Strängare regler ökar trycket på a-kassorna

Från regering och arbetsförmedling framhåller man att de nya reglerna för arbetslöshetsförsäkringen nu blir tydligare. Sanktionerna blir fler, men mildare än tidigare, är budskapet.

Så här kommer det nya sanktionssystemet fungera, när en arbetssökande inte lever upp till Arbetsförmedlingens krav:

  • 1:a gången – en varning
  • 2:a gången – ersättning för 1 dag dras in
  • 3:e gången – ersättning för 5 dagar dras in
  • 4:e gången – ersättning för 10 dagar dras in
  • 5:e gången – rätten till ersättning dras in helt.

När a-kassorna framöver får in rapporter om brister hos arbetssökande från arbetsförmedlingarna blir det upp till respektive a-kassa att avgöra om de sökande ska anses ha rätt till ersättning eller inte.

A-kassornas samorganisation, SO, uppskattar att antalet handlagda ärenden hos kassorna kommer att öka med cirka 160 000 fall på ett år. De får därför ett tillskott på 46 miljoner kronor. Pengarna ska användas till utbildning av personal och omställning av datorsystem. Tillsammans uppges landets a-kassor ha anställt minst 150 personer för att ställa om sin verksamhet.

A-kasseföreståndare Carin Florell påpekar att de nya sanktionerna också kommer att omfatta arbetssökande som till exempel tackar nej till ett erbjudet arbete, ett anvisat arbetsmarknadspolitiskt program eller uteblir från ett möte hos Arbetsförmedlingen.

– Tidigare har Arbetsförmedlingen skickat skriftliga underrättelser till oss om någon exempelvis inte sökt ett anvisat arbete. Då fick vi göra en utredning och ersättningen drogs ner med 25 procent under 40 dagar. Det är ju ganska tufft ifall man inte förstått att man var tvungen att söka jobbet. Nu ska man först få en varning, så de nya sanktionerna är mindre hårda.

Carin Florell har svårt att sia om hur Transports medlemmar i a-kassan kommer att reagera. Än har hon inte fått några samtal om regeländringarna.

– Vi tror att aktivitetsrapporter kommer att bli stressande för många, men inte för alla. Bland våra medlemmar finns ett antal personer som har dyslexi och skrivsvårigheter. De har tidigare kunnat ringa in till Arbetsförmedlingens kundtjänst.

– Nu vill Arbetsförmedlingen helst ha rapporterna inskickade via sin webbplats. Alla har inte dator, så för dem blir det ju inte så roligt, resonerar Carin Florell.

Hur mycket som ska stå i de enskilda rapporterna vet inte Carin Florell.

– Det ska bli intressant att se första gången vi får en aktivitetsrapport.

Frågan om det räcker med fem eller tio sökta jobb, för att arbetslösa ska få godkänt, går vidare till Göran Åhman, projektledare på Arbetsförmedlingen.

– Det finns inga bestämda kvantiteter på fem, tio eller 20 jobb. Omfattningen baseras på hur arbetsmarknaden ser ut inom en viss sektor och personens förutsättningar. Det beror på vad den sökande och arbetsförmedlaren kommit överens om. Finns det gott om jobb inom ett område och någon har sökt få arbeten kan det finnas skäl att informera a-kassan, uppger han.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Assistansprofil anses ha förhandlingsvägrat

Arbetsrätt. Det gick inte längre. Sedan i somras har Göteborgsavdelningen försökt nå den högprofilerade företagaren rörande en rad brister i en chaufförs anställning. Nu rör det förhandlingsvägran enligt mbl. Och flera fall av brott mot las.

Ny aktör tar över färdtjänst och skolskjuts

Servicetrafik. Taxi Drakstaden i Sundsvall försattes i konkurs i slutet av november. Det efter larm om en rad brister med färdtjänsten, skolskjutsar och taxiväxeln. Nu är det klart med ett nytt företag som tar över och kör kommunens servicetrafik.

tre julklappspaket

Årets hjulklapp – går till Sveriges färdtjänstförare!

Färdtjänst. Sträck på er, alla färdtjänstchaufförer! Riksförbundet M Sverige vill överlämna årets hjulklapp till er för ert dagliga arbete – som gör det möjligt för personer med olika funktionsvariationer att ta sig runt och vara mer delaktiga i samhället.

Transport utbildar nya ombudsmän

Utbildning. Det är nästan tio år sedan sist. Men nu är det dags igen. Elva aspiranter deltar på Transports utbildning för att få nya ombudsmän till förbundet.

Nio får gå när hamnen minskar bemanning

Hamn. Förhandlingarna är avslutade i Norrköping. Nio hamnarbetare måste sluta. Skogsindustrins kris är hamnbolagets motivering. Men Transports förhandlare ifrågasätter att det inte skulle finnas jobb för de uppsagda.

Kameraövervakning / Securitas logga / IMY:s logga

Allt fler företag vill registrera vad de anställda gör

Integritet. Synen på GDPR har ändrats från jätteskräck för att företagen ska tvingas betala höga skadestånd till att det var ju inte så farligt. Men nu är lagstiftningen högst aktuell igen i och med att allt fler företag vill installera datorsystem för att registrera vad de anställda gör.

Läkarrock med stetoskop. Läkaren skriver för ett läkarintyg.

Har åkaren rätt att få se resultaten från min hälsokontroll?

Åkeri. Har min arbetsgivare rätt att få se resultaten från hälsokontrollen – när jag besöker läkare för att förlänga mitt körkort för tung trafik? Det undrar en arg lastbilsförare, 60 plus, vars läkare krävde att få skicka resultaten direkt till hans åkeri.

Musikhjälpen är i gång – med Transport!

Insamling. Musikhjälpen är på plats på Stora torget i Karlstad i veckan. Bössorna är öppna. Och Värmlandsavdelningen har utmanat Transports övriga avdelningar att skänka pengar. Årets motiv: Alla barn har rätt att gå i skolan.

Här i Västland, mellan Tierp och Karlholm i norra Uppland, omkom en nyanställd miljöarbetare under arbete med sophämtning i maj i år. Enligt polisens uppgifter direkt efter olyckan handlade det om att hon fallit av bilen då hon stod baktill mellan två hämtningsstationer. Foto: Lilly Hallberg

Renhållningsbolag ändrar rutiner efter dödsolycka

Miljöarbete. I våras omkom en renhållningsarbetare i Tierps kommun efter att ha fallit av sopbilen och slagit i huvudet. Företaget där kvinnan arbetade har nu stärkt säkerhetsrutinerna.

Fråga facket
Petra undrar över hur lång uppsägningstid hon har. Illustration: Martin Heap

Hur lång uppsägningstid har jag?

Transport. Petra undrar över hur lång hennes uppsägningstid är och Nischay vill veta hur man räknar ut avdrag för vab. Det och fler frågor svarar Transports experter på.

Olovlig körning blir fall för HD

Juridik. Chauffören saknade behörighet att köra svenskregistrerad lastbil enligt körkortslagen. Men hovrätten ogillade åtalet om olovlig körning. Riksåklagaren har nu överklagat domen till Högsta domstolen (HD).

Måsar skitar ner i hamnen

Hamn. Falskt alarm. Det är inget ”skarvkaos” med hamnarbetare som riskerar att halka i fågelbajs i Helsingborgs hamn. Något som flera medier rapporterade om i oktober. "Men vi har en del problem med måsar".

Taxibolag i Sundsvall i konkurs

Servicetrafik. Taxi Drakstaden har fått hård kritik för brister när det gäller färdtjänst och skolskjutsar i Sundsvall. På torsdagen försattes taxibolaget, som har avtal med kommunen, i konkurs.

Tidningsbud knivrånat av tre män

Tidningsbud. Tidigt på måndagsmorgonen fick polisen larm om ett rån i Mariestad, riktat mot ett tidningsbud i tjänst – tre personer ska ha omringat budet, hotat med kniv och tvingat till sig kontanter.