Cirkusdirektör bötfälld sedan oregistrerad lastbil krockat

Åklagare har utfärdat strafföreläggande mot Robert Bronett, som driver riksbekanta Cirkus Scott, sedan ett av cirkusens lastbilsekipage krockat på E4. Både bil och trailer var oregistrerade, och släpet saknade bromsar. – Det hela var en förväxling. Varken bil eller släp skulle varit på vägen, hävdar Robert Bronett.

Robert Bronett gav en lastbilschaufför i uppdrag att köra en trailer lastad med tryckpressar från Västerhaninge till Rotterdam i Holland. Från Rotterdam skulle tryckpressarna vidare till södra Sudan, som del av ett välgörenhetsprojekt för den krigshärjade regionen.

Cirkus Scott har ett 15-tal lastbilar stationerade i Västerhaninge, och ansvariga för dem är några av cirkusens rumänska anställda.

– På grund av språkförbistring fick den svenske chauffören ut fel bil, en bil som inte skulle ha varit ute på vägen över huvud taget. Godset fanns lastat på en helt annan bil, med en annan trailer, säger Robert Bronett.

På E4 söderut, strax efter Nyköping, får dragbilen motorproblem och chauffören misstänker att dieselspridarna är förorenade. Därför kör han bara 30-40 kilometer i timmen, med varningsblinkers påkopplade, på väg mot närmsta bensinstation där han ska köpa rengöringsmedel.

Då blir han påkörd bakifrån av en annan lastbil, som håller cirka 85 kilometer i timmen. Cirkus Scotts bil och släp går över mitträcket och slår in i bullerplanket på andra sidan mötande körfält, men chauffören klarar sig utan skador.

Den påkörande lastbilen får förarhytten intryckt. Föraren bryter vänster arm och får skador på revben och ryggkotor.

En undersökning av Cirkus Scotts ekipage visade att både dragbil och trailer var oregistrerade och oskattade. Släpet saknade dessutom bromsförmåga eftersom bromsarna frilagts.

Åklagare i målet är Anna Johansson vid åklagarkammaren i Karlskrona. Hon bedömer Robert Bronetts förklaring, att bilarna förväxlats på grund av språksvårigheter, som trovärdig i och för sig. Men det frikänner inte Bronett från juridiskt ansvar.

– Han är ju ägare till företaget, och en av hans anställda har kunnat ta ut ekipaget i trafik, trots att det var i undermåligt skick. Vi har bedömt att en arbetsgivare ska ha så pass mycket koll på verksamheten att detta inte ska kunna hända, säger Anna Johansson.

Nu har hon utfärdat strafföreläggande för både chauffören och Robert Bronett. De ska böta 4 600 kronor vardera för brott mot vägtrafikregisterlagen och för brott mot kör- och vilotidsförordningen. Enligt Anna Johansson ligger bötesbeloppen på normalnivå för dessa förseelser.

Strafföreläggande innebär att böterna måste godkännas eller bestridas inom en månad.

– Jag kommer inte att bestrida. Vi har gjort ett misstag och då får man stå för det. Det är bara att beklaga det inträffade, och glädjas åt att det inte slutade än värre, säger Robert Bronett.

Chauffören uppger för polisen att han är timanställd av Cirkus Scott, och att Robert Bronett ringer in honom när det finns jobb att utföra. För körningen till Rotterdam skulle han få 3 000 kronor brutto.

Tidigare har chauffören arbetat för Marieholms Import & Export i Skåne, där han skulle fått betalt i form av milpeng (vilket är olagligt i hela EU). Men i själva verket har han inte fått någon lön alls därifrån. Därför beskriver han Robert Bronett som en bra arbetsgivare som alltid betalar den överenskomna lönen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.