Övervakad på jobbet

Starka skäl krävs för att kamerabevaka anställda

Bevakning. Anställda har ett generellt starkt intresse av att slippa bli kamerabevakade när de utför sitt dagliga arbete. Därför krävs starka skäl för arbetsgivare att bevaka anställda på arbetsplatsen, konstaterar Integritetsskyddsmyndigheten (IMY).

Vägmärke: Fartkamera
Övervakning av personal är reglerat.

På sin hemsida förklarar IMY vad som gäller för arbetsgivare som vill övervaka sin personal med kamera på jobbet, något som betraktas som ett intrång i den personliga integriteten. En filmad Securitasväktare uttryckte känslan: ”Man vill ju inte ha en kamera i ansiktet hela tiden”.

IMY har till uppgift att skydda våra personuppgifter och se till att de hanteras på rätt sätt – och inte hamnar i orätta händer.

Finns problem, som i Securitas fall personskador och skador på företagets fordon som uppges öka, så ska bolaget i första hand vidta mindre integritetskränkande åtgärder än kamerabevakning. Har arbetsgivare exempelvis problem med inbrott på nätterna så är det inte skäl till att kamerabevaka arbetsplatsen dagtid.

Slippa bli övervakade

Vid övervakning ska arbetsgivarens intresse av att övervaka personalen vägas mot anställdas rätt att slippa bli övervakade med kamera, så kallad intresseavvägning. Företag kan luta sig mot samtycke, att en person sagt ja till att känsliga personuppgifter om exempelvis hälsa och ekonomi registreras. Men det är normalt inget bolag kan stödja sig på eftersom anställda är i beroendeställning till arbetsgivaren och kan ha svårt att säga nej, förklarar IMY.

Innan ett företag börjar kamerabevaka personalen ska en bedömning av om övervakningen är tillåten enligt dataskyddsförordningen (GDPR) göras. Bolaget behöver då väga in exempelvis:

  • Syftet med övervakningen.
  • Behovet.
  • Andra möjliga åtgärder.
  • Hur länge bevakningen ska pågå.
  • Hur stort område som ska övervakas.
  • Hur integritetskänslig platsen är.
  • Hur länge det inspelade materialet sparas.
  • Vem eller vilka som har tillgång till inspelningarna.

Ingen regelmässig bevakning

Att regelmässigt kontrollera hur anställda arbetar är inte tillåtet. Tveksamt är också att kameraövervaka exempelvis omklädnings- och lunch/fikarum eller att spela in ljud samtidigt med kamerabevakning.

Exempel på när det ändå är tillåtet att övervaka personalen i realtid kan finnas inom tillverkningsindustrin vid en speciellt riskfylld process – om syftet är att förhindra olyckor.

I övrigt gäller också:

  • Den som ska filmas måste få information om det.
  • Arbetsgivare behöver också överväga om det behövs en så kallad konsekvensbedömning, det kan till exempel krävas vid övervakning i stor omfattning på en allmän plats. Securitas hänvisar till att kamerorna filmar i hytten, dit allmänheten inte har tillträde, att kamerorna inte hanteras utanför bilarna och bara spelar in när bilen är i gång och en stund efter att den stannat.
  • Det kan finnas en skyldighet att förhandla med facket enligt medbestämmandelagen (mbl). Securitas förhandlade både lokalt och centralt med Transport som ville avbryta övervakningen. Förhandlingarna slutade dock i oenighet och företaget fortsatte sitt pilotprojekt fram till och med juni 2025, enligt uppgifter till IMY.
  • Inspelat material omfattas av tystnadsplikt och bilder på personer därifrån får inte delas med andra arbetsgivare, spridas på nätet eller i sociala medier.

Fotnot. Mer finns att läsa på imy.se under rubriken Kamerabevakning på arbetsplatsen.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Lästips:

Gustaf Järsberg. Foto: Christina Ahlund

Privatpersoner döms men företag får filma

Debatt. Sverige har förbud mot avbildning av skyddsobjekt. Den privatperson som råkar filma fel plats kan drabbas av omfattande konsekvenser – även utan uppsåt. Samtidigt hanteras systematisk inspelning i arbetslivet betydligt mjukare.

Circle K sticker ut med betydligt fler anmälda fall av hot och våld. Företaget har aktivt jobbat med att få en kultur av att anmäla allvarliga händelser till myndigheterna. Foto: John Antonsson

Många händelser rapporteras aldrig

Arbetsmiljö. 184 anmälda fall av hot och våld visar stora skillnader mellan företagen. Skillnaderna väcker frågor om mörkertal.

Säkerhetskontrollanterna går över till Swedavia på Landvetter

Bevakning. Den 1 december 2025 tog Swedavia över ansvaret för säkerhetskontrollerna på Landvetters flygplats i Göteborg. Det innebär att säkerhetskontrollanterna går över från Securitas till det statliga bolaget. Positivt med fler förmåner, tycker Therése Svenningsson.

Teslas verkstad i Segeltorp. Foto: Lilly Hallberg

Transport vidgar Teslavarsel

Konflikt. Transportarbetareförbundet utökade på torsdagen varslet om sympatiåtgärd till stöd för IF Metalls rätt att teckna kollektivavtal med Tesla.

De talar 1 maj 2026

Första maj. På fredag samlas arbetarrörelsen till sin internationella högtidsdag. Politiker och fackliga ledare talar på en lång rad platser runt om i landet – här hittar du information om några av dem.

Första maj
Finklädda demonstranter på första maj i Göteborg 1970. På banderoller och plakat manas till fred och avspänning i världen. Ett par dagar tidigare hade USA utökat sitt krig i Vietnam och gått in i Kambodja. Foto: Kamerareportage/TT

”Vi har mycket kvar att kämpa för”

Transport. – Vi måste lyfta att första maj är löntagarnas dag, inte något partis eller någon vanlig helgdag. Som fackförbund har vi många segrar att fira, inte minst här i Sverige. Och vi har mycket kvar att kämpa för, säger Marie Samuelsson.

Polisbil. Foto:Shutterstock

Lagrådet sågar förslag om visitation av chaufförer

Politik. Regeringen har föreslagit ett paket med lagändringar för att komma åt färdskrivarfusk. Bland annat föreslås att polismän ska kunna kroppsvisitera förare och att poliser och bilinspektörer ska få genomsöka fordon vid misstanke om allvarligt missbruk av färdskrivare. Det är ett oproportionerligt ingripande, anser Lagrådet.

Stort åkeri i konkurs

Åkeri. Familjeägda transportföretaget Rotsthens i Karlshamn är försatt i konkurs. Över 70 anställda är berörda.

Historisk konferens för jämställdhet

Fackligt arbete. Äntligen. Det var en vanlig reaktion från deltagarna på Transports första kvinnokonferens. Och början på någon nytt i arbetet för jämställdhet och jämlikhet inom förbundet – som angår alla, oavsett kön.

Närbild på ett däckbyte.

Fortsatt fusk i däckverkstäder

Gummiverkstad. Nära hälften av däckverkstäderna har brister i sin redovisning. Det visar Skatteverkets nya, stora granskning av företag i branschen.

Vägen till certifierad transportutbildning

Utbildning. Lastbilar i kortege, tal, bakelser och bubbel – på onsdagen firades att transportutbildningen vid Brogymnasiet i Kristinehamn fått kvalitetsstämpeln CGT-certifiering.

”Bira mot borgare” vill väcka liv i arbetarnas frågor

Politik. Arbetarnas frågor har i stort sett försvunnit från den politiska dagordningen. Det anser en trio som vill blåsa nytt liv i debatten. Bira mot borgare är ett nyskapat rött forum som bjuder in till samtal och diskussioner, digitalt och på plats, runt om i landet.

Matbuden pratar gärna med fackrepresentanterna Marco Ghezzani och Filippo Bellandi, men få av dem kommer troligen att organisera sig.

Italienska fack vill organisera matbud

Internationellt. De flesta italienska matbuden arbetar utan några som helst skyddsnät och enligt åklagare tvingas de leva på svältlön. Därför är nu företagen Deliveroo och Glovo under domstolskontroll. Lördag den 14 mars var det fackliga initiativ över hela Italien för att protestera och försöka organisera buden.