”Färdtjänstförare måste få eget avtal”

Varför ska lager- och terminalarbetare klumpas ihop med åkerichaufförer? Det finns ingen logik i att färdtjänstförare går under taxiavtalet. Bägge grupperna behöver egna kollektivavtal. De åsikterna vädrades av många ombud under en intensiv kongressdebatt om avtalsfrågor.

Att frågan om avtal är het bevisar de sammanlagt 24 motioner, som landat på kongressens bord kring förhandlingar och kollektivavtal. Förslagen handlade i stora drag om hur man ska få fart på lokala förhandlingar, på de enskilda arbetsplatserna ute i landet. Tanken är att pressa upp löner och villkor – utöver överenskommelserna i de centrala avtalen.

I dag är löneglidningen, extra pengar utöver vad de centrala avtalen säger, generellt sett låg inom Transports yrkesgrupper. Transport är också ett av få förbund som fortfarande, inom de flesta avtal, vidhåller tarifflönesystem med likvärdiga lönehöjningar. Flertalet andra förbund har i stället gått över till individuell lönesättning.

Principen innebär att ingångslönen inom Transports avtalsområden är jämförelsevis hög, å andra sidan når transportarna snabbare upp i fast lön. En rad motioner andades missnöje över att kompetens, farliga uppdrag och många år i yrket ger dålig utdelning i lönekuvertet. De föreslog olika former av kompetenstillägg.

Kenneth Grampe, från flygavdelning 46, talade sig varm för tillägg i form av extra ersättning i procent, baserat på tarifflönen. Tilläggen ska inte ges efter chefernas huvud utan utgå från objektiv arbetsvärdering, ansåg han, och hänvisade till en redan utarbetad välfungerande modell.

Han fick stöd av unga avdelningskamraten, Robert Langholz, som eldade på om lokala förhandlingar och refererade till förra förbundsordföranden Clas Linder:

– Clas talade om att hitta nya vägar. Här har vi en!

Ytterligare motioner handlade om kompensation i form av kortare arbetstid och tidigare pensionsålder för nattarbetare. Gruppen riskerar både hälsa, sömn och socialt liv genom jobbet på obekväma tider, underströk motionärerna.

Från förbundets norra delar lyftes kritik mot att allt för få, som i dag sitter i delegationerna och förhandlar avtal, är yrkesverksamma och verkligen känner till arbetsvillkoren inom de olika branscherna. Två tredjedelar borde vara arbetare från fältet och inte anställda inom förbundet, ansåg man.

Frågan om begränsningsregler för inhyrning av arbetskraft virvlade åter upp kongressombudens känslor. Ska förbundet slåss för lagstiftning eller fortsätta jobba avtalsvägen, är frågan. Förbundsstyrelsens svar blev att Transport, vid senaste LO-kongressen, lyckades driva igenom ett eget förslag, om att LO ska jobba för lagstiftning och frågan är prioriterad i avtalsförhandlingarna.

Tre av motionerna kring avtal ledde till votering, men förbundsstyrelsens synpunkter vann till slut gehör bland majoriteten i kongresshallen.

Förbundsjurist Marcel Carlstedt poängterade att förbundsstyrelsen i allt väsentligt instämde i kraven och att ledningen i stort sett jobbar i den riktning som förslagsställarna vill. Därför tyckte han inte att församlingen skulle låta sig avskräckas av förbundsstyrelsens många avslag på motionerna. Carlstedt förklarade att förbundsstyrelsen har ansvar för förhandlingarna. Han ansåg det kontraproduktivt att ”bakbinda” de för varje avtal utsedda förhandlingsdelegationerna, med redan uppgjorda krav från kongressen.

– Delegationerna kan komma fram till att det inte alls är de kraven de vill driva. Man måste ha klart för sig att man är två parter vid en förhandling. Ställer man ett krav till arbetsgivaren får man vara beredd på att det kostar, exempelvis i utebliven lönehöjning, resonerade Marcel Carlstedt.

Förbundsstyrelsen krävde ett separat färdtjänstavtal i den senaste avtalsrundan om taxiavtalet, men arbetsgivarparten var inte intresserad, anförde Carlstedt.

Anita Storm från avdelning 20 Östra Småland presenterade sig som en ”äkta taxihäxa” och höll ett känslofyllt försvar för ett separat avtal. Hon talade om de många färdtjänstchaufförer som sliter hårt, men likväl inte ens kommer upp i garantilönen på 17 400 kronor, för att försörja sina familjer.

– Hur det ser ut vid upphandlingar av resor vet alla i dag, billigaste anbud vinner. Men frågan är: Accepterar du att vi kör din handikappade dotter, din gamla mamma och din handikappade vän på ackord?

Inlägget möttes av varma applåder.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.