Avtal 2020

Stuveriförhandlingarna återupptas på tisdagen

Hamn. Förhandlingarna om ett nytt stuveriavtal är pausade till tisdagen. – Under måndagen mötte vi arbetsgivarna ett par timmar och vi har inte hunnit mycket längre än att dra upp riktlinjerna för de fortsatta förhandlingarna, säger Transports ordförande Tommy Wreeth.

Stuveriavtalet innehåller regler som ger arbetstagarna ett relativt stort inflytande över schemaläggning och arbetstider. Arbetsgivarna har länge velat luckra upp bestämmelserna, samtidigt som facket håller i den makt som vunnits historiskt.

Läget är ganska låst. Det gäller också för löneutrymmet och möjligheterna att få igenom kompensation för sju gångna månader utan lönehöjningar.

I det situationen anser Transport att det finns minimalt med spelrum för arbetsgivarna att kräva förändringar som gynnar företagen i årets avtalsrörelse.

– Det har jag klargjort för våra motparter på andra avtalsområden. Och samma budskap fick Sveriges Hamnar, säger Transportbasen Tommy Wreeth.

I årets förhandlingar är spelplanen trots allt annorlunda. Och då handlar det inte främst om Transport eller Sveriges Hamnar, utan om det rivaliserande facket – Hamnarbetarförbundet (HF).

HF har agerat i nästan 50 år – utan att vara bundna av kollektivavtal. De återkommande avtalsrörelserna har varit en huvudvärk för Transport och Sveriges Hamnar.

Men sedan mars 2019 har även HF kollektivavtal. Vad avtalet är värt står troligen klart på onsdag, då Arbetsdomstolen väntas sätta ner foten i en tvist där HF står i ena ringhörnan och APM Terminals och Sveriges Hamnar i den andra.

Vinner arbetsgivarsidan kommer Hamnsverige se ut ungefär som tidigare. Det vill säga, det finns två fack för hamnarbetare och det förbund som först tecknar ett avtal får spela förstafiolen. Hittills har Transport haft den rollen.

Skulle HF vinna i AD blir det knepigare.

Om Sverige även i fortsättningen har två fackförbund med kollektivavtal får även HF rätt att teckna egna lokala uppgörelser i hamnarna. Följden kan bli att löner och andra anställningsvillkor varierar mellan stuveriarbetare som utför samma sorts jobb i samma hamn.

Segrar HF ruckas den svenska arbetsmarknadsmodellen i grunden, anser kritikerna. Kritiker som har svårt att se hur Sveriges Hamnar över huvud taget skulle kunna teckna kollektivavtal med två olika fackförbund, i så fall.

Klockan elva på onsdag väntas utslaget från AD. Måndagen den 30 november har HF begärt avtalsförhandlingar med Sveriges Hamnar.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Fackligt arbete
Taxi Strängnäs garage är i ett industriområde nära staden.

Taxichaufförer bildade klubb efter röriga år

Taxi. I fikarummet vid taxigaraget i ett industriområde i Strängnäs står nya stolar under den nya ventilationen. Det kan låta som detaljer. Men på Taxi Strängnäs berättar de något större: efter några röriga år har chaufförerna bildat klubb för att få ordning på vardagen.

Klara för uppdrag som ombudsmän

Utbildning. Intensivt, krävande och kul. I januari startade elva aspiranter på Transports ombudsmannautbildning. Fyra månader senare har de gjort sitt sista pass på förbundskontoret.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade torsdagen den 7 maj varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.