Falskt bulgariskt körkort prövas på nytt i domstol

I går, måndag, hölls en ny rättegång mot den makedonske förare som ertappades utanför Sundsvall med falsk körkort och falskt pass. Chauffören kom inte själv till hovrätten, men domstolen valde ändå att genomföra förhandlingen. I rättssalen framkom att chauffören bötfällts två gånger till i Sverige, efter åtalet i tingsrätten.

Den 7 oktober 2014 fastnade den 45-årige makedonske chauffören NB i en poliskontroll vid E 4. Mannen uppgav att han var anställd i ett Norrköpingsåkeri och plockade fram bulgariska id-kort, körkort och pass.

En granskning visade att alla tre id-handlingarna var förfalskade. NB häktades och åtalades vid Sundsvalls tingsrätt.

I november kom domen, som rörde upp starka känslor i åkerisverige. NB friades från alla anklagelser. Domstolen ansåg att det fanns uppgifter som talade för att chauffören faktiskt inte vetat om att handlingarna var falska.

I rätten hade NB utförligt berättat om hur han via en mellanhand ansökt om medborgarskap och pass i grannlandet Bulgarien. Men sådana handlingar öppnas dörren till hela EU:s inre marknad.

Över 100 privatpersoner överklagade domen och den blev också startskottet till Här stannar Sverige, en proteströrelse som kräver ordning och reda på vägarna.

Domen överklagades dessutom av åklagaren, som yrkat på att NB skulle dömas för ”olovlig körning” och ”brukande av falsk urkund”.

I går, den 28 september, var det alltså hovrättens tur att ta sig an fallet. Chauffören dök inte upp, men väl hans försvarare – advokat Alina Andras.

Domstolen fick lyssna till bandupptagningar och Alina Andras anförde på nytt att Bulgarien är ett land svårt anfrätt av korruption. Därför kan NB mycket väl – i god tro – ha anlitat en mellanhand för att ansöka om bulgariskt pass och körkort.

Den beskrivningen tror inte åklagaren, Karin Everitt, på. Hon ansåg att det borde ha varit uppenbart för NB att handlingarna var falska.

I rättssalen framkom också att chauffören, efter tingsrättsdomen, stoppats två gånger till i Sverige och då bötfällts för att ha kört utan förartillstånd.

– Det visar, i vart fall för mig, att mannen är likgiltig inför gällande lagstiftning och de regler som styr transportnäringen, säger Thomas Morell, regionchef på Sveriges Åkeriföretag.

I hovrätten åtalades NB bara för ”brukande av falsk urkund”, inte olovlig körning. Skälet är att Makedonien sent om sidor bekräftat att mannen har körkortsbehörigheter för tung lastbil i hemlandet.

Hovrätten för nedre Norrland meddelar dom den 12 oktober.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.