Spöklik rond på museet

Spöken, finns de? Ja, åtminstone om man får tro många väktare som upplevt den ena konstigheten efter den andra. Vi hängde med Rocky Fuentes på jobbet som väktare på Armémuseum i Stockholm. Hon hade en del att berätta…

R ocky Fuentes var hyfsat ny på jobbet på Armémuseum när hon skulle arbeta sin första natt. Klockan var halv tre, byggnaden stod mörk och tom, alla hade gått hem för längesen. Den enda levande själen på museet var Rocky. Hon satt tyst och stilla i sitt bås och läste nyheterna på nätet när hon plötsligt hörde steg. Alldeles tydligt. Någon gick mot henne och stannade intill vaktbåset. Rocky satt med ryggen mot, blick stilla. Hon sneglade mot glasväggen i båset på jakt efter en spegelbild av den som befann sig bakom henne. Nada. Ofokuserad i tanken och med bankande hjärta återgick hon till nyhetsläsningen. Då började det igen. Fotsteg. Nu vände Rocky sig om. Ljuden försvann men leksaksflygplanen ovanför kassan svängde fram och tillbaka som om någon nyligen svept förbi. Hon hade jobbat som väktare på alla möjliga platser och sett mycket, gått ensam genom mörka parker utan att vara det minsta rädd. Men nu. Fy fan. För det var ingen där.

Tre år senare. Det är en varm sommarkväll, solen skiner, himlen är blå. På Riddargatan i stadsdelen Östermalm i Stockholm, alldeles intill Hedvig Eleonora gamla kyrkogård, vilar Armémuseums vita byggnad omgiven av kanoner, pansarvagnar och en och annan glassätande turist. Klockan närmar sig stängning och Rocky gör sig redo för låsningsrundan. På 1600-talet var det här en förvaringsplats för artilleripjäser. När huset år 1882 skulle få plats med artilleri- och ingenjörshögskolan, byggdes det ut med en tredje våning plus en vind. I dag finns här tusentals föremål som har använts av armén. Vapen, uniformer, troféer från trettioåriga kriget. Men det finns också något mer, något som inte går att ta på. Ljud. Fotsteg, dunsar och smällar, som om någon slår foten hårt i golvet.

– Så här, säger Rocky och stampar.

Vi står nu på högsta våningen i museibyggnaden, i folk- och försvarsrummet. Det är på det här våningsplanet det har hänt flest skumma grejer. Som den gången hon gick där med sin fyraåriga systerdotter. Museet hade stängt och hon fick följa med Rocky på rundan.

– När vi kom in här ramlade plötsligt en stol ner på golvet framför oss. Den låg stadigt förankrad mellan två hyllor och med en stång över sig. Jag hade gått förbi tusentals gånger innan utan att något hänt. Och nu, innan vi ens nått fram, föll den ner. Min systerdotter blev vettskrämd och jag fick bära henne ner för alla trappor.

Och det var där borta i hörsalen på andra sidan loftgången, bara några meter från oss, som två kollegor för ett par år sedan befann sig när de hörde någon ropa från det rum där vi nu står. Hallå! Och de ropade tillbaka. Hallå? Ingen där. Helskumt. Efteråt mejlade de alla i personalen. Visste någon vem det kunde ha varit? Nope.

Eller Rockys kollega som jobbade här förut. Han hade en gång sett en man i loftgången och sprungit emot honom när mannen plötsligt försvann.

Här i folk- och försvarsrummet händer det med jämna mellanrum att Rocky hör smällande ljud. Smack. Senast det hände var härom veckan. Två gånger samma dag. Först när hon skulle öppna, sedan när hon skulle låsa.

Rockys kollegor hade uppmanat henne att byta arbetsplats. Nattrondarna berättade hur de brukade vänta in varandra för att de inte ville gå igenom byggnaden ensamma. Och där skulle Rocky jobba själv. Var hon knäpp? Städarna pratade om konstiga grejer som hände här. Men Rocky är inte särskilt lättskrämd och ryckte mest på axlarna. Tills hon hörde fotstegen den där natten.

– Du kan vänta här om du vill, säger Rocky. Jag ska bara gå och stänga en dörr.

Men njae … efter att ha fått höra om museets vaktmästare som högt och tydligt brukade be alla osynliga att sluta putta på honom. Passerat den kompakta stenen där Rocky då och då känner att någon står och iakttar henne. Gått förbi den ena vaxdockan äckligare än den andra. Och fått en beskrivning av hur Rocky suttit med en tändare vid etiketter som taktfast fladdrat upp och ner utan att hitta minsta vindpust. Njae, då blir jag helst inte lämnad ensam.

I dag har Rocky vant sig vid alla konstigheter och kan till och med skämta om dem. Hon är inte längre rädd för det som händer i huset. Det är inte alltid det sker något oförklarligt heller. Ibland står det ingen vid stenen och tittar på henne, men ibland gör det det och då skyndar hon förbi.

– Jag tror inte det finns någon vetenskaplig förklaring till det här, säger Rocky. Jag misstänker att det finns något kvar i byggnaden. Jag vet inte vad eller varför, men det är intressant. En kollega till mig säger att det bara är huset som andas, det är ju en gammal byggnad. Visst. Sitt här på natten så får du se.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.

Många dödsolyckor bland lastbilschaufförer sker i trafiken. Foto: Jeppe Gustafsson/Shutterstock

Över 200 personer miste livet i trafiken

Vägtrafik. Under förra året omkom 208 människor i trafikolyckor. Sett ur ett längre perspektiv betyder det en fortsatt minskning av antalet dödsolyckor, visar Transportstyrelsens preliminära statistik.

vinterdäck och lastbil på vinterväg

VMA och fler snövarningar utfärdade

Vägtrafik. Nya, extrema snöfall och hårda vindar väntar. För delar av Ångermanland har SMHI gått ut med en röd varning och uppmanar trafikanter att ”inte ge sig ut”. För flera av Transports yrkesgrupper innebär det stora problem.

Intervju: Jonas Hagelqvist
Jonas Hagelqvist är ny vd för arbetsgivarorganisationen Transportföretagen, som är Transports motpart i de flesta kollektivavtal.

”Det är industriavtalet och normeringen som gäller”

Ny på jobbet. Transportarbetareförbundet möter en ny ledare hos motparten på arbetsgivarsidan. Det är industriveteranen Jonas Hagelqvist som har tagit över som vd för Transportföretagen.

Säkerhetskontrollanterna går över till Swedavia på Landvetter

Bevakning. Den 1 december 2025 tog Swedavia över ansvaret för säkerhetskontrollerna på Landvetters flygplats i Göteborg. Det innebär att säkerhetskontrollanterna går över från Securitas till det statliga bolaget. Positivt med fler förmåner, tycker Therése Svenningsson.

Kultur
”Nästan allt har blivit sämre för vanliga människor, men bättre för ovanliga rika människor. Valet av socialisten och demokraten Mamdani till ny borgmästare i New York inger ändå hopp. Kanske kan något liknande ske här”, säger Sven-Eric Liedman.

”Politiker måste tänka långsiktigt”

Ödesfrågor. Skit i framtiden – låt oss festa på bensin i fyra år! Idéhistorikern Sven-Eric Liedman spetsar till debatten inför nästa val.

Hallå där!

Emil Flisbäck

…kommunikatör på Transport och värd i förbundets Facebookfilmer i juletid.