Enkel färdskrivarmiss kostade 10 000 kronor i böter

I Skåne har polisen bötfällt en distributionschaufför för att han missat att varje dag knappa in start- och slutland på färdskrivaren. Föraren kör bara kring Helsingborg och lämnar aldrig Sverige. Ändå får han max-boten, 10 000 kronor, eftersom han anklagas för 19 likadana brott under en månad. – Det är rent paragrafrytteri, säger Transports ombudsman Jörgen Danielsson.

Den 30 maj i år hade polisen en trafikkontroll på E 4:an, strax utanför Helsingborg. Det var då distributionsföraren ertappades.

Bötesföreläggandet är sorglustig läsning. På sida efter sida upprepas brotten med en enda mening: ”Du har fört tung lastbil i vägtransport inom Sverige och därvid uppsåtligen eller av oaktsamhet underlåtit att på färdskrivaren lämna uppgift om landskod vid start eller sluttid…”

Chauffören, som är 29 år, vill vara anonym. Med hjälp av Transport har han överklagat och vill få ärendet prövat i tingsrätten. I inlagan konstaterar föraren att bötesbeloppet motsvarar mer än halva månadslönen, efter skatt.

Både chauffören och Transports ombudsman, Görgen Danielsson, tycker att misstaget med färdskrivaren är bagatellartat – med tanke på att distributionsförare normalt kör inom samma område dag efter dag. 29-åringen har inte vid något tillfälle missat raster eller kört för länge.

Enligt föraren beror misstaget på att han, som enda chaufför på bilen, låtit förarkortet sitta kvar i färdskrivaren även under dygnsvilan. Han har då knappat in viloläge. När nästa körpass börjar kommer frågan om landskod inte upp på displayen.

I överklagan vädjar föraren om att hans misstag åtminstone ska betraktas som ett enda brott, inte 19 stycken. Det skulle innebära 1 800 kronor i böter.

Jörgen Danielsson anser att polisen är övernitisk:

– Det kan bara handla om en sak: att polisen ska fylla uppfylla ett visst mål, för statistikens skull.

Thomas Morell arbetar på branschorganisationen Sveriges Åkeriföretag i Skara. Han var tidigare trafikpolis och kämpar numera hårt för att färdskrivarna ska bli  tillförlitligare och rättstillämpningen mera anpassad till den verklighet som råder på vägarna.

Morell hjälper ofta åkare och chaufförer som hamnar inför skranket. I början av november ska han vara ombud för en grusbilsförare som råkat ut för precis samma sak som 29-åringen.

Gruschauffören har satt i förarkortet på måndag morgon och knappat in startland. Sedan har kortet fått sitta kvar till fredag eftermiddag. Då har slutland registrerats. Thomas Morell säger:

– Polisen har guldläge att följa den här chauffören minut för minut, hela veckan. Ändå fick han maxbot, 10 000 kronor. Jag tycker inte att det står i proportion till brottet. En tusenlapp eller två vore mer rimligt.

– Som läget är nu betraktar rättsväsendet utelämnat start-/slutland som ett betydligt allvarligare brott än en kraftig hastighetsöverträdelse. Snacka om obalans!

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Facket: Regionen ”glömde” sociala villkor

Bevakning. Region Gävleborgs upphandling innebär att Avarn tar över från Securitas. Transports avdelningar i regionen är starkt kritiska till regionens upphandlingsunderlag för bevakningstjänster – det missar målet när kraven på arbetsmiljö inte inkluderar villkor som rimliga arbetstider, skälig lön och kollektivavtal, enligt facket.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.