Arbetsmiljöprojekt minskade antalet olyckor

Små brister i arbetsmiljön kan leda till stora olyckor. Det är tanken med det projekt som Transports regionala skyddsombud har drivit under ett år. – Vi har kunnat minska antalet olyckor genom att öka företagens benägenhet att anmäla tillbud, säger projektledaren Edward Gustafsson.

Satsningen drogs igång förra sommaren. Alla Transports regionala skyddsombud (RSO) fick i uppgift att besöka fem företag. På besöken informerade de om vikten av att dokumentera, inte bara allvarliga arbetsplatsolyckor, utan även små brister som kan ha betydelse för arbetsmiljön.

– Vi vill att man ska rapportera småsaker som kunde ha blivit en olycka innan en kollega kommer och gör samma tabbe. Det kan vara något som sitter löst till exempel, eller att någon har snubblat i ett trasigt trappsteg, säger Edward Gustafsson, själv RSO på avdelning 20 i Jönköping.

För att underlätta dokumentationen har Transport tagit fram ett särskilt rapportblock i fickformat. Tanken är att anställda ska kunna bära med sig blocket och snabbt skriva ner när något händer.

Hittills har projektet fått slående bra resultat. De regionala skyddsombuden har fått ta emot många positiva kommentarer.

– En arbetsgivare sa ”det här är ta mig fan det bästa ni har gjort”, berättar Edward Gustafsson.

Men framförallt har projektet gett resultat när det gäller både tillbudsrapporteringen och olycksfrekvensen. Varje företag har besökts två gånger. Vid det första tillfället tittade man på hur många tillbud respektive olyckor som rapporterats in ett halvår tillbaka i tiden. Vid återbesöket, sex månader senare, räknade man igen. Förändringen visade sig vara stor. Ett halvår efter Transports besök minskade antalet olyckor medan antalet rapporterade tillbud ökade.

För Edward Gustafsson är det ett bevis på att Transports syfte är uppnått. Olyckorna minskar genom att tillbudsrapporteringen ökar. Han tar ett exempel på hur bättre dokumentation och rapportering kan gynna både de anställda och arbetsgivaren.

En chaufför råkade trampa i en ojämnhet under snön, ute på åkeriets gård. Han bröt ett ben i foten och blev sjukskriven i åtta veckor.

– Hade arbetsgivaren vetat om det hade han kunnat fylla igen hålet med två skyfflar grus. I stället blev det en sjukskrivning som säkert kostade företaget 30 000 till 40 000 kronor.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.