Franska chaufförer blockerar vägen – kräver högre lön

Franska lastbilschaufförer spänner musklerna. De hotar att lamslå Frankrike om de inte får en ordentlig lönehöjning. – Vi har varit tålmodiga i fem år. Nu räcker det. Vi kan inte leva på svältlöner, säger en fackbas till Transportarbetaren.

Thierry Cordier berättar att han var på plats redan klockan fyra på onsdagsmorgonen. Under hela dagen har han och andra långtradarchaufförer blockerat raffinaderiet i Grandpuits, sydost om Paris, med sina tunga fordon.

Det handlar om en kraftmätning, förklarar han.

– Tusentals kollegor gör samma sak på olika håll i landet. Ja, vi vill verkligen visa att vi utan större svårigheter kan blockera hela landet om vi inte tas på allvar.
Thierry Cordier är generalsekreterare för det största av de franska transportfacken, FGTE-CFDT.

Sedan i höstas deltar han i förhandlingar med arbetsgivarna om ett nytt kollektivavtal.

Eller rättare sagt:

– Det är mest ett spel för gallerierna. Arbetsgivarna lägger bud, men vill inte lyssna på oss. Jag drömmer om att ha samma förhandlingskultur som i de nordiska länderna. Men här är det svårt att få igenom krav utan gå till konfrontation, säger han.

I mitten av januari gick flera transportfack ut i punktstrejker. Nu riskerar konflikten att trappas upp. I dag, onsdag, organiserade alltså FGTE-CFDT blockader av in- och utfarter till industriområden och raffinaderier, och genomförde maskningsaktioner vid motorvägstullar.

Det främsta kravet från facken är en ordentlig lönehöjning. Arbetsgivarna har gått med på en till två procents ökning. Facken vill ha fem. Och en trettonde månadslön för alla.

– Vi är väl medvetna om att det låter mycket, eftersom landet är i kris. Men vi har varit tålmodiga och tagit hänsyn till krisen i fem år. Till slut går det inte längre. Våra reallöner har sjunkit kraftigt.

Enligt Thierry Cordier ligger allt fler chaufförer på löner runt den franska minimilönen.

En del ligger till och med under denna, i sitt nuvarande kollektivavtal. Arbetsgivarna är visserligen tvungna att betala minimilönen ändå. Men utvecklingen gör att lönetrappan håller på att tryckas ihop. Skillnaderna mellan de sämst och de bäst betalda krymper, och chaufförerna har intrycket av att deras utvecklingsmöjligheter minskar mer och mer. Brister på grundutbildning gör att de till exempel kan ha svårt att göra karriär eller byta yrke.

Arbetsgivarna hävdar att den tuffa konkurrensen, framförallt från utlandet, gör att många företag kommer att gå omkull om man går med på kraven. Men facken säger att argumentet inte håller. Vissa åkare konkurrerar till exempel med sig själva genom att installera filialer i lågprisländer.

– Här i Frankrike har de fått skattelättnader och olika bidrag. Nu har dessutom bränslepriserna sjunkit, säger Thierry Cordier.

På torsdagsförmiddagen ska parterna träffas igen tillsammans med en statlig medlare.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.