförbundet tummar på sanningen när man uppger att förbundet har 85 procent av medlemmarna i hamnen.

– Vi säger 85 av alla som utför hamnarbete. Vi räknar inte med personalen i verkstaden. Med dem blir siffran annorlunda, det är korrekt.

Ser Hamnarbetarförbundet någon ljusning när det gäller kötiderna?

– Nej, gör företaget inget kommer situationen inte att förbättras. Och på den fackliga sidan är vi också jäkligt oroade över att gods omdestineras. Fast det är fel att hänga ut oss, de som är kritiska borde se till de verkliga orsakerna.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Det finns alltid något att fixa i truckverkstan. Foto: John Antonsson

I hamnen måste allt klaffa

Hamn. På APM terminals i Göteborgs hamn rullar arbetet mellan kranar, grensletruckar och containrar. Här jobbar fast anställda och bemanningsanställda sida vid sida – med fartyg som ska lossas, maskiner som ska fungera och scheman som kan ändras snabbt.

APM Terminalsklubbens ordförande Daniel Börjesson och kassören, tillika skyddsombudet, Peter Saltvik. Foto: John Antonsson

Arbetsmiljön största utmaningen

Hamn. Transports klubb på APM Terminals i Göteborg har flera stora utmaningar. Den kanske största: arbetsmiljön ska vara bra samtidigt som jobb försvinner med automatisering.

Hamnarbetarförbundets företrädare syns till vänster. Flera av dem hördes i Arbetsdomstolen. Till höger syns ett antal Transportfunktionärer som lyssnade på huvudförhandlingen.

Hamnarbetarförbundet förlorade viktig principfråga i AD

Hamn. Transports konkurrentfack Hamnarbetarförbundet får inte rätt att teckna lokala uppgörelser om scheman eller andra anställningsvillkor, enligt en dom i Arbetsdomstolen. Däremot har arbetsgivaren APM Terminals brutit mot medbestämmandelagen och hindrat ett huvudskyddsombud.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transports varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan hänt dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

;