Bussföraren Örjan Kristensson.
Close
”A-kassans regler är helsnurriga. Är det bättre att jag är arbetslös än jobbar? Jag vill ju jobba”, säger bussföraren Örjan Kristensson.
Close

A-kassans regler en kalldusch

Busschaufförer. Örjan Kristensson kör turnébuss. Uppdragsgivarna kräver att han har eget företag och fakturerar sin lön. Men så tröt uppdragen, Örjan begärde a-kassa och fick en kalldusch.

Låt oss ta det från början. Örjan Kristensson har jobbat som bussförare i 14 år. Han började som anställd, men har under senare år gått över till att köra artister och musikband. Bussen han nu rattar ägs av ett band, som Örjan jobbar mest för.

Arbetsmarknaden har förändrats och i dag begär hans uppdragsgivare att han ska ha eget företag och själv fakturera sin lön, betala in skatt, sociala avgifter och försäkringar.

Så är det för många långfärdschaufförer som kör exempelvis artister, turister och idrottslag, hävdar Örjan. På så sätt slipper beställarna både arbetsgivaransvar och administration.

– Det har varit så i många år och det är väl bara att acceptera. Har beställaren en chaufför med eget företag och en utan väljer han självklart den som själv fakturerar.

Men när uppdragen glesnade och Örjan Kristensson vände sig till a-kassan för att begära ersättning upptäckte han att kassans bestämmelser inte alls är anpassade till hans arbetssituation.

– Reglerna är helt snurriga, tycker Örjan som helst av allt skulle vilja ha tryggheten av en anställning med fast lön, pension och försäkringar.

Som tidigare.

I korthet går a-kassans regler ut på att han bara får göra ett enda inhopp om en uppdragsgivare hör av sig om en körning.

Samtidigt måste Örjan lägga sin firma vilande om han begär arbetslöshetsersättning. ”Väcker” han sin firma ur vilan för ännu ett tillfälligt uppdrag, inom en femårsperiod, ryker ersättningen.

– Jag har hamnat i moment 22, utbrister Örjan.

Ska han hoppa på ett uppdrag när en artist ringer, är frågan. Eller tacka nej, för att få ersättning och säkra pengar till mat och husrum? Körningarna av musiker till olika festivaler och framträdanden
pågår sällan så länge, oftast bara under några intensiva dagar, påpekar han.

– Myndigheter och politiker vill ju att folk ska jobba och jag vill inget hellre än att köra! Men nu sätter de krokben för mig och hindrar mig att arbeta, fakturera och få ut min lön.

Bussen som Örjan brukar köra är nu inlämnad för renovering. Men han hoppas kunna ligga på vägarna med musiker och artister så snart som möjligt igen.

Han stortrivs med jobbet, som kräver ett stort mått av servicekänsla i bussar som numera är som rullande hotell.

– Jag borde kunna ta några fler körningar än en. Självklart begär jag ingen a-kasseersättning för de dagarna! Jag hade aldrig trott att jag inte skulle få a-kassa för en begränsad period, innan jobben börjar komma igen.

Berit Andersson är biträdande föreståndare på Transports a-kassa. Hon håller med om att reglerna kan uppfattas som stelbenta, men förklarar att de styrs av lagen om arbetslöshetsförsäkring.

– Nu finns massor av egenanställda och egenföretagare så lagen kan behöva reformeras. Kommer det nya domar så kan man ju ändra praxis. Den som vill ha en förändring får försöka påverka regering och riksdag, säger Berit

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.