Transport på plats i mångfaldsparad
Facket. Almedalsveckan är i full gång. På måndagen tågade transportare i parad, tillsammans med fackliga kamrater och andra vänorganisationer som vill värna våra demokratiska fri- och rättigheter.
Mångfaldsparaden beskrivs i det officiella programmet som veckans kanske viktigaste event. Syftet är att ge alla som står upp för mångfalden en chans att enas. Omkring 1 200 personer gick med.
– Jag tycker att det är viktigt att delta. Från den fackliga sidan sett sammanlänkar det med tankarna om demokrati och solidaritet, säger Patrik Gardelin, ordförande för Transports Gotlandsavdelning.
– Vi var ju ett gäng från förbunden som gick med, från bland annat Kommunal, Livs, GS-facket, Handels och IF Metall och även de som tågade med LO-fanan.
Som arrangörer för paraden står RFSL Gotland och Region Gotland. Huvudarrangörer för Almedalsveckan är annars de åtta riksdagspartierna.
Transportarbetareförbundet centralt har i år ingen egen medverkan i Visby.
Jämfört med för ett par år sedan är veckan nedkortad och pågår nu under fem dagar, 22 – 26 juni. Även om antalet debatter och föredrag är färre än tidigare är det stort, över 3 220 evenemang totalt.
Temat på invigningsdagen, måndagen, var i år ”demokratins mångfald.” Tisdag – fredag är det sedan partidagar. Alla riksdagspartier har en halvdag var. Först ut att tala var Ebba Busch (KD), följd av Liberalernas Simona Mohamsson.
Onsdagen är Sverigedemokraternas och Centerpartiets dag. På torsdagen talar Miljöpartiets Daniel Helldén vid lunch och Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på kvällen.
Sista partidagen är fredag, då talar statsminister Ulf Kristersson (M) enligt programmet klockan 12. Vänsterpartiet avslutar och partiledaren Nooshi Dadgostar talar klockan 19.
Partiledarnas tal i Almedalen är en snart 60-årig tradition. År 1968 talade Sveriges statsminister Olof Palme här. Det brukar räknas som starten för politikerveckan i Visby.