Bagagehanterare på Arlanda fick svårt att andas

När två bagagehanterare öppnade en bagagecontainer fick de ont i huvudet och svårt att andas. Den starka lukten kom från parfymextrakt. Det händer då och då att bagage innehåller saker utöver det vanliga, säger Erik Bohlin som är huvudskyddsombud på Arlanda.

Den starka lukten som slog emot bagagehanterarna när de öppnade containern från Moskva var så obehaglig att de ringde på räddningstjänsten. Brandkåren fraktade bort containern från gateområdet och kunde snart identifiera källan: En väska med parfymextrakt. Visserligen ofarligt, men bagagehanterarna hann få både huvudvärk, problem med andningen och behövde ses om av sjukvårdspersonal.

Enligt Erik Bohlin, Transports huvudskyddsombud på Arlanda, är det inte helt ovanligt att flygplatsens personal möter konstigheter i bagaget.

– Det händer något utöver det vanliga då och då under ett år, säger han. Det kan vara vad som helst, allt från konstiga kryp till föroreningar eller någon typ av spill, som gör att man inte vill röra bagaget utan att först kontakta räddningstjänsten.

Ibland är det uppenbart vad det är som läckt, säger Erik Bohlin. Läckande vinflaskor är lätta att identifiera på både färg och lukt. Även olivolja är hyfsat enkel att känna igen. Men ibland, som nu med parfymextraktet, är det inte lika enkelt. Då måste man tillkalla räddningstjänsten.

– De har både erfarenhet, skyddsutrustning och mätinstrument, säger Erik Bohlin. Vi hanterar mycket farligt gods här, allt från brandfarligt till radioaktivt material, och då är det viktigt att det är rätt märkt. Somligt gods får bara transporteras med fraktplan.

Hur ofta händer det att ni måste kalla in räddningstjänsten?

– Jag har inga exakta siffror på det, men själv har jag gjort det en gång. Då var det en passagerare som hade checkat in en motorsåg som var tankad med både bensin och olja. Det går inte att paketera sånt utan att det luktar.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.