Tre väktare berättar

I vår jakt på historier om övernaturliga händelser på jobbet har vi fått höra flera mystiska berättelser. Vi har också kommit i kontakt med väktare som säger att de vägrar gå till vissa ställen, men varför vill de inte säga. Andra i branschen säger att rädsla för spöken inte rimmar med bilden av den stabila väktaren, därför är det något man helst håller tyst om. Här följer tre vittnesmål från verkligheten som vi fått ta del av. Övernaturliga ting kan vara känsligt. Vi håller därför både väktare och platser anonyma.

”Det finns ett vattenverk med ett katakombliknande utrymme under jorden fyllt med vatten. När vi väktare kom dit brukade vi få en känsla av att någon promenerade vid sidan av, någon som tog emot oss och kollade vad vi gjorde. Det var en tydlig känsla av att någon följde med. Framför allt en väktare brukade känna det där, men fler har upplevt samma sak. Det har aldrig varit otäckt, det känns som ett snällt spöke, någon som bara vill ha lite koll och slå följe.”

 

”I dag ronderar vi inte på den här teatern som är flera hundra år gammal, vi går bara dit och låser och larmar på. Men på åttio- och nittiotalet tog det en timme att kolla igenom hela teatern och då hände det grejer. Väktare kunde släcka lampor som sen tändes igen. En gång var det en tjänstehund som plötsligt och utan uppenbar anledning hoppade över räcket på balkongen och ner på parketten. Ingen vet varför den gjorde så. Den här teatern är ett bra ställe att träna hundar på, det är en knepig miljö med många utrymmen och olika dofter efter en föreställning. Jag har själv varit där och tränat hund. En gång började den plötsligt tokskälla på en vägg. Jag fick dra hunden därifrån. Det syntes ingenting. Ligger det ett lik inmurat i väggen eller? Många väktare tyckte det var otäckt att gå till teatern. En kollega bytte tjänst. Jag har jobbat i 33 år och sett mycket konstigt men det där var lite väl mycket.”

 

”En kollega till mig råkade ut för en märklig sak för tre, fyra år sedan. Han var i tjänst, klockan var två på natten, det var sommar. Han ska just låsa när han stöter på en man som är klädd i gamla finkläder som frack och hög hatt. Mannen frågar min kollega efter en del av byggnaden, som inte längre finns kvar, den brann ner för hundra år sedan. Min kollega svarar att den ju inte finns kvar längre samtidigt som han vänder sig om för att kolla om någon filmar det här, om det är ett skämt. När kollegan vänder sig mot mannen igen är han borta. Jobbarkompisen var mest fascinerad över det som hände. Var det någon som spelade honom ett spratt? Hade mannen sprungit därifrån? Det finns ingen förklaring på det där. På samma ställe där det hände hör jag ibland fotsteg när jag ronderar, men det finns aldrig någon där.”

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Månadens medlem
Kvinna i mössa och rutig jacka står lutad mot hylla med två glasskulpturer av händer.

”För mig är konst fritt tänkande”

Skapande. Livet kretsade kring hästar, orkidéodling och fiskmedicin, men till slut landade väktaren Anne Nickels där hon hör hemma – i konsten.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Kultur
STOCKHOLM 2009-02-16 Taxibilar utanför centralen i Stockholm. Foto Trons / SCANPIX Kod 6995

Frihet och förfall – om taxi i tiden

Bokanmälan. Vid midnatt den 1 juli 1990 förändrades allt i grunden. I boken "De osynliga" berättar en taxichaufför och frilansjournalist från Stockholm om branschens förvandling efter avregleringen.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

”Det kommer alltid komma människor i ledande ställning som vill ha makt. Men man ska inte tro att man är förmer än andra. Makten kommer underifrån”, säger Karin Peterson som nu lämnat förbundsstyrelsen i Transport. Foto: Justina Öster

Trettionio år i Transports tjänst

Mötet. Alla visste vem Karin som körde gula bussen var, färre att hon kallades Slaktaren från Torslanda. Det svarta hårburret har blivit grått efter cancern. Själv kallar hon sig blondin.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Månadens medlem
”Den pillrigaste tårta jag gjort” säger Maja om lastbilstårtan med chokladbottnar, hallon, vitchokladfluff med chokladkross och kola. Foto: Bertil Janson

Maja bakar snabbt en läcker lastbil

Åkeri. Hon kan både köra och baka lastbilar, med ”älgstaket” och allt. Ibland vore kanske även ett vargskydd bra.

Hallå där!

Mikael Danielsson Sjöstam

…Transportombudsman i avdelning 28 och initiativtagare till valprojektet Gallfeber.

Kultur
Peter Gustavsson och Mats Wingborg har skrivit Hej då Tidö, ett bokslut över fyra år av en ny regeringskonstellation. Foto: Verbal förlag

Har tiden för Tidö runnit ut?

Politik. Sverige har haft en historiskt unik regering under snart fyra år. Om författarna till Hej då Tidö har rätt, så är tiden för Tidö slut.