;
Avtal 2020

Bevakningsbranschen får vänta på nytt löneavtal

Bevakning. Efter två dagars förhandlingar om nytt avtal för bevakningsbranschen har parterna skiljts åt. – En uppgörelse är inte nära. Men vi är åtminstone på väg mot en samsyn kring hur löneökningarna ska läggas ut, säger Jerker Nilsson, central ombudsman i Transport.

Under veckan som gått har Transport förhandlat på flera olika avtalsområden. Inget avtal är ännu i hamn.

Överläggningarna som rör väktare, ordningsvakter och andra anställda i bevakningsföretagen startade på onsdagen. Med fortsättning i dag, torsdag.

Motpart är Almega. Fack och arbetsgivare har nu tröskat igenom sina respektive kravlistor.

Precis som på övriga avtalsområden vill Transport ha förändringar som leder till tryggare anställningar och bättre arbetsmiljö. Arbetsgivarna vill, som i tidigare avtalsrörelser, ha större flexibilitet och större frihet på en rad områden.

Lönen är hårt styrd av LO:s normering, det så kallade märket. I årets avtalsrörelse innebär det 5,4 procent i lönelyft på 29 månader.

Från det löneutrymmet ska kostnaden för en förbättring av tjänstepensionen räknas av. För bevakningsanaställda är det ungefär 0,5 procentenheter av de 5,4 som försvinner.

Märket innehåller också en låglönesatsning som ska tas in i beräkningarna.

Parterna har satt ut nya förhandlingar till den 16 och 17 december. I väntan på det ska Transport och Almega fortsätta diskussionerna på kanslinivå.

Jerker Nilsson, som förhandlat länge på bevakningsområdet, konstaterar att branschen klarat sig bra under corona-pandemin. Han upprepar vad Transports ordförande Tommy Wreeth tidigare uttalat:

– LO-samordningen innebär tyvärr en ganska blygsam lönehöjning under avtalsperioden. Men det finns goda förutsättningar för bevakningsföretagen att själva ta initiativ till en kompensation för de sju månader våra medlemmar blev utan lönehöjningar.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Lennart Holm:
    30 november, 2020

    Jag fick SMS om att avtalet är klart. Här på hemsidan, som man hänvisar till, står det att det inte är det.
    Varför detta SMS i så fall? Bara för att retas?

  2. Goran:
    30 november, 2020

    Så det nya bevakningsavtalet som löpte ut 1 April 2020 kommer inte bli klart innan 2021 ? Lägsta lönehöjningen bland samtliga inom transport och dessutom ska en halv procent av höjningen avsättas till tjänstepensionen. Fantastiskt inspirerande efter 24 år i branschen varav 22 som nattarbetare. OB:ersättningen för nattarbete borde inte beskattas utan räknas som en livsförkorningsersättning. 22 kr i timmen för nattarbete är klappuselt.

  3. Mb:
    29 november, 2020

    Kommer det bli rekroativ

  4. MA:
    28 november, 2020

    Vi kommer få minst lönehöjning av alla andra på transport.. vi får avräkning på 0.51 procent från märket på 5.4 på tre års tid. För betala dom yngre en tidigare tjänstepensions premier... vad har man facket till om ni inte kan förbättra för oss alla. Följer märket slaviskt från industrins... vi får lägst pengar knappt 1350kr på 3 års tid... förjävligt att vi inte får någon kompensation för utebliven lönehöjning för transport accepterat att skjuta fram avtalet 7 månader.. vi är alla lurade på 7 månaders lönehöjning... inte en chans att företagen har goodwill och betalar ut retroaktivt lön, bara för vara snälla.. nej vi alla arbetstagare är lurade på 7 månader...

  5. Sammy:
    28 november, 2020

    När ska det tas tag i Natt ob?
    Som nattarbetare förlorar man väldigt mycket socialt, speciellt om man vill vara en "dagmänniska" när man är ledig försvinner minst 24 timmar av den lediga tiden bara till återhämtning. Dom flesta yrken och alla jag jobbat inom kompenseras mycket väl för övertid och nattarbete men inte vi, varför?
    Jag är väldigt stolt över att jobba med säkerhet men jag kan inte göra lönekarriär alls, är det något som facket tittar på eller anses det att man ska byta yrke om man vill kunna det?
    Med tanke på dom faror vi utsätts för under arbetstid och inte mindre privat när busar fått reda på vad man jobbar med eller var man bor/kör för fordon etc borde vi inte ha mycket högre grundlön?

  6. Sam:
    28 november, 2020

    En löneökning på ca 5000 kr i månaden efter skatt för en heltidare inom bevakning och säkerhet hade varit en bra början.

    Med ytterligare höjningar för övre lönegrupper.

    Inom bevakning kan man inte göra lönekarriär alls, finns inga möjligheter för våra arbetsgivare att belöna bra arbete eller vice versa. En klapp på axeln i all sin ära men den värmer inte mycket när man brottats med en hiv smittad och väntar på provsvar eller blivit slagen i huvudet med ett järnrör när man gjort sitt jobb för ett tryggare samhälle.

    Vi jobbar dessutom oftast ensamma och förstärkning kan va uppemot en timma bort.

    Jag älskar att arbeta med säkerhet men att en person i kassan på ICA lätt kan göra lönekarriär och utan större sveda tjäna mer än någon som arbetar inom säkerhet med risk för eget liv och hälsa för att inte nämna egendom är befängt.

    Någon skrev kommentar om hundförare tidigare. I avtalet ligger hundförare i lönegrupp C tror jag. Oavsett så ja hundförare får inte tillräcklig uppskattning men det får ingen.

  7. Emil:
    26 november, 2020

    Svar till Janne Nilsson:

    Med tanke på dom senaste årens utveckling för vårat OB så tror jag att både Transport och arbetsgivarna tycker att vi ska vara nöjda att vi ens får någon ersättning alls för att vi offrar tid ihop med familj och vänner för att jobba kvällar, nätter, helger, jular, nyår och midsomrar.

    Vi ska helt enkelt vara nöjda och tacksamt buga och bocka för att vi har ett jobb att gå till. Att vi vakter ens ska inkluderas i ett fack där det är väldigt uppenbart att vi vakter och våran situation är extremt lågprioriterad. Trots att vi är den näst största arbetsgruppen inom detta förbund.

  8. Janne Nilsson:
    26 november, 2020

    Ligger en ökning våra rent pinsamma OB-ersättningar i "förhandlingsskålen"?

  9. Jesper Bogentoft:
    22 november, 2020

    Att tro att företagen självmant skulle betala någon form av kompensation för corona tiden är högst osannolikt.
    När betalade branchföretagen senast ut något av egen fri vilja?
    Ta tag i hund avtalen.
    Vi på Sveriges största bevakningsföretag har inte ens ett hund avtal.
    Polisen som är klar med sitt avtal höjde ersättningen för hundförare från 1770 till 3240kr.
    Idag har en hundförare lägre ersättning än 1996. Är det rimligt. Detta hjälps dessutom pga av att hundförare inte ens finns med som lönegrupp. Vi är alla väktare på pappret. Varken mer eller mindre. Detta ger företagen oerhört stor makt när det kommer till våra ersättningar.
    Men som sagt. Securitas har inte ens ett hund avtal. Hur skrämmande är inte det.

  10. Micke:
    21 november, 2020

    Kan vi, som är medlemmar, få se denna kravlista från transport?

Lästips:

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Securitas övervakning av väktare var olaglig

Bevakning. Under två provperioder övervakade Securitas väktare i rondbilar. Det var integritetskränkande och olagligt, enligt ett nytt beslut från Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Alexandra Einerstam

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Alexandras krönika. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Malek Ishak, väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen. Foto: Bya

Malek Ishak

…väktare/skyddsvakt på Avarn i Linköping och utsedd till Årets kollega 2025 i säkerhetsbranschen.

Glenn Gåse hoppar ur lastbilshytt. Foto: Dexter Svärd Huss

Oväntade orsaken till livslånga skador: “Då kan du inte gå”

Arbetsmiljö. Att spara några sekunder genom att hoppa ur lastbilshytten kan få oväntade konsekvenser. Skyddsombud varnar för onödig stress vid åkerier. – Det har redan hänt dödsolyckor på grund av stressen, jag vill inte att det ska bli fler, säger Magnus Eriksson, regionalt skyddsombud i Örebro.

Genrebild. Arbetsmiljöverket genomför inspektion. Foto: Mia Åkermark Arbetsmiljöverket

Tystnad kan leda till dödsfall – transportbranschen sticker ut

Tystnadskultur. Mer än varannan anställd inom transportsektorn upplever att beslutsfattare inte lyssnar. Anställda berättar att de kan hålla problematiska situationer för sig själva. – Det leder till ohälsa, olycksfall och i slutänden dödsfall, säger Martin Miljeteig, central arbetsmiljöombudsman på Transport.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

;