Två ordningsvakter som ska få nya löner.
Close
Väktare, ordningsvakter, värdetransportörer och flygplatskontrollanter är några av yrkesgrupperna som väntar på nya bevakningsavtalet.
Close
Avtalsrörelsen

Bevakningsanställda står på tur

Bevakning. I dag, torsdag, startar avtalsförhandlingarna för väktare och annan bevakningspersonal. Vilken fråga är hetast ute bland medlemmarna?

– Arbetstidsförkortningen vid nattarbete. Det är bra att den finns, men reglerna är för stela, säger Ulf Karlander och Ronny Lind, som båda jobbar på Securitas och ingår i Transports förhandlingsdelegation.

Väktare, ordningsvakter, värdetransportörer och flygplatskontrollanter är bara några av yrkesgrupperna som arbetar inom Transports näst största avtalsområde – bevakning.

Arbetsgivarna i branschen var tidigare med i arbetsgivarorganisationen Almega. Men nu har bolagen bildat ett nytt förbund – Säkerhetsföretagen. Den nya arbetsgivarorganisationen ingår i Transportföretagen. Där finns sedan tidigare huvuddelen av Transports motparter, exempelvis Sveriges Hamnar och Biltrafikens arbetsgivareförbund.

Det nuvarande bevakningsavtalet löper ut den 31 maj och två förhandlingsdagar är utsatta, den 4 och 5 maj. I dag på förmiddagen träffades parterna för en första rond.

Transport kommer den närmaste tiden att förhandla parallellt för en rad yrkesgrupper. Bara miljöarbetarna har gått i mål. Den 19 april tecknades ett avtal som gav totalt 1 787 kronor på tre år.

I den fackliga bevakningsdelegationen ingår Ulf Karlander och Ronny Lind. Under en paus tar båda upp arbetstidsförkortningen som en angelägen fråga.

Dagens avtal innebär att anställda som under en månad jobbar minst 50 procent av tiden natt, mellan klockslagen 22 och 06, ”tjänar in” en arbetstidsförkortning på åtta timmar.

Jerker Nilsson, central ombudsman på Transport, säger:
– Arbetstidsförkortningen är en tvistefråga. Arbetsgivarna vill plocka bort den helt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

  1. Peter:
    15 maj, 2019

    Arbetstidsförkortning för natt arbete är viktigt och behövligt

Lästips:

Kvinna i mössa och rutig jacka står lutad mot hylla med två glasskulpturer av händer.

”För mig är konst fritt tänkande”

Skapande. Livet kretsade kring hästar, orkidéodling och fiskmedicin, men till slut landade väktaren Anne Nickels där hon hör hemma – i konsten.

Tommy Wreeth. Foto: Petrus Iggström

Ditt engagemang är värdefullt

Ordförandeord. Våren och sommaren närmar sig snabbt nu. Enligt min uppfattning är det den bästa tiden på året. Ljuset kommer tillbaka och du kan äntligen lätta lite på vinterklädseln. Angående det fackliga har första maj passerat och fokus börjar alltmer hamna på valet i september. Därefter väntar avtalsråd för oss Transportare.

Erfarenheter som inte går att hänga av sig

Alexandras krönika. För några krönikor sedan skrev jag om den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman och den här texten kanske kan ses som en fortsättning på samma ämne. Det handlar återigen om negativa erfarenheter som inte går att hänga av sig tillsammans med uniformen.

Delade pass fall för Arbetsdomstolen

Arbetsrätt. Under två år splittrades medlemmens arbetsdag av långa avbrott mitt på dagen, mellan körningarna av skolskjuts. Nu har Transport stämt Biltrafikens Arbetsgivareförbund och ett sörmländskt trafikföretag för brott mot kollektivavtalet.

Chaufförerna sågar landets rastplatser

Lastbilschaufförer. Tusentals chaufförer sågar landets rastplatser och deras toaletter i en undersökning från Transport. 86 procent tycker också att rastplatserna är för få.

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.