Transports egen friskola

I Kista i Stockholm ligger Säkerhetsgymnasiet. I augusti i år fyllde skolan tio år. Här om veckan var Transportarbetaren på besök för att se hur det är att gå på Sveriges äldsta gymnasiala väktarutbildning.

I ett litet mötesrum, med fönster mot ännu en gård bland alla Kistas kontorslokaler, träffar Transportarbetaren fem entusiastiska säkerhetsstudenter: Sharbel Butros, Rebecca Ståhlberg, Natalie Osorio, Linnéa Fredriksson och Daniel Taherifard. Alla är 18 år, men kommer från olika årskurser.

Det är nära till skratt för ungdomarna i den lite ovana intervjusituationen och stämningen är god. Men trots skratten märks snabbt att studierna på Säkerhetsgymnasiet är något de tar på största allvar. De fem studenterna är överens om att det är viktigt att kunna skydda människor och att det är vad de vill jobba med i framtiden.

– Jag har alltid velat bli polis så jag tänkte att det här var ett bra val, säger Rebecca Ståhlberg. Tidigare gick hon på ett annat gymnasium men bytte till Säkerhetsgymnasiet för sitt intresses skull.

På Säkerhetsgymnasiet får eleverna en väktarutbildning, förutom en vanlig gymnasieutbildning från El- och energiprogrammet.

Efter gymnasiet vill många läsa vidare för att få högre tjänster inom bevakningsbranschen eller plugga vidare till något relaterat yrke. Andra vill börja jobba direkt.

Skolan har jobbgaranti och varje färdig elev får yrkesbevis som låter henne jobba som väktare, skyddsvakt och flygplatskontrollant.

Natalie Osorio vill jobba på Arlanda till exempel, och längre fram kanske som tulltjänsteman. Sharbel Butros säger att han inte vet exakt vad han vill göra men att det är säkerhet han vill jobb med.

Närheten till branschen är också en styrka i utbildningen tycker Linnéa Fredriksson. Att få följa med ronderande väktare under praktikveckorna är både spännande och lärorikt.

Ett annat uppskattat övningstillfälle är samarbetet med Löparakademien där eleverna får sköta en stor dela av säkerheten och delta i planeringen av säkerheten till två av deras motionslopp. Daniel Taherifard tar vid:

– Många av lärarna är ursprung­ligen väktare och de har många bra tips. Sen är det en bra gemenskap på skolan också. Det är mycket kärlek, säger han och de andra skrattar och instämmer.

Gymnasiet är en friskola som drivs av BYA, Bevakningsbranschens Yrkes- och Arbetsmiljönämnd. BYA är en ideell förening som är ett samarbete mellan Transport och olika bevakningsföretag. Transport är generellt sett inte så förtjust i friskolor, men det här är ett undantag.

Eventuella vinster går direkt tillbaka till verksamheten och BYA:s sammansättning av representanter från både arbetstagar- och arbetsgivarsidan ses som en stor tillgång.

Men trots den fackliga närvaron i styrningen av skolan och att det är gratis för gymnasieelever att vara med i Transport så är det ingen av de fem ungdomarna som är anslutna. De är till och med lite osäkra på varför man ska vara det.

En av killarna berättar i alla fall att hans far fått tillbaka jobbet tack vare sitt förbund och att han ska gå med när han börjar jobba.

– Min pappa tycker också att jag ska gå med, fyller Linnéa Fredriksson i.

Även om intresset för facket inte är så stort än, så är intresset för yrket det. Ämnet bevakning tycker de är roligast, men även svårast. Att det krävs mycket övning för att känna sig säker i en skarp situation är de ense om och allt eventuellt övermod lyser med sin frånvaro.

– Man ska välja Säkerhetsgymnasiet för att det är en bra skola, vi har roligt och man får jobb, sammanfattar Rebecca Ståhlberg.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.