;

Uber och Bolt delar branschen – Taxiunionen manar till enighet

Taxi. Målet är lön som det går att leva på och bättre villkor. På Taxiunionens fullsatt möte blev det uppenbart att förbättringar är angelägna – men också att splittringen är stor i synen på hur det ska göras.

Taxiunionen bildades av åkare och förare för att förändra en utsatt bransch.När föreningen kallade till träff i Folkets hus i Solna på onsdagskvällen den 29 oktober var det fullsatt i stora salen. Många var också med via länk.

Det var första gången som Taxiunionen också välkomnade icke-medlemmar på ett möte: Förare som kör för plattformsföretagen Uber och Bolt, åkare med flera anställda, representanter för mindre taxibolag, arbetskraftsinvandrare som hotas av avvisning med nya inkomstkrav.

Många olika viljor och åsikter kom till uttryck, liksom olika erfarenheter. Något som också speglas i inlägg på sociala medier, vilket Taxiunionens ordförande Nasar Khan talade om inledningsvis:

– Det här är mer ett möte för taxibranschen än ett möte för Taxiunionen, sa Khan.

– Jag har märkt att det drar åt olika håll. Vi kan inte bara skylla på att branschen slits sönder om vi själva är delaktiga i det.

Taxiunionen manar till enighet

Ordföranden Nasar Khan betonade flera gånger vikten av enighet och organisering. Och att politikern Kadir Kasirga (S), som sitter i riksdagens trafikutskott, inte kommit för att stå till svars för läget och utvecklingen i branschen.

– Jag har kommit för att lyssna på er och ta med frågor och funderingar till ansvarigt statsråd i riksdagen, sa Kasirga själv.

– Tack för inbjudan! Jag har tidigare träffat Nasar och kollegor som tar upp problemen som finns i taxibranschen. Det skrivs mycket i media, och jag hör från olika grupper. Då måste politiken agera!

Innan frågor och tal från dem som samlats frågade ordföranden om hur många som känner till EU:s plattformsdirektiv, tänkt att förbättra villkoren för gigarbetare. Det var två av ett femtiotal som räckte upp handen.

– Vi som jobbar för Uber och Bolt jobbar för plattformsföretag. I EU finns 43 miljoner som gigarbetare, med arbetsgivare som försöker runda också svenska arbetsmarknadsregler, sa Nasar Khan.

Han talade också om den svenska modellen, där arbetsmarknadens parter förhandlar fram avtal och regler. Fack och arbetsgivare, inte politiker.

– Vi lever i en partsmodell men vi har ingen motpart.

Många ville komma till tals, här är något av det som sades under mötet som höll på att dra ut över tiden:

”Försörjningskravet gör folk desperata. Folk kör som galna för att dra in pengar, folk har blivit påkörda.”

”Problemet att folk tvingas bli egenföretagare är inte nytt, men ingen brydde sig innan Bolt och Uber kom till Sverige. Taxichaufförer har varit lågavlönade sedan 90-talet, överetableringen är extrem.”

”Allt har förändrats genom Uber och Bolt. Vi blir utskällda hela tiden, av polis och vakter. Platserna där det inte går att stanna blir bara fler.”

”Det kostar för mycket att ansluta till de traditionella bolagen, som Taxi Stockholm.”
”Det finns enorma fördelar med att köra för Bolt och Uber, det är bara att släcka appen så är man fri utan uppsägningstid.”

”Ska man förändra något måste man vara eniga.”

”De bara stängde av min app, jag är chockad. Har inte fått svar på varför riktigt.”

”Sluta köra? Det kan vi inte. Jag måste köra 10, 12 timmar varje dag, 18 timmar ibland, annars har jag inte råd att leva.”

Taxiunionen fick mycket uppmärksamhet då föreningen nyligen startat. Förare som körde för de stora appbolagen demonstrerade ute på Stockholms gator i januari 2021.

Föreningen krävde också att bli accepterade som samtalspart, något som direkt tillbakavisades av Uber.

I dagsläget har Taxiunionen dialog med Transport. Även Transportstyrelsen har hört av sig för möte, berättade Taxiunionens företrädare på höstmötet.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Martin Jansson. Foto: Emil Flisbäck

Höstens val avgör: kvalitet eller lägsta pris

Debatt. När kommuner och regioner upphandlar verksamhet för miljardbelopp är det lätt att fastna i priset. Men våra skattepengar ska inte bara köpa den billigaste lösningen. De ska också köpa kvalitet, trygghet och schyssta arbetsvillkor.

Nya vägar mot rimliga villkor

Taxi/plattformsarbete. I Östergötland har förare utlämnade åt Ubers app-premisser gått samman, backade av Transports lokalavdelning. Strävan efter en fungerande partsrelation inom gigekonomin fortsätter.

Med facket på förändrad spelplan

Taxi. När Uber kom till Linköping blev det först en mjukstart för förarna. I dag en inkomst ofta svår att leva på trots orimliga arbetstider. Nu har plattformsföretagets chaufförer gått samman. Och de har stöd av facket.

Brist på skyddsvakter hotar totalförsvaret: Behövs dubbelt så många

Beredskap. Bevakningsföretag riskerar att förlora personal till militär vid krig eller kris. Samtidigt kommer behovet av skyddsvakter öka för att försvara Sveriges viktigaste anläggningar. – Det behövs ungefär dubbelt så många som jobbar med bevakning i höjd beredskap som i fredstid, säger Jonas Wannberg på Bya.

9/9: Dags att uppmärksamma alla yrkesförare!

Yrkesförarens dag. Den 9/9 är temadagen tillägnad dem som kör yrkestrafik, chaufförerna som får allt att rulla – året runt, alla tider på dygnet, i alla väder.

Teslakonflikten analyseras på uppdrag av regeringen

Konflikt. Regeringen har gett Medlingsinstitutet i uppdrag att analysera den långvariga Teslakonflikten, unik för svensk arbetsmarknad. I myndighetens uppdrag ingår att lämna kommentarer för att trygga den svenska modellen.

Så byggde Transport upp styrkan på Ryanair

Organisering. När Transport tog över organiseringen av kabinpersonalen hade förbundet inga medlemmar på Ryanair. Regelbundna besök på arbetsplatsen, medlemsvärvning och nya förtroendevalda gav facket styrka att kräva kollektivavtal.

Kerstin Ericsson är bilkårsveteran. Foto: Dexter Svärd Huss

Bilkåren rustar för kris – Kerstin har varit med sedan 1970-talet

Beredskap. Det försämrade säkerhetsläget i omvärlden har lett till att intresset för Bilkåren ökat. Rysslands invasion av Ukraina ses som en direkt orsak. – Det är absolut ett ökat intresse. Men vi behöver vara fler kvinnor, säger Kerstin Ericsson.

Thomas hedrar sin avlidna vän - med radiostyrda lastbilar . Foto: Dexter Svärd Huss

Thomas hedrar sin avlidna vän – med radiostyrda lastbilar

Hobby. För vissa är radiostyrda lastbilar mer än en hobby. Det är en gemenskap i ett annars bitvis ensamt yrke – och ett sätt att minnas. – Vi har ett par stycken bilar som är byggda för att hedra chauffören som har omkommit, säger Thomas Helin, ordförande i RC Trucks.

De kan bli Sveriges bästa transportskola

Utbildning. Åtta gymnasieskolor tävlar om chansen att bli Årets transportskola 2026. Vinnaren tilldelas 10 000 kronor. – De nominerade skolorna visar ett stort engagemang", säger Lena Törnstrand, projektledare på Tya.

Lastsbilsmässan Elmia var en utmärkt plats för att värva nya unga medlemmar till facket. Foto: Dexter Svärd Huss

Succémetoden: Så värvades hundratals nya medlemmar till facket

Elmia. Lastbilsmässan på Elmia är över för den här gången. Transport var där med egen monter och gjorde succé i arbetet med att värva nya medlemmar. – Det känns ju superfantastiskt roligt, säger Nina Broman Costa, lokal ombudsman.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Teslakonflikten avslutas

Konflikt. IF Metall har beslutat att lägga ner konflikten med Tesla. Det innebär att Transports sympativarsel avslutas från och med den 19 augusti klockan 00.01.

;