LO: Jämlikare Sverige krävs för att få bort SD

LO:s ledning skyller SD:s valframgångar på Alliansens politik. – Nu måste alla beslut ha fokus på att få ner arbetslösheten, säger Tobias Baudin, LO:s förste vice ordförande.

Söndagens valresultat är orsak till både glada miner och bekymrade blickar i LO-borgen. LO:s ledning är nöjd med att Stefan Löfven nu får chansen att bilda regering, med oroas över Sverigedemokraternas framgångar.

– Vårt mål har varit att få en S-ledd regering. Inte för att vara schysta mot Socialdemokraterna utan för att vi ser att det behövs en förändrad politik. Det främsta vapnet mot SD är en politik för mer jämställdhet, säger Tobias Bodin.

Inför valrörelsen lanserade LO en egen valplattform. Nu börjar arbetet med att få igenom den politiken. LO kommer att framförallt att fokusera på tre frågor: en ny  arbetsmarknadspolitik, en höjning av taket i a-kassan och en förändring av sjukförsäkringen.

– 86 000 har kastats ut ur sjukförsäkringssystemet, inte för att de är sjuka, utan för att det finns en bortre tidsgräns. Den gränsen måste bort, säger Tobias Baudin.

LO:s ordförande, Karl-Petter Thorwaldson, säger sig blivit förvånad över hur högt stödet för SD till slut blev i valet. Han tror att många bestämde sig för SD efter att Fredrik Reinfeldt gått ut och talat om Sveriges kostnader för flyktingmottagande.

– Vi som varit ute på arbetsplatsbesök märkte en tydlig skillnad. Efter den helgen var det ett helt annat debattläge.

LO-ordföranden utesluter inte att Reinfeldts tal var ett sätt att försöka försvaga den största politiska motståndaren.

– Det går inte att räkna bort att det kan ha varit ett sätt att göra det så svårt som möjligt för Socialdemokratin, säger Karl-Petter Thorwaldsson.

Men det finns ljus i mörkret. Enligt SVT:s vallokalsundersökning (Valu) röstade LO-medlemmar på Sverigdemokraterna i samma utsträckning som resten av befolkningen. En del tidigare undersökningar har visat att stödet bland arbetare är mycket större för just SD. Valu har kritiserats för att underskatta stödet för Sverigedemokraterna. Men även med felmarginaler tror Karl-Petter Thorwaldsson att det är ett resultat för LO att ta till sig.

– Det kan inte vara så att det bara är LO-medlemmar som ljuger om vad de ska rösta på.

Han tror att en anledning är den ring-kampanj som LO genomfört innan valet.

– Det är ju jättekul om vårt organiseringsarbete faktiskt har gjort skillnad. Jag hörde flera av de här samtalen. Det är inga lätta samtal och de tar tid. Men många ändrade sig när vi förklarat att SD är ett högerparti och att en röst på dem i förlängningen är en röst på Reinfeldt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.