Åkeriproblemen debatterades i Almedalen

Mellan januari och april i år gick 100 svenska åkerier i konkurs. Med de orden inledde logistikforskaren Henrik Sternberg Transports seminarium om åkerinäringen vid Almedalsveckan. Sternberg har nyligen avslutat en ny etapp av cabotagestudien. Minst 117 utländska lastbilar misstänks ha kört illegalt i Sverige.

Under Almedalsveckan arrangeras över 3 000 seminarier och andra evenemang.

I år har Transport valt att satsa på två egna seminarier. Det första hölls under måndagen och belyste problemen i åkeribranschen.

Henrik Sternberg, forskare vid Lunds tekniska högskola, konstaterade att företag som följer lagar och avtal har svårt att överleva i dag. Han presenterade resultatet av en färsk studie där målet varit att kartlägga hur utländska lastbilar kör i Sverige.

Undersökningen baseras på en mobilapp där chaufförer och andra intresserade rapporterar in sina iakttagelser längs vägarna. Under knappt tre vårveckor fick Sternberg in 41 500 rapporter. Med hjälp av dem kunde forskarna slå fast att omkring 1 470 utländska lastbilar kört cabotagetrafik i Sverige. Knappt tio procent uppvisar ett rörelsemönster som tyder på att de brutit mot regler som medger högst tre cabotagekörningar under en period på sju dagar.

Henrik Sternberg sa:

– En bulgarisk chaufför jag haft kontakt med uppgav att han kört fyra månader i sträck i Sverige. Många av de här förarna har låga löner och dåliga villkor.

– Vi har också tittat på anmälda dieselstölder och det finns ett samband. I områden med många utländska bilar är dieselstölderna fler. Fast det är förstås svårt att dra säkra slutsatser av det.

På seminariet deltog också infrastrukturminister Anna Johansson (S):

– Mycket av det som beskrivs här är välkänt. De åkerier som vill sköta sig får allt svårare att överleva i konkurrensen. Facket, Transport, gör ett bra jobb, men vi måste också agera politiskt.

– Det finns en ståndpunkt som går ut på att situationen kan skyllas på de utländska chaufförerna. Men det finns två förlorare. Både de seriösa företagen och förarna, som har villkor som kan liknas vid modernt slaveri.

Trots problembilden försvarade Anna Johansson EU:s fria rörlighet:

– Den är bra och de europeiska länderna har tjänat på fri handel. Men. Vi måste ha regelverk som säkerställer arbetstagarnas sociala villkor. I EU-parlamentet har vi jobbat hårt med de här frågorna från Socialdemokraternas sida.

Infrastrukturministern påminde om den nya sanktionsavgiften och möjligheten att hålla kvar lastbilar genom klampning.

– Vi tittar också på ett utökat beställaransvar. Konsumentperspektivet är viktigt. Fler och fler människor efterfrågar varor och tjänster som produceras under bra förhållanden, men transporterna har hittills gått under radarn.

Transports ordförande, Lars Lindgren, fick en vass blick av Anna Johansson när han hävdade att åkeribranschens problem uppmärksammats mer av Socialdemokraterna i EU-parlamentet än på hemmaplan.

Lindgren efterlyste krafttag:

– Vi vill ha effektivare kontroller, inte som i dag då man drar ner på trafikpolisen. Vi vill ha en vägslitageavgift! Nu har regeringen lovat utreda avgiften till december 2016. Det är för lång tid.

– Vi måste få ett skärpt beställaransvar. Det måste åligga den som beställer en transport att se till att villkoren är rimliga.

Transports ordförande lyfte än en gång frågan om allmängiltigförklaring av kollektivavtal. Han anser att mycket talar för att Sverige måste gå samma väg som Finland och Norge, där staterna går in och upphöjer avtalen till lag – så att de omfattar alla företag i en bransch.

– Situationen är allvarlig. Facket mäktar inte med det här på egen hand. Vi måste få hjälp från er politiker.

Peter Jeppsson, arbetsgivarbas i Transportgruppen, ingick också i panelen. Han sa:

– Innan man ändrar i regelverket är det viktigt att se till att dagens bestämmelser följs. Ett problem är att lönekostnaderna är högre i Sverige än i andra länder. Sänkta arbetsgivaravgifter i transportsektorn vore välkommet.

Lars Lindgren påminde om att lönedumpning inte bara förekommer i åkeribranschen. Samma förhållanden råder även inom taxi, flyget och flodpråmtrafiken ute i Europa.

– Därför är Transport med och drar i gång ett så kallat medborgarinitiativ. Politikerna kan inte längre blunda för hur verkligheten ser ut.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Parkeringsvakter på Olof Palmes gata i Stockholm vintertid.

Kommer nya lagen att leda till färre kränkningar?

Bevakning. Blir det några fällande domar så kanske det till slut blir en förändring. Att folk förstår att de inte kan bete sig och vräka ur sig vad som helst. Det hoppas p-vakten Marie-Louise Sjögren, snart ett halvår efter att den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman infördes.

LO-beslut om kortare arbetstid dröjer

Fackligt arbete. LO hade lovat att innan årets slut gå ut med hur det är tänkt att arbetstidsförkortningen för alla förbunds samtliga medlemmar ska införas. Men på måndagens styrelsemöte blev det klart att beslutet flyttas fram till 2026.

Facket: Regionen ”glömde” sociala villkor

Bevakning. Region Gävleborgs upphandling innebär att Avarn tar över från Securitas. Transports avdelningar i regionen är starkt kritiska till regionens upphandlingsunderlag för bevakningstjänster – det missar målet när kraven på arbetsmiljö inte inkluderar villkor som rimliga arbetstider, skälig lön och kollektivavtal, enligt facket.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".