Avtal 2025

Industrifacken säger nej till 7,7 procent i treårigt avtal

Avtal 2025. Arbetsgivarna inom industrin har godkänt ett medlingsbud på en 7,7-procentig löneökning på 36 månader. Facken inom industrin säger nej och kallar budet oacceptabelt.

Fredagen den 21 mars valde arbetsgivarna inom industrin att godkänna det medlingsbud som lämnats av Industriavtalets opartiska ordföranden (Opo). Det rör sig om ett avtal som är 36 månader långt och har en sammanlagd löneökning på 7,7 procent. Arbetsgivarna anser att löneökningarna i Opo:s framställan, medlingsbudet, är svårsmälta men acceptabla.

–  Vi ser att det bud som Opo nu har lagt är på en bekymmersam nivå och det är efter noggrant övervägande som vi säger ja. Vi noterar att nivån ligger nära det avtal som man slöt i Finland och att vi med detta avtal skulle klara konkurrenskraften med darr på ribban, säger industriarbetsgivarnas förhandlingschef Per Widolf i ett pressmeddelande.

Facken inom industrin (se faktaruta) har i ett gemensamt pressmeddelande avfärdat lönebudet och skriver: ”För att en slutlig hemställan ska kunna antas av Facken inom industrin måste avtalsvärdet vara avsevärt högre. Facken inom industrin skriver i sitt svar att avtalsvärdet måste höjas med avsevärt högre löneökningar vid varje revisionstillfälle. Dessutom saknar hemställan nödvändiga avsättningar till system för arbetstidsförkortning – deltidspension, inrättande av system för arbetstidsförkortning på alla områden, en låglönesatsning och en lösning för alla områden på frågan om övertidsersättning för deltidsanställda. Dessa reservationer gäller oavsett avtalsperiodens längd.”

Förhandlingarna om industriavtalet kommer att fortsätta och målet är fortfarande att ett avtal ska vara klart senast den 31 mars.

På Näringslivets hus är Transports förhandlingsdelegation för transportavtalet samlade, det avtalet löper också ut den 31 mars. Industrifackens avvisande av Opo:s hemställan tycker Transports förbundsordförande Tommy Wreeth är glädjande.

– Jag förutsätter att de fortfarande har ett ettårigt avtal i fokus enligt LO-samordningen.

Påverkar detta era förhandlingar?

– Nej, egentligen inte. Vi har någon form av konstruktiva förhandlingar som till viss del tog lite fart under fredagen. Men det känns ändå som det är en bra bit kvar, säger Tommy Wreeth.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Bert Johansson:
    21 mars, 2025

    Det är direkt oförskämt av medlarna att komma med ett sådant förslag och det är ännu mer oförskämt av arbetsgivarna att acceptera förslaget.
    Men arbetsgivarnas inställning är att arbetstagarna knappt skall ha några som helst löneökningar men att dem själv skall kunna dela på miljarder är OK.
    Att diskussion om ett 3-årigt avtalsperiod måste man förutsätta att industrifacken inte ens diskuterar för samordningen är ju 1 år. Industrifacken kan väl ändå inte vara dem som skall bryta samordningen!!!

Lästips:

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Tommy Wreeth. Foto: Petrus Iggström

Ditt engagemang är värdefullt

Ordförandeord. Våren och sommaren närmar sig snabbt nu. Enligt min uppfattning är det den bästa tiden på året. Ljuset kommer tillbaka och du kan äntligen lätta lite på vinterklädseln. Angående det fackliga har första maj passerat och fokus börjar alltmer hamna på valet i september. Därefter väntar avtalsråd för oss Transportare.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.