Franska chaufförer blockerar vägen – kräver högre lön

Franska lastbilschaufförer spänner musklerna. De hotar att lamslå Frankrike om de inte får en ordentlig lönehöjning. – Vi har varit tålmodiga i fem år. Nu räcker det. Vi kan inte leva på svältlöner, säger en fackbas till Transportarbetaren.

Thierry Cordier berättar att han var på plats redan klockan fyra på onsdagsmorgonen. Under hela dagen har han och andra långtradarchaufförer blockerat raffinaderiet i Grandpuits, sydost om Paris, med sina tunga fordon.

Det handlar om en kraftmätning, förklarar han.

– Tusentals kollegor gör samma sak på olika håll i landet. Ja, vi vill verkligen visa att vi utan större svårigheter kan blockera hela landet om vi inte tas på allvar.
Thierry Cordier är generalsekreterare för det största av de franska transportfacken, FGTE-CFDT.

Sedan i höstas deltar han i förhandlingar med arbetsgivarna om ett nytt kollektivavtal.

Eller rättare sagt:

– Det är mest ett spel för gallerierna. Arbetsgivarna lägger bud, men vill inte lyssna på oss. Jag drömmer om att ha samma förhandlingskultur som i de nordiska länderna. Men här är det svårt att få igenom krav utan gå till konfrontation, säger han.

I mitten av januari gick flera transportfack ut i punktstrejker. Nu riskerar konflikten att trappas upp. I dag, onsdag, organiserade alltså FGTE-CFDT blockader av in- och utfarter till industriområden och raffinaderier, och genomförde maskningsaktioner vid motorvägstullar.

Det främsta kravet från facken är en ordentlig lönehöjning. Arbetsgivarna har gått med på en till två procents ökning. Facken vill ha fem. Och en trettonde månadslön för alla.

– Vi är väl medvetna om att det låter mycket, eftersom landet är i kris. Men vi har varit tålmodiga och tagit hänsyn till krisen i fem år. Till slut går det inte längre. Våra reallöner har sjunkit kraftigt.

Enligt Thierry Cordier ligger allt fler chaufförer på löner runt den franska minimilönen.

En del ligger till och med under denna, i sitt nuvarande kollektivavtal. Arbetsgivarna är visserligen tvungna att betala minimilönen ändå. Men utvecklingen gör att lönetrappan håller på att tryckas ihop. Skillnaderna mellan de sämst och de bäst betalda krymper, och chaufförerna har intrycket av att deras utvecklingsmöjligheter minskar mer och mer. Brister på grundutbildning gör att de till exempel kan ha svårt att göra karriär eller byta yrke.

Arbetsgivarna hävdar att den tuffa konkurrensen, framförallt från utlandet, gör att många företag kommer att gå omkull om man går med på kraven. Men facken säger att argumentet inte håller. Vissa åkare konkurrerar till exempel med sig själva genom att installera filialer i lågprisländer.

– Här i Frankrike har de fått skattelättnader och olika bidrag. Nu har dessutom bränslepriserna sjunkit, säger Thierry Cordier.

På torsdagsförmiddagen ska parterna träffas igen tillsammans med en statlig medlare.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Facket: Regionen ”glömde” sociala villkor

Bevakning. Region Gävleborgs upphandling innebär att Avarn tar över från Securitas. Transports avdelningar i regionen är starkt kritiska till regionens upphandlingsunderlag för bevakningstjänster – det missar målet när kraven på arbetsmiljö inte inkluderar villkor som rimliga arbetstider, skälig lön och kollektivavtal, enligt facket.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.