Fortsätt dricka – alkofritt bubbel!

Har du druckit mycket har du en stark drickreflex och en inrotad vana. Fortsätt ta dig ett glas när du pustar ut efter jobbet. Men byt öl och vin mot mineralvatten, råder beroendeterapeuten Isak Isaksson.

Han söp själv, tills han en dag blev riktigt rädd och slutade. Nu har Isak Isaksson praktik i Stockholm och uppmanar personer i riskzonen att ändra rutin, med utgångspunkt från att vi är vanedjur. En kolsyremaskin kan ersätta spritförrådet.

– Kolsyran river fint i halsen, som champagne. Med citronsmak får man sitt drick- och sockerbehov tillfredsställt. Man byter en gammal sunkig älskarinna mot en fräsch. Det ger en kick att få kontroll över sig själv igen!

Isaksson bygger sin behandling på att vi själva vill styra över våra liv – kan själv! Tjat från omgivningen förbyts till en sorts medberoende med motsatt effekt. Den som dricker super bara mer, anser han.

Enkla men bestämda krav från anhöriga, kollegor och chefer tar bättre.

– Som beroende har du två personligheter, Kalle 1 och Kalle 2, dr Jekyll och Mr Hyde. Frun kan säga: ”Jag gifte mig med Kalle 1, Kalle 2 vill jag inte veta av. Kom tillbaka när du är Kalle 1”. Samma sak gäller förstås omvänt!

En drastisk metod för att förklara vad man menar är att filma den som dricker för mycket.

– Det blir en fruktansvärd upplevelse dagen därpå, säger Isak Isaksson.

Han kallar det utsläckning, att sakta utplåna en persons dåliga beteende och samtidigt uppmuntra ett positivt. Tufft för alla, men effektivt.

Till Isaksson kommer ofta människor som gjort flera resor till behandlingshem. Där ger man antabus och personerna mår bra i några veckor.

– Men när de kommer hem har ingenting förändrats och de börjar dricka igen. Bättre är att gå till jobbet, kika in hos chefen varje morgon och säga: I dag är jag nykter och få till svar: ”Fy fan vad bra!”

Positiv förstärkning. Det låter ungefär som att uppfostra barn?

– Ja, vi blir som barn igen. Det handlar inte om att förbjuda, bara uppmuntra och förstärka rätt beteende, säger Isak Isaksson.

Öl och vin är ett naturligt inslag när vi träffas. Det är lätt att det blir för mycket.

– Vi har lärt oss umgås med alkohol men inte med varandra. Fast om du berättar på afterworken varför du slutat dricka kan det leda till ett bra samtal. Alla känner någon som druckit för mycket och råkat illa ut.

– Med en alkoholfri öl blir du fräsch i huvudet. Det är en fantastisk känsla! Och du slipper ringa kompisen dagen därpå och fråga vad du gjorde. Kanske får du en puss av sambon också, i stället för frost på väggen.

Isaksson bistår företag och behandlingshem med handledning. Han erbjuder en distanskurs på sin hemsida och har gett ut boken Sluta kröka köp en porsche! Han beskriver kickar av dopamin som lätt leder till beroende.

– Dricker du mycket måste hjärnan hela tiden ha mer och mer för att få den där kicken.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.