Tre fackliga transportledare mördade på Filippinerna

Filippinerna är ett av världens farligaste länder för fackliga aktivister. Redan i år har tre transportledare inom facket mördats på landets sydligaste ö, Mindanao. Chauffören Antonio ”Dodong” Petalcorin sköts vid sin bostad. Hustrun Marilyn rusade ner från övervåningen när hon hörde höga smällar. Hon fann sin make livlös, skjuten med flera skott i huvudet.

Antonio ”Dodong” Petalcorin var ordförande i Davaos transportfederation NETO och mördades i juli i år. Davao är den största staden på den filippinska ön Mindanao, och sammanlagt två fackliga ledare har fått sätta livet till där i år.

Några månader tidigare hade Dodongs kollega, Emilio De Jesus Rivera, skjutits ihjäl i Davao av en yrkesmördare. Det senaste offret var transportarbetaren Alimudin Lucman som sköts ihjäl av okända män i staden Cotabato för några veckor sedan.

Transportledaren Carlos Cirilo i Davao har nu tvingats gå under jorden sedan ett par granater, som inte exploderade, slängdes in i hans hus.

– Dodong var otroligt omtyckt av våra medlemmar, säger jeepneyföraren Ruel Duco, som är vice ordförande i NETO, när jag träffar honom i Davao.

– Han tvekade aldrig att ta strid mot myndigheterna och ställde alltid upp när vi chaufförer behandlades dåligt. Vår arbetssituation är svår och vissa tjänstemän kräver ibland mutor för att vi ska få behålla våra tillstånd. Det var något som Dodong aldrig accepterade.

Ruel är övertygad om vem som stod bakom morden på Dodong och Emilio Rivera.

– En högt uppsatt, nytillträdd tjänsteman på Davaos transportmyndighet var den enda person som hade anledning att döda Dodong.

– När den tjänstemannen kom till myndigheten krävde han mutor på 45 000 pesos (drygt 8 000 svenska kronor) av varje chaufför för att utfärda ett nytt trafiktillstånd eller förnya ett tillstånd. Mutan skulle vi chaufförer betala, utöver de 10 400 pesos som är det lagstadgade beloppet till myndigheterna för ett tillstånd.

De tre fackledarna Dodong Petalcorin, Emilio Rivera och Carlos Cirilo protesterade mot den nya transportbyråkratens krav på mutor och anmälde honom för korruption till Filippinernas ombudsmannamyndighet. Transportfacket organiserade också flera demonstrationer utanför transportmyndighetens kontor i Davao.

Enligt Ruel Duco är det i princip omöjligt för en jeepneyförare att klara av att betala mutor på tiotusentals pesos.

– Jag jobbar 14, 15 timmar per dygn, sex dagar i veckan. Och får som mest ihop en dagsinkomst på 300–350 pesos. Min arbetsdag börjar sex på morgonen och jag är hemma nio, tio på kvällen. Det jag tjänar ska räcka till mat och skolavgifter för mina två barn. Jag har banklån på jeepneyn men har inte råd att rusta upp den, trots att sätena håller på att falla ihop.

– Min hustru arbetar inte. Ofta är utgifterna högre än vad jag kör in. Det gör att jag ibland måste låna pengar av släktingar och vänner.

– De tre fackliga ledarna som anmälde byråkraten har tystats, men NETO:s medlemmar kommer att fortsätta driva ärendet: Vi kommer att kämpa för rättvisa för våra mördade kamrater och för att anstiftaren av morden ska ställas till ansvar, förklarar Ruel Duco.

Han är själv en av de nya ledare som har tagit över efter Dodong Petalcorin i NETO.

– Flera tidigare styrelseledamöter har skrämts till att hoppa av efter morden. Men vi som nu ingår i styrelsen kommer inte att ge oss, även om vägen till rättvisa blir lång. Själv fick jag alltid stöd och hjälp av Dodong när det var problem.

41-årige Ruel började köra mopedtaxi, tricycle, som 14-åring, efter att ha avslutat sina studier. För åtta år sedan drog han i gång en facklig organisation för tricycleförare i sin hemstad. Det var då han träffade Dodong Petalcorin.

– Efter det hade vi regelbunden kontakt med varandra. Dodong hjälpte mig med registreringshandlingar, när jag började köra jeepney för ett par år sedan. Mordet var en chock för oss alla. Visserligen hade Dodong fått flera hot, men att någon skulle gå så långt som till att döda honom kunde jag inte drömma om.

En dag senare besöker jag polishuset i Davao och träffar polismästaren Ronald De la Rosa. Polischefen presenterar ett färskt vittnesmål om hur planläggningen av morden på transportledarna gick till. Det detaljerade och bevittnade vittnesmålet hade en dag tidigare lämnats av en välkänd yrkesmördare i staden. I dag sitter han i fängelse, anklagad för ett annat mord.

Av den skrämmande läsningen framgår tydligt vem som gav order om att döda transportledarna. De lejda mördarna blev lovade 50 000 pesos (drygt 8 000 kronor) för varje utfört mord.

Josua Mata är generalsekreterare i den nybildade filippinska fackliga centralorganisationen Sentro. Han framhåller att mord, misshandel och hot mot fackliga företrädare undergräver Filippinernas demokrati.

– Vårt lands politiska ledning, och ytterst presidenten, borde ha agerat för länge sedan för att stoppa utvecklingen. De borde ha sett till att de som ligger bakom morden grips och ställs inför rätta, säger Mata.

NETO ingår i den filippinska transportfackliga paraplyorganisationen NCTU som i sin tur är medlem i den internationella transportarbetarefederationen, ITF, International Transport Federation. Där ingår även svenska Transport.

Vid flera tillfällen har ITF protesterat mot förföljelserna av fackligt aktiva på Filippinerna. För en tid sedan uppmanade ITF i ett öppet brev landets president, Noynoy Aquino, att agera för att få dem som ligger bakom mordet på Dodong Petalcorins åtalade.

När jag i september kom tillbaka till Sverige kontrollerade jag mitt Facebook-konto. Den första nya vänförfrågan jag såg var från Dodong Petalcorin. Han hade skickat den två dagar innan han mördades.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.

Transport i domstol för Teslavarsel

Arbetsrätt. I december 2023 varslade Transport om sympatiåtgärd i Teslakonflikten: blockad av all avfallshantering vid elva bilverkstäder. Biltrafikens Arbetsgivareförbund stämde ett halvår senare fackförbundet för brott mot varselplikten enligt mbl. I mars hölls rättegång i Arbetsdomstolen.

Patrik Persson håller demokratiskola för miljöarb etarna avdelning 12, Malmö. Valet 2026

”Vi har kämpat oss till vår rösträtt”

Val 2026. Det mörknar i vår omvärld. Vi fick inte vår allmänna rösträtt i Sverige till skänks, den erövrades genom kamp. Det betonar Transports Malmöavdelning 12 som i början av valåret bjudit in sina förtroendevalda medlemmar till flera demokratiskolor.

Man i hängmatta – semester

Efter förhandlingar: Två veckors extra ledighet

Fackligt arbete. Chaufförer vid åkeriet upptäckte att arbetsgivaren brutit mot kollektivavtalet. Transports ombudsman från Stockholmsavdelningen har nu förhandlat fram två veckors betald ”semester” för 31 anställda.

Konkurs för Mjölbyåkeri – femtiotal anställda berörs

Åkeri. Fågelsta Transport försattes förra veckan i konkurs på egen begäran. Konkursförvaltaren har tills vidare tagit över driften men risken är stor att åkeriet helt avvecklas – all trafik är i dagsläget ställd.

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.