Daniels dag – men själv visste han inte om det

Grattis alla skyddsombud! Ni uppmärksammas under hela dagen i dag på Stockholmsmässan i Älvsjö. LO håller i seminarier och firande.

Transport har i runda slängar 1 400 skyddsombud, i hela landet och i alla branscher är de ungefär 100 000. Och i dag är det deras dag.

– Jaha, det visste jag inte, säger Daniel Börjesson, huvudskyddsombud i Skandiahamnen i Göteborg. Vi får väl se om jobbarkompisarna hittar på något…

Martin Miljeteig, ombudsman på Transport med särskilt ansvar för skyddsombuden, anser att det absolut finns anledning att fira på skyddsombudens egen dag.

– Vi har så många duktiga skyddsombud, säger han. Vi har brutit en trend när många lämnade uppdraget så nu har vi en hög och jämn nivå på ombuden.

Han tror att förbundets uppsökande verksamhet och utbildningar till viss del ligger bakom uppsvinget. I höst har Transport dessutom släppt Skyddsombudsboken.

– Ta kontakt med ditt regionala skyddsombud om du själv är skyddsombud och inte har fått boken, säger Martin Miljeteig.

Så kommer han in på det som inte är värt att fira:

– Vi får signaler om att klimatet hårdnar mellan skyddsombud och arbetsgivare, att det inte alltid blir den samverkan som lagen säger att det ska vara. I en några år gammal undersökning från LO sa 17 procent av våra skyddsombud att de blev hindrade i sitt uppdrag. Den högsta siffran i LO.

Martin Miljeteig berättar att förhandlingar om skyddsombud och andra fackliga som upplever sig hindrade i sitt uppdrag blir fler.

– Och tyvärr finns det exempel på arbetsgivare som till och med försöker avsluta anställningen för skyddsombud.

I hamnen i Göteborg är stämningen dock en helt annan:

– Det funkar ganska bra just nu, tycker jag, säger huvudskyddsombudet Daniel Börjesson. Vi har bytt ägare, från kommunen till privata APM Terminals, och den nya ledningen ser mycket allvarligt på arbetsmiljön. Det är positivt och ägarnas inställning är på väg ut i organisationen.

Och är du skyddsombud som vill fira lite extra i dag? Klicka här – och lyssna på Andra Generationen som gjort låten till just er och tagit fram musikvideon Skyddsombud.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.