;
Avtal 2025

Förhandlingar in i det sista för ”märkesavtal”

Kollektivavtal. Senast vid midnatt ska fack och arbetsgivare inom industrin kommit överens om kollektivavtal – de avtal som utgör märket för löneökning i årets avtalsförhandlingar.

Risken för konflikter på arbetsmarknaden ökar markant om inte industrins parter kommer överens om industriavtal. Avtalen löper ut den sista mars.

Förhandlingar har pågått under helgen i Näringslivets hus på Östermalm i Stockholm. De fortsatte i dag, måndagen den 31 mars, skriver tidningen Arbetet.

Förhandlingarna har letts av De opartiska ordförandena (Opo), industrins egna medlare. Opo väntas lägga ett slutbud under måndagen. Det måste antas eller förkastas i sin helhet.

Om det antas av industrins parter utgör industriavtalet det normerande märket för övriga kollektivavtal som omförhandlas i år.

LO:s styrelse har också styrelsemöte måndagen den 31 mars och om industrins parter är överens kan LO välja att anta märket – eller förkasta det. Transport saknar rösträtt på mötet då förbundet valt att stå utanför LO-samordningen i årets avtalsrörelse.

Industrins parter har tidigare fått ett bud. Industriarbetsgivarna sa fredagen den 21 mars ja till budet, vilket innebär ett treårigt avtal med en 7,7-procentig löneökning på 36 månader. Motparten – Facken inom industrin – sa nej och kallade budet oacceptabelt.

Transports förbundsordförande Tommy Wreeth välkomnade då avvisandet av budet, också utifrån att det var ett treårigt avtal:

– Jag förutsätter att de fortfarande har ett ettårigt avtal i fokus enligt LO-samordningen.

Transportavtalet löper även det ut den 31 mars. Men förhandlingar för nytt avtal mellan Transportarbetareförbundet och Biltrafikens Arbetsgivareförbund fortsätter.

Den här veckan är de tre första aprildagarna avsatta för förhandlingar om det största av Transports avtal.

Förhandlar för nytt transportavtal

Det gamla transportavtalet har gällt i två år, från och med den 1 april 2023. Att det saknas avtal från och med den 1 april innebär att det inte längre råder fredsplikt.

I princip skulle både Transport och arbetsgivarparten kunna varsla om konflikt direkt. Men arbetsmarknadens parter fortsätter ofta förhandlingarna för att komma överens om nytt avtal, som Transport och Biltrafikens Arbetsgivareförbund gör nu.

Den 3 april är den sista avsatta förhandlingsdagen för transportavtalet.

Om parterna då inte nått fram till en överenskommelse för nytt kollektivavtal eller fortsatta förhandlingar, och om det skulle bli aktuellt för facket att varsla om strejk, måste ett sådant varsel läggas minst sju dagar innan konflikten bryter ut.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Transportarbetarens logga

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Transportarbetarens logga

LO: Anpassa tjänstepensionen till längre arbetsliv

Arbetsrätt. Riktåldern för pension har höjts till 67 år. Men inbetalningarna till tjänstepension för privatanställda arbetare stoppas vid fyllda 65. Det vill LO ändra på.

Avtal 2027

”Vi går igenom allt – brett”

Bensin- och garageavtalet. Det är första gången som ombud på avtalsråd för Abdoulaye Bah. Han uppskattar tydligheten i upplägget, diskussionerna och att flera olika arbetsfrågor lyfts.

Avtal 2027
Första måndagen i oktober samlades Transport för sitt första avtalsråd inför avtalsrörelsen 2027. Transportavtalet (åkeridelen) och bensin- och garageavtalet var första områden att diskuteras. Foto: Dexter Svärd Huss

Avtalsrörelsen drar i gång

Avtal. – Det är härifrån vi tar det. Det är här och nu ni kan påverka det vi tar med och prioriterar i avtalsförhandlingarna vi sedan sitter i, sa Transports ordförande Tommy Wreeth som inledde förbundets första avtalsråd.

Plattformsarbete
Stephen Schad. Pressbild

Invoicery välkomnar domstolsprövning

Arbetsrätt. Invoicery Business, som Wolt anlitar som arbetsgivare, menar att det är bra att upplägget prövas i tingsrätten. Och att det kan bidra till större tydlighet när det gäller plattformsarbete.

Avtalslöst jobb kan ge usel pension

Pension. Tjänstepensionen har blivit en betydande del av den totala pensionen för de allra flesta svenska löntagare. "Det är därför det är viktigt att jobba på en arbetsplats med kollektivavtal", säger Martin Tomtlund, ombudsman för Transport i Värmland.

Ung kvinna som lyfter tungt paket på ett lager.

Så många paket delas ut i Sverige: Temu och Shein pekas ut

Leveranser. Hundratals miljoner paket delades ut i Sverige förra året. Importen från länder utanför Europa minskar samtidigt som internationella e-handelsjättar anpassar sig. "Svenskarnas e-handel med Europa bidrar tydligt till att paketvolymerna fortsätter att öka", säger Joakim Levin, chef på Post- och telestyrelsens enhet för postfrågor.

Facket i AD: Almega vägrade förhandla

Arbetsrätt. Då Transport varslat om konflikt i hamnarna och för flygets kabinpersonal ställde Almega Tjänsteföretagen in förhandlingen för nytt avtal på ett helt annat område: bilvårdsanläggningar. Nu har det varit förhandling – i Arbetsdomstolen.

Rådjur på väg. Foto: Shutterstock

Rekordmånga viltolyckor – högsäsongen är här: ”Size matters”

Trafiksäkerhet. Antalet viltolyckor på svenska vägar är rekordhögt. Under hösten rör sig mer vilt än vanligt – ett djur sticker ut. "Man sitter tryggare i en lastbil – size matters oavsett vad folk säger", säger Anders Broby, vid viltanalysenheten på Naturvårdsverket.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: ”Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan inträffat dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

;