Dags för Transports Ungdomsforum!

Transports unga laddar för Ungdomsforum i Åkersberga från den 31 maj till den 2 juni. – Kom och lär känna unga transportare från hela Sverige. Utbyt erfarenheter, lär dig mer om dina rättigheter och ha grymt kul, uppmanar Mattias Welle.

Han är chaufför inom i stort sett alla Transports grenar och sitter med i arbetsgruppen, som jobbar med årets upplaga av förbundets återkommande ungdomsforum. I dagarna tre utlovas olika aktiviteter, gäster, seminarier, debatter, diskussioner, lekar och föreläsningar på Runö folkhögskola i Åkersberga, utanför Stockholm.

Årets tema är arbetsmiljö – samtidigt som Arbetsmiljöverket rapporterar att inte mer än cirka två procent av alla anmälda arbetsmiljöbrott leder till fällande domar.

– Det är inte alls bra. Därför är det viktigt att ungdomar lär sig mer om vilka spelregler som gäller på arbetsplatserna. Man behöver veta hur man kan påverka och förbättra sin situation, kommenterar Mattias Welle.

På forumet får man chans att knyta nya kontakter.

– Det är asgrymt att träffa unga på olika jobb från olika platser i landet. Man får känna på om det här med facket kan vara något för mig.

Ungdomsforumet för fyra år sedan var Mattias egen inkörsport i facket. Samma sak gäller för flera i den åttahövdade skara från olika branscher och delar av Sverige, som nu förbereder nästa sammankomst.

Programmet och föreläsarna är inte helt spikade än, men utgångspunkten är det mer praktiska arbetsmiljöarbetet. Ett seminarium kommer att ta upp konflikthantering, ett annat krishantering och ytterligare ett främlingsfientlighet. Stiftelsen Expo var med i fjol och återkommer igen för dryfta rasism och intolerans.

– Rasistiskt snack och dåliga tongångar på jobbet skapar en taskig arbetsmiljö. Mer information och debatt kan öka toleransen. Det ger också ungdomar mer självförtroende och mod att våga stå upp och säga ifrån, säger Mattias.

Den som vill lära sig mer om härskartekniker har chansen. Och på den mer lättsamma sidan står avbrott för lekar, middag med en stå-upp-artist och ett teaterseminarium som går ut på att lära känna varandra.

Transports centrala arbetsmiljöombudsman Martin Miljeteig kommer att dela med sig av sina erfarenheter. Förbundsjurist Marcel Carlstedt ska också ge en inblick i vad den svenska modellen med återkommande förhandlingar av kollektivavtal innebär.

Ytterligare ett seminarium ska handla om upphandling av så kallade vita jobb med schysta arbetsvillkor och löner för anställda som renhållningsarbetare, taxichaufförer och färdtjänstförare.

Deltagarna kommer att få en inblick i Transports pågående Organizerprojekt. Det går ut på att hitta intresserade, skapa engagemang och dra i gång facklig verksamhet runt om på Transports arbetsplatser.

Varför ska man jobba fackligt?

– För att det är så kul, och viktigt att lära sig mer om sina rättigheter och skyldigheter på jobbet. Det är ett sätt att slippa bli blåst, säger Mattias Welle.

Katrin Olofsson håller också i förberedelserna. Hon påminner om att arbetsmiljö är en av de viktigaste frågorna som facket jobbar med. Katrin räknar också upp arbetsskador och arbetsplatsolyckor.

– Det handlar om hur vi kan förbättra och göra våra jobb säkrare. Tanken är att deltagarna ska få tips om hur man kan jobba med arbetsmiljön på sin egen arbetsplats.

Anställda ska inte konkurrera ut varandra genom att ställa upp och jobba för lägre löner, med sämre villkor och i farligare arbetsmiljöer, betonar Katrin.

– Det kan vara så att man arbetar längre dagar än man egentligen borde eller tar på sig nattskift, som man egentligen inte vill. Bara för att man inte vågar säga nej.

Att samla unga transportare är kul eftersom ungdomarna kommer med ”friska” ögon och ser saker på nya sätt, tycker Katrin Olofsson:

– Det brukar vara öppen stämning, högt i tak, mycket skratt och diskussioner. Sist var vi 60 personer målet är att bli ännu fler i år.

 

Fotnot. Vill du anmäla dig till Transports Ungdomsforum? Gå in på www.transport.se. Under ”Din avdelning” finns kontaktuppgifter till din lokalavdelning, som du vänder dig till.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.