Sms lockar medlemmar till fackets uppsökeri

Den här veckan genomför Transport ett nytt så kallat uppsökeri. I Umeå satsar avdelningen på att skicka sms till alla medlemmar innan man besöker mindre orter som Sorsele och Arvidsjaur. – Förra året kom två tredjedelar av hela medlemskåren i Sorsele och besökte oss. Det var lite chockartat faktiskt, säger lokalombudsman Christer Bengtsson.

Transport har i många år genomfört ”uppsökeri” under vecka 17 på våren och vecka 37 på höstkanten. Målet är att hälsa på medlemmar och presumtiva medlemmar ute på arbetsplatser och rastställen.

Den här gången har avdelningarna med sig enkäter, där målet är att kartlägga villkoren i förbundets olika branscher. Åkerichaufförerna får exempelvis svara på frågor om arbetstid, schemaläggning, lön, storleken på premiekompensationen och vad som egentligen vore en rimlig betalning för det ansvarsfulla chaufförsarbetet. Förarna får också ge sin syn på kör- och vilotidsreglerna och stressfaktorn i jobbet.

Patrik Ljunggren, ordförande i Göteborgsavdelningen, tycker att enkäterna är ett bra hjälpmedel:

– Vi har fått positiv respons från dem som är ute på fältet. Enkäterna är ett bra sätt att inleda samtal med människorna vi söker upp.

I Göteborg är ett 20-tal fackligt aktiva engagerade i uppsökeriveckan. I Umeå har avdelningen valt att söka upp arbetstagare på mindre orter. Medlemmarna får då information om uppsökeriet i förväg, via sms.

Ombudsman Christer Bengtsson är överraskad över responsen:

– När vi annonserar i lokaltidningar blir resultatet ofta klent. I våras skickade vi i stället sms till medlemmarna. I Sorsele var det omkring 35 stycken. Ett 20-tal kom till vårt uppsökeri. Nu fortsätter vi med samma metod. Det är effektivt och billigt.

I Skåne är avdelning 12 också i full gång med uppsökeriverksamheten. Där drar avdelningen fördel av det starka fackliga engagemanget som finns bland tidningsbuden.

– De är väldigt aktiva, förklarar avdelningsordförande Kenneth Pettersson. Under vårens uppsökerivecka var buden ute och besökte personalen på bensinmackarna. Man hann med varenda station i vårt område.

– Den här gången fokuserar vi först och främst på gummiverkstäderna. Blir det tid över fortsätter tidningsbuden med mackarna.

Kenneth Pettersson berättar att avdelningen även denna gång gjort en punktinsats, riktad mot åkerichaufförerna. Resultat var nedslående:

– Vi noterade hur chaufförerna, såväl svenska som utländska, drog sig undan när facket kom och ville snacka. En del sprang nästan sin väg. Det är ett trendbrott. Tidigare har det varit ganska lätt att komma till tals med förarna.

Vad tycker du? Kommentera gärna artikeln!

Vi tar gärna del av dina åsikter. Glöm inte att hålla god ton i din kommentar – personpåhopp, sexism, rasism eller osakligheter tolereras inte och kommer inte att publiceras. Redaktionen behöver en e-postadress där vi kan nå dig, den publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Säkraste vägen till jobb

Utbildning. Inget gymnasieprogram ger så god chans till jobb efter examen som transport. Simon Van de Moosdijk är en av dem som redan hade fast jobb när han tog studenten 2025.

Eric Donell, förbundsordförande i Riksförbundet Attention. Foto: Susanne Kronholm

”Personer med funktionsnedsättning straffas”

Politik. Den 1 oktober 2025 skärpte regeringen reglerna för aktivitetsstöd till personer som går arbetsmarknadsutbildningar, praktiserar eller arbetstränar för att komma i jobb. "Personer med funktionsnedsättningar straffas för att samhället inte förmår ge rätt stöd."

SAS beviljar miljonlån till flygbolaget Braathens

Flyg. Turerna har varit många kring flygbolaget Braathens (BRA). Nu träder SAS in och beviljar ett lån på 50 miljoner kronor för att det svenska regionala flygbolaget Braathens regional airways ska kunna fortsätta sin verksamhet.

Tre p-vakter på uppdrag i centrala Stockholm.

Avarn krävs på 3,5 miljoner efter misstänkt fusk

Bevakning. Säkerhetsbolaget Avarn misstänks ha lurat Stockholms stad på totalt 2,7 miljoner kronor. Bolaget har debiterat staden för parkeringsövervakning som aldrig utförts och trafikkontoret har polisanmält Avarn för misstänkt bedrägeri.

LO: Så ska arbetstiden kortas

Arbetstid. LO vill sänka arbetstiden för alla landets arbetare. Och det ska göras förhandlingsvägen – centralt. På tisdagen presenterades förslaget från en enig LO-styrelse.

Förbud mot backande sopbilar väcker ilska bland villaägare

Miljö. Ingen fungerande vändplan, skymmande grönska, trånga kurvor och felparkerade bilar gör att sopbilen behöver backa för att kunna hämta avfall vid några fastigheter i Solna, utanför Stockholm. Kommunen har därför anvisat en hämtplats, vilket retat upp villaägarna.

Hallå där!

Ninni Westerlund

…utbildningsansvarig vid Assistancekåren, som i samarbete med Vreta utbildningscentrum utanför Linköping tagit fram en gymnasieutbildning till bärgare.

Amazons chefer utfrågade av EU-parlamentet

Kollektivavtal. Nej, några kollektivavtal lär Amazon inte förhandla om i Europa. Det framkom när deras chefer frågades ut i EU-parlamentet. Och några svar på ledamöternas frågor blev det i princip inte.

Transport stämmer åkeri: ”Vägrade ge information”

Arbetsrätt. Det var åkeriet i Kungsbacka som kallade till förhandling inför anlitande av bemanningsbolag utan kollektivavtal. Men när Transports förhandlare ville ha information om de anställdas villkor tog det stopp. Nu har facket stämt åkeriföretaget i Arbetsdomstolen.

Dog wearing protective harness buckled to a car safety belt. Safe travelling or commuting by car with pets.

Obältad hund bötfälls

Vägtrafik. Böter på 1 500 kronor. Det blev straffet för en bilist i Dalsland som hade med sig hunden lös i baksätet.

Nytt år – och nya regler

Lagar. Ett nytt år är här med en hel del nya lagar och regler som kan vara bra att ha koll på. Inom transportbranschen handlar det om nya bestämmelser för färdskrivare, kör- och vilotider och vinterdäck. Vissa ersättningar från Försäkringskassan ändras också.

Tufft jobb i snöovädret

Arbetsmiljö. Vintern slog till med storm, fällda träd, ihållande snöfall och vädervarningar på olika håll i landet. Per Svedberg körde natt i plogbilen i Hälsingland medan hämtningen ställdes in för miljöarbetaren Rasmus Forsberg – en oframkomlig dag i Göteborg.

Mest läst på Transportarbetaren under 2025

Topp tre. Löner, löner och löner. Transportarbetarens läsare älskar att klicka på artiklar om löner. Här är de tre mest lästa artiklarna på transportarbetaren.se under 2025.