Anders blev hotad med kniv

Väktaren Anders Norén blev hotad med kniv av en desperat man. Nu håller han ett visst fysiskt avstånd till människorna på flyktingboendet. – Tråkigt, men jag måste tänka på min egen säkerhet, säger Anders.

Han arbetar på Migrationsverkets tillfälliga boende i Malmö, som säkerhetspersonalen inom Securitas allmänt kallar ”hotellet”.

Den allvarliga händelsen utspelade sig under hösten, när situationen var hårt ansträngd.

– Jag och en ordningsvakt var på plats när en man blev desperat. Han drog fram en kniv och hotade att skära oss. Eller sig själv. Varför vill jag inte säga, men när polisen kom började han skära sig själv, djupt i magen.

– Polisen sprejade både mannen och oss på Securitas med pepparsprej, för att stoppa honom. När de bar ner mannen till ambulansen såg jag hur allvarligt han skadat sig.

Anders blev chockad. Han stannade kvar länge den dagen och pratade och pratade med kollegorna.

Något ytterligare stöd efter det säger Anders, att han inte har behövt. Skulle han ändra sig finns både chefer och kristeam att vända sig till.

Anders Norén tycker inte att han förändrats som person efter incidenten. Som alla bevakningsanställda Transportarbetaren talat med ”ventilerar” han fortlöpande jobbiga händelser med sina närmaste kollegor.

– Min syn på invandring och flyktingmottagande är inte annorlunda nu. Jag har många nära vänner med invandrarbakgrund.

Vi sitter i ett litet provisoriskt personalrum, fyllt av kläder, utrustning och väskor. Utanför dörren spelar några barn brädspel kring ett bord. Utmed väggarna står rader av randiga plastbagar, sådana man lärt sig känna igen från medias rapportering om flyktingströmmarna. Vuxna kommer och går, stannar till med papper i händerna och ser sig villrådiga ut.

Anders Norén berättar om Malmöbor som kommer och vill lämna kläder på boendet. De får väktarna hänvisa vidare till Röda korset, på Migrationsverkets uppdrag.

– Tidigare var man hela tiden vaksam nu kan man slappna av mer. Trängseln var enorm, köerna långa och ibland tröt tålamodet hos någon. Det blev bråk och handgemäng.

Anders vill inte gå in på om han känner av spänningar mellan personer från olika länder, som är i konflikt.

– Det handlar snarare om personkemi, språkförbistringar och frustration när man inte förstår varandra. Det händer oss också.

Vid några tillfällen har det krävts hot om att personer får lämna boendet, om de inte ”skärper sig”. Det har ”viftats med kläder och skor”, när två familjer tvingats tränga ihop sig i ett rum, därför att familjen som skulle ha lämnat inte kommer i väg.

– Tidigare kom folk in på hotellet och hämtade personer till kyrkan och tillfälliga boenden. Om människor inte sökt asyl än tolkas det som människorov. Vi har avrått folk från att göra det, men har någon väl sökta asyl har de rätt att röra sig fritt och kan åka i väg, även om det inte är optimalt, säger Anders.

– Vi kan inte kolla upp det. Och de flesta människor är ändå godhjärtade.

Skulle väktarna misstänka att någon är ute i onda avsikter rapporterar väktare och ordningsvakter till polisen.

Hot och demonstrationer utanför Migrationsverkets anläggningar i Malmö tycks ha uteblivit. Däremot har en hjälporganisation som uppträtt hotfullt mot personalen blivit portad från hotellet.

Securitas driftschef i Malmö, Andreas Rosenlind, bedömer att bolaget kommer att få det hektiskt igen i februari och räknar med en ännu intensiv period fram till sommaren, med många nyanlända.

Väktaren Anders Noren stöder regeringens beslut att skapa en tidsfrist efter en hårt pressad tid:

– Vi behöver återhämta oss och ta hand om dem som redan är här. Sedan kan vi återuppta mottagandet igen, säger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.