Tung manifestation i centrala Göteborg

I dag, lördag, demonstrerade omkring 300 transportarbetare mot lönedumpningen och fifflet i åkerinäringen. I tåget, som gick genom centrala Göteborg, rullade dessutom ett 80-tal tunga lastbilsekipage. – Mäktigt! utbrast en åskådare när bil efter bil svängde in på göteborgarnas paradgata, Kungsportsavenyn.

För andra året i rad tog Transports Göteborgsavdelning initiativ till en manifestation där målet är att väcka opinion kring de grava problem som präglar den svenska åkeribranschen. Avregleringar, svag lagstiftning och brist på kontroller är några faktorer som bäddat för omfattande lönedumpning och illegal trafik.

Vid 13-tiden samlades deltagarna i solgasset. Tanken var att lastbilarna skulle rulla i täten för tåget, men den inkallade polisen ändrade både tågordning och färdväg, något som skapade viss frustration.

Vid 15-tiden var alla till slut samlade vid Götaplatsen i hjärtat av Göteborg. En lång rad talare klev upp på scenen, som bestod av en öppen trailer. Först ut var LO:s förste vice ordförande Tobias Baudin. Han sa:

– Vi har samlats här i dag för att vi är förbannade. Samlats för att få stopp för slavlöner och grovt utnyttjande av människor. Stopp för högerpolitiken!

Baudin menade att Transport är ett fackförbund som verkligen fått känna av lönedumpning. Han tillbakavisade också anklagelser om att facket skulle vara främlingsfientligt.

– Det är precis tvärtom. Vi tar striden för dem som utnyttjats, för lika lön för likvärdigt arbete. Det är inte många som vet vad de lettiska byggnadsarbetarna tjänade i Vaxholm. Det var 35 kronor i timmen. Den lönen är inte okej. Därför tog vi strid, anförde Baudin, som sedan anklagade den sittande regeringen för att medvetet försvaga facket och kollektivavtalen.

– Ska det bli ordning och reda måste vi byta regering nästa höst, tillade han.

Sten Bergheden är moderat politiker och sitter i riksdagens trafikutskott. Han har engagerat sig i åkerinäringens problem. Han medgav att arbetet med att rätta till bristerna kunde gå fortare, men han räknade också upp en lång rad åtgärder som trafikutskottet vill genomföra. Bland annat:

  • Höjd kompetens bland åklagarna när det gäller exempelvis cabotagereglerna.
  • Utbilda fler trafikpoliser, något som nu sägs ske i Göteborg.
  • Bättre dialog mellan myndigheter som jobbar med trafikrelaterade frågor.
  • Ett utvidgat beställaransvar för de som köper transporttjänster.
  • Höjda böter för trafikbrott och rätt för polisen att ”klampa” fast bilar, så att förarna inte smiter innan böter är betalda och brister åtgärdade.

– Rikspolisstyrelsen var emot klampning. Men hela trafikutskottet, alla åtta partier som sitter där, är eniga: det måste införas, sa Bergheden och fick applåder från publiken.

Han försvarade sig också mot påhoppen från vänsterkanten och menade att den borgerliga regeringen faktiskt vidtagit åtgärder. Som att införa krav på vinterdäck för tunga fordon.

– Vi måste jobba på att få bort den olagliga trafiken. Vi behöver mindre käbbel och mer verkstad, avslutade Sten Bergheden.

Efter honom kom Lars Johansson, riksdagsman (S) från Göteborg. Han anklagade regeringen för passivitet och beskrev Berghedens många punkter som önsketänkande. Enligt Johansson har socialdemokraterna nu tagit fram en åtgärdslista som innehåller saker som:

  • Skärpt tillsyn av att dagens cabotageregler faktiskt följs. Så länge det inte sker måste cabotagetrafiken stoppas.
  • All personal inom åkeribranschen måste ha fast anställning.
  • Ett tydligare beställaransvar.
  • Höjda böter vid trafikbrott och mer muskler till polisen.
  • Reglerna för trängselskatt måste ändras, så att även utländska fordon omfattas.

– Bara här i Göteborg har utländska bilar fått 35 miljoner kronor i rabatt, genom att slippa trängselavgiften, påpekade Lars Johansson.

Han stack sedan ut hakan och argumenterade för en ny ”slitageavgift” för tunga fordon. Men, betonade han, den ska gälla även för utländska bilar. Ju äldre och ju mer miljöskadligt ett fordon är, desto högre blir den tänkta slitageavgiften.

Sveriges Åkeriföretag fanns också på talarlistan, genom Thomas Morell, regionchef i Skaraborg. Han berättade om ett färskt polisärende, där en bulgarisk chaufför fälldes i domstol för olaga yrkesmässig trafik.

Morell gav sedan en känga åt transportköparna:

– Vi kan inte ha en industri som baserar sin verksamhet på olagliga transporter!

Vänsterpartisten och riksdagsledamoten Josefin Brink var också inbjuden som talare. Hon lyfte fram det faktum att många utländska förare lever månadsvis i hytten, under mycket dåliga villkor:

– Inom Transports branscher ser vi den kanske värsta exploateringen av människor som över huvud taget finns på svensk arbetsmarknad. Avregleringar och inskränkningar av fackliga rättigheter har skapat precis den situation i EU som Vänsterpartiet varnade för.

– Men kom ihåg problemen i åkeribranschen är en följd av politiska beslut. Situationen går att förändra. Om viljan finns.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

226 miljoner i klimatböter för flygbolaget Braathens

Flyg. Flygbolaget Braathens (BRA) var först i världen med att lansera biljetter där en viss del biobränsle ingår vid flygningen. Men nu kräver Naturvårdsverket nästan 226 miljoner kronor i böter för försenad rapportering av koldioxidutsläpp.

Parkeringsvakter på Olof Palmes gata i Stockholm vintertid.

Kommer nya lagen att leda till färre kränkningar?

Bevakning. Blir det några fällande domar så kanske det till slut blir en förändring. Att folk förstår att de inte kan bete sig och vräka ur sig vad som helst. Det hoppas p-vakten Marie-Louise Sjögren, snart ett halvår efter att den nya lagen om förolämpning mot tjänsteman infördes.

LO-beslut om kortare arbetstid dröjer

Fackligt arbete. LO hade lovat att innan årets slut gå ut med hur det är tänkt att arbetstidsförkortningen för alla förbunds samtliga medlemmar ska införas. Men på måndagens styrelsemöte blev det klart att beslutet flyttas fram till 2026.

Facket: Regionen ”glömde” sociala villkor

Bevakning. Region Gävleborgs upphandling innebär att Avarn tar över från Securitas. Transports avdelningar i regionen är starkt kritiska till regionens upphandlingsunderlag för bevakningstjänster – det missar målet när kraven på arbetsmiljö inte inkluderar villkor som rimliga arbetstider, skälig lön och kollektivavtal, enligt facket.

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).