”Vi måste ta fajten där vi kan vinna den”

Tacksam, taggad och lika nervös som inför första framträdandet i grundskolan. Med tajt marginal blev Markus Pettersson på söndagen vald till Transports nye förbundssekreterare.

– Jag är nog fortfarande tagen av stundens allvar. Men det känns skönt att ha blivit vald ställd mot en annan kandidat. Det är så demokrati fungerar.

Markus Pettersson har ingen erfarenhet av lokalt arbete inom förbundet och heller inte yrkeserfarenhet från Transports branscher. Å andra sidan har han under sju år arbetat på Transports utredningsavdelning och har, som han själv uttrycker det ”blivit en del av och lärt sig älska Transport”.

– Det är klart att det är en nackdel att jag inte har erfarenhet av lokalt fackligt arbete. Samtidigt tror jag det kan vägas upp av att jag har med mig andra erfarenheter och perspektiv som förbundet har nytta av.

Vägen till Transport gick genom en uppsats han skrev i statsvetenskap under studietiden, om implementering av EU-direktiv via kollektivavtalet.

– Transport har alltid passat mina värderingar och mina idéer om hur ett fackförbund ska fungera.

Som förbundssekreterare blir Markus huvuduppgift att hålla ihop och stärka organisationen. Något som han verkligen brinner för.

– Min åsikt är att Transport och andra fackföreningar under en tid har sprungit allt längre in i juristernas värld och försökt ta de fackliga konflikterna via lagstiftning och kollektivavtal.

– Vi kommer aldrig kunna vinna den matchen. Men arbetsgivare och andra motparter kommer aldrig kunna ge sig på oss om vi är välorganiserade och många som står upp för de frågor vi driver. Vi måste ta fajten där vi kan vinna den, ute på arbetsplatserna.

Under de senaste åren har Markus Pettersson sett hur organizer-projektet har gjort just det, tagit fajten på arbetsplatserna. Han är övertygad om att det är så Transport måste fortsätta arbeta.

– Genom det här projektet har vi också nått grupper som vi vanligtvis inte lyckas organisera, som unga, bemanningsanställda och personer med invandrarbakgrund. Kort sagt de mest utsatta på arbetsmarknaden.

Markus Pettersson ser också fram emot att lyfta blicken till det internationella planet. Många av de problem som Transports medlemmar brottas med går inte helt att lösa på den nationella nivån.

– Hoten vi möter är internationella, då måste vi också bli bättre organiserade internationellt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Månadens medlem
Ola Almquist är tjänstledig från sitt jobb som miljöarbetare och går Transports aspirantutbildning för potentiella ombudsmän.

Ola är redo för nästa uppdrag

Fackligt. Ola Almquist är en av elva Transportmedlemmar som blivit antagna till Transports aspirantutbildning för framtida ombudsmän.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.

Många dödsolyckor bland lastbilschaufförer sker i trafiken. Foto: Jeppe Gustafsson/Shutterstock

Över 200 personer miste livet i trafiken

Vägtrafik. Under förra året omkom 208 människor i trafikolyckor. Sett ur ett längre perspektiv betyder det en fortsatt minskning av antalet dödsolyckor, visar Transportstyrelsens preliminära statistik.

vinterdäck och lastbil på vinterväg

VMA och fler snövarningar utfärdade

Vägtrafik. Nya, extrema snöfall och hårda vindar väntar. För delar av Ångermanland har SMHI gått ut med en röd varning och uppmanar trafikanter att ”inte ge sig ut”. För flera av Transports yrkesgrupper innebär det stora problem.

Intervju: Jonas Hagelqvist
Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.

”Det är industriavtalet och normeringen som gäller”

Ny på jobbet. Transportarbetareförbundet möter en ny ledare hos motparten på arbetsgivarsidan. Det är industriveteranen Jonas Hagelqvist som har tagit över som vd för Transportföretagen.

Säkerhetskontrollanterna går över till Swedavia på Landvetter

Bevakning. Den 1 december 2025 tog Swedavia över ansvaret för säkerhetskontrollerna på Landvetters flygplats i Göteborg. Det innebär att säkerhetskontrollanterna går över från Securitas till det statliga bolaget. Positivt med fler förmåner, tycker Therése Svenningsson.

Kultur
”Nästan allt har blivit sämre för vanliga människor, men bättre för ovanliga rika människor. Valet av socialisten och demokraten Mamdani till ny borgmästare i New York inger ändå hopp. Kanske kan något liknande ske här”, säger Sven-Eric Liedman.

”Politiker måste tänka långsiktigt”

Ödesfrågor. Skit i framtiden – låt oss festa på bensin i fyra år! Idéhistorikern Sven-Eric Liedman spetsar till debatten inför nästa val.

Hallå där!

Emil Flisbäck

…kommunikatör på Transport och värd i förbundets Facebookfilmer i juletid.