Barn + obekväm arbetstid = en omöjlig ekvation?

Lisa måste ta med sonen i lastbilen varje måndagsmorgon för att hinna till jobbet i tid. Förutsättningarna för att klara ett jobb med obekväma arbetstider skiljer sig stort mellan Sveriges kommuner.

Lisa är 26 år, lastbilschaufför och ensamstående förälder till en femårig son. Jobbet börjar 06.30. Det betyder att hon måste lämna sonen på förskolan 05.30. En väl tidig morgon för ett förskolebarn, tycker Lisa. Men det största problemet är att det även är väl tidigt för förskolorna i Södertälje där hon bor.

Trots att sonen efter ett tags köande nu går på den förskola som har både natt- och dagverksamhet räcker öppettiderna inte till. För på måndagar är ”nattis” stängt. Och den vanliga förskolan öppnar först 06.30, samtidigt som Lisas arbete börjar.

– Ibland kan jag lösa det själv, då får han åka med mig först och hämta lastbilen, så tar vi lastbilen till dagis. Men då hänger det på att jag har ett jobb på södra sidan av Stockholm, säger Lisa .

– Ibland får jag hjälp av min mamma som jobbar skift.

Hade Lisa bott i en annan kommun skulle läget kunnat se annorlunda ut.

Vissa kommuner erbjuder nattis alla dagar i veckan. Andra löser barnomsorg på obekväm arbetstid med att någon tar hand om barnet i hemmet medan föräldern arbetar. En del kommuner har ingen barnomsorg alls på obekväma arbetstider.

Nu öppnar regeringen upp för att lagstifta om reglerna för barnomsorg.

I en intervju med Dagens Nyheter den 5 november sade utbildningsminister Gustav Fridolin ”Vi har höjt de statliga medel som kommunen kan ta del av för att erbjuda barnomsorg också på obekväm arbetstid. Och så har vi sagt tydligt till kommunerna att vi skulle kunna gå in i förhandling om ny lagstiftning om vi inte ser någon skillnad. Det är regeringen beredd att göra.”

För Lisas del skulle den bästa lösningen vara hjälp från kommunen med att ta sonen till förskolan. Då skulle han kunna gå på den förskola som ligger närmast och inte behöva väckas så tidigt.

– Det blir ju tidiga morgnar och långa dagar. Jag vet att i andra kommuner har man fått en hemsamarit, det hade varit det bästa.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.