Genmäle: Anklagelserna i Transportarbetaren är grundlösa

Färdtjänst. Med anledning av den artikel som ni publicerat om det företag som jag driver, K-holm vård och omsorg AB, och de påståenden om vår verksamhet som ni gör, vill jag säga följande:

Jag vet att taxinäringen – liksom Transportarbetareförbundet – är en manligt dominerad värld. Vi är inte många kvinnor som driver taxiföretag och vi kan i bland känna att det finns ett motstånd mot oss när vi bryter oss in i den traditionellt manliga sfären. Men att Transportarbetareförbundets officiella tidning skulle tro att en kvinna inte kan driva ett taxiföretag utan att styras av sin man är i dag nästan för illa för att vara sant. De anklagelser ni riktar mot bolaget är grundlösa och bygger på en förlegad syn på kvinnor som företagsledare.

Mitt bolag har vunnit kontrakt för Västtrafik och Hallandstrafiken. I båda fallen har mitt bolag granskats och godkänts av professionella upphandlare, upphandlare utan förlegad syn på kvinnor eller företagare födda utomlands. Det vore bra om även Transportarbetareförbundet kunde modernisera sig lite och börja granska verksamheten, så som den är och inte så som ombudsmännen fabulerar ihop över fikabordet.

I båda uppdragen som K-holm vård och omsorg AB vunnit följer företaget de regler som Västtrafik och Hallandstrafiken har rubricerat i upphandlingsunderlaget när det gäller lön och arbetstid.

Punkt 1. Det krav på lön som Västrafik samt Hallandstrafiken ställer ligger betydligt högre än den nivå som Taxiföraravtalet innehåller. Detta är obligatoriskt för samtliga trafikföretag.

Punkt 2. Både Västtrafik och Hallandstrafiken ställer höga krav på att trafikföretag följer gällande krav på arbetstidsregler. Löpande kontroller från upphandlande myndigheter kommer göras.

Punkt 3. Den artikel som publicerades i Transportarbetarnas tidning den 17 oktober 2017 lägger stort fokus på att min man Sultan kommer att finnas med i bakrunden och därigenom delaktig i driften av företaget. Detta är ett påstående som är fullständigt felaktigt. Visst är jag gift med honom och det som tidigare hänt vill jag inte kommentera, utan han får göra sitt bästa med det som drabbat honom.

Jag äger K-holm vård och omsorg AB till 100 procent med min dotter som suppleant och har anställda som jag fullständigt litar på arbetar för att ställda krav uppfylls.

Replik från Transportarbetaren

Som skribent och ansvarig utgivare för Transportarbetaren har jag aldrig påstått att kvinnor inte kan driva taxiföretag. Jag har heller inte riktat några anklagelser mot K-holms vård och omsorg.

Jag påstås också ha lagt ”stort fokus” på att Sultan Salimovic ”kommer att finnas med i bakgrunden och därigenom vara delaktig i driften av företaget”.

Det är inte heller korrekt.

I artikeln redogör jag kortfattat för Sultans Salimovics affärsverksamhet i Sörmland. En verksamhet som innefattat en rad konkurser, stora skatteskulder och besvikna chaufförer.

Jag berättar också att Sultans hustru nu lagt anbud och vunnit färdtjänstkontrakt på västkusten, genom bolaget K-holms vård och omsorg.

Jag konstaterar att facket, Svenska Transportarbetareförbundet, befarar att Sultan finns med i bakgrunden i hustruns bolag och att det i fackförbundet finns misstankar om ett bulvanförhållande.

I artikeln intervjuas Sultan Salimovic. Han citeras och uppger då att han inte kommer ha någon roll alls i K-holms vård och omsorg.

Innan genmälet skickades till redaktionen blev vi kontaktade av en person från bolaget. Ett ombud.

Usnija Salimovic: du är välkommen att kontakta Transportarbetaren själv så gör vi en intervju direkt med dig om färdtjänstbranschen, kvinnligt företagande och de svårigheter som kan uppstå om en närstående bedrivit oseriös affärsverksamhet inom samma näringsgren.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Bengt:
    23 oktober, 2017

    Bra

  2. Tord Hansson:
    23 oktober, 2017

    Det är bra ni granskar färdtjänst träsket. I just detta fallet är väl risken ganska stor för ett bulvanförhållande. Är kanske så enkelt att Usnija känner sig träffad. Fortsätt ni och göra ett bra arbete

Lästips:

En skallig man som kisar och ser bestämd ut.

Förare kan köra taxi på dagen och buss på kvällen, utan att någon ser arbetstiden

Debatt. I stora delar av transportsektorn saknas samordnad kontroll av arbetstid. Förare kan arbeta inom taxi, färdtjänst eller lätta lastbilar utan färdskrivare och därefter köra buss med ansvar för många resenärer. När systemen inte hänger ihop riskerar trafiksäkerheten att bygga mer på förarens egen redovisning än på faktisk kontroll.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

Transportarbetarens logga

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.