”Fylleriövning” till helgen

Chaufför? Nu har du chansen att säga ditt hjärtas mening till EU. Kommissionen efterlyser dina synpunkter på reglerna kring kör- och vilotider.

– Jag träffar många förare som har väldigt starka åsikter om dem, säger Lars Mikaelsson, central ombudsman på Transport. Det kan handla om att reglerna är både komplicerade och strikta. Som att ett fordon kanske inte får flyttas några meter inne på en terminal.

Han tycker att alla som har något att säga ska ta chansen nu när EU-kommissionen har en enkät som kan fyllas i på webben. Lars Mikaelsson konstaterar själv att EU-enkäten kan var svår att fylla i. Men han har ett par tips:

– Börja med att ändra till svenska högst uppe till höger om den är på engelska när du har klickat dig in på sidan. Och svara sedan bara på de frågor som du är berörd av. Hoppa över dem som du inte vet hur du ska besvara.

EU-kommissionen vänder sig inte bara till chaufförer med sina frågor. Även åkeriföretag, speditörer, transportköpare – och allmänheten – uppmanas att svara på enkäten. Biltrafikens arbetsgivareförbund har uppmanat sina medlemsföretag att ta sig tid och fylla i formuläret.

Frågorna handlar också om sociala villkor för chaufförer inom EU. Dessutom om reglerna kring utstationering, det vill säga när en person är anställd i ett EU-land och tillfälligt arbetar i ett annat.

Men bryr sig EU om vad svenska chaufförer tycker?

– Om många svarar så räknar jag med att Jens Nilsson driver på, säger Lars Mikaelsson.

Jens Nilsson är svensk socialdemokrat i EU-parlamentet och sitter i trafikutskottet.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Mikael Danielsson Sjöstam. Foto: Christina Ahlund

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

Ola Almquist är tjänstledig från sitt jobb som miljöarbetare och går Transports aspirantutbildning för potentiella ombudsmän.

Ola är redo för nästa uppdrag

Fackligt. Ola Almquist är en av elva Transportmedlemmar som blivit antagna till Transports aspirantutbildning för framtida ombudsmän.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Två åtalas för jordskredet i Stenungsund

Åtal. Natten till den 23 september 2023 rasade stora delar av E6:an i höjd med Stenungsund. Nu har två personer åtalats för att ha orsakat jordskredet.

SAS storsatsar – kan ge tusentals nya jobb

Flyg. SAS presenterade sin rekordinvestering i nya långdistansflygplan vid en presskonferens på Kastrup, Köpenhamns flygplats. Satsningen förutspås skapa 4 000 nya jobb i södra Sverige.

Almedalen

Transport på plats i mångfaldsparad

Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Val 2026

Läsarna: Stoppa fusket och stärk pensionen

Val 2026. Hårdare tag mot oseriösa företag, bättre pension efter ett långt arbetsliv och starkare skydd mot farligt arbete. Det är några av de krav som får störst stöd i Transportarbetarens läsar­enkät inför valet.

Val 2026

Transports vägval inför 13 september

Fackligt arbete. Arbetstidsförkortning. Höjd pension. Slopat karensavdrag. Stopp för arbetslivskriminalitet genom tydligare krav vid upphandlingar – Transport har lyft de viktigaste valfrågorna.

Taxiförare vill väcka tankar hos kollegor

Taxi. Hur skyddad är du om något händer på jobbet? Den frågan vill fackligt aktiva taxiförare väcka hos kollegorna utanför Stockholms centralstation.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.