Utredning för att stoppa onormalt låga anbud vid upphandlingar

Upphandlingar. Oseriösa taxi- och färdtjänstbolag som konkurrerar med undermålig och farlig arbetsmiljö och fuskar med löner, skatter och avgifter kan gång på gång vinna upphandlingar. Nu ger regeringen konkurrensverket i uppdrag att komma med förslag som ska underlätta för upphandlande myndigheter och enheter att välja bort anbud som är onormalt låga och oseriösa.

Lars Mikaelsson. Foto: John Antonsson
Transports förbundssekreterare Lars Mikaelsson. Foto: John Antonsson

– Det är bra att de utreder frågan om upphandlingar. Nu hoppas jag att de verkligen tar tag i detta! Vi har ju sett fall där bolag lagt så låga anbud att de omöjligt klarar av att bedriva den verksamhet de utlovat. Det skapar stora problem och drabbar både anställda och allmänhet, säger Transports förbundssekreterare Lars Mikaelsson.

Snedvrider konkurrensen

Bland mindre seriösa bolag som lägger anbud vid offentliga upphandlingar handlar det exempelvis om skattefusk och att socialförsäkrings- och pensionsavgifter inte betalas in, vilket snedvrider konkurrensen gentemot seriösa bolag. Inom Transportarbetareförbundets branscher berörs, förutom om taxi- och färdtjänstbolag, även företag inom exempelvis renhållnings- och flyttsektorn.

Konkurrensverket får också i uppdrag att ta fram en ”effektiv, proportionerlig och tillförlitlig metod” för att bättre bedöma om entreprenörer når upp till kvalitetskraven i offentliga kontrakt för skolskjuts, sjuk- och färdtjänstresor, sophämtning, återvinning och så vidare.

Teckna kollektivavtal

Lars Mikaelsson lyfter allmänna frågetecken kring hur dagens upphandlingsregler tillämpas, om det är fel på reglerna eller hur de tolkas och tillämpas.

– Det enklaste sättet att få till schyst konkurrens är att se till att företagen har kollektivavtal. Då är förutsättningarna goda för vettiga löner, bra arbetsvillkor och arbetsmiljö Inom Transport, Byggnads och flera fackförbund pågår ett arbete med att ta fram utbildningsmaterial om vad som blir konsekvenserna vid dåliga upphandlingar, säger han.

Förslagen om att lättare kunna uppdaga oseriösa anbud ska presenteras senast den 30 september 2025 och metoden för att bedöma om företag uppfyller angivna kvalitetskrav månaden därpå.

De är ett led i arbetet med att motverka arbetslivskriminalitet, som en följd av att myndigheter och upphandlingsenheter brister i kontroll och uppföljning av kontrakt.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.

Rasta Tönnebro i Hälsingland. Foto: Justina Öster

Regeringen vill kompensera för försvunna rastplatser

Arbetsmiljö. Bristen på rastplatser för yrkesförare har blivit allt värre. Nu svarar ansvarig minister att en miljardsatsning på förbättringar väntar.

För My Gustafsson, och hunden Enzo, är det första gången på Truckstop Örebro. Vanligen kör hon i södra Sverige för Grahns transport, Kristianstad.

Satsningar på säkrare stopp

Arbetsmiljö. Längs landets stora transportleder öppnar inhägnade rastplatser för yrkesförare. Behovet är stort – lastbilschaufförer på Truckstop Örebro berättar om stölder, otrygg uppställning och ovärdig arbetsmiljö.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.