Skyways i konkurs
Flygbolaget Skyways har gått i konkurs. Alla planerade flygningar ställs in. – Att läget var så här akut hade vi ingen aning om, säger Kenneth Grampe, ombudsman på Transports flygavdelning.
Skyways har framförallt trafikerat flera mindre flygplatser i Sverige. Konkursen drabbar anställda både i luften och på marken. Men Transport, som organiserar bolagets flygmekaniker, fick nys om konkursen genom morgonnyheterna.
– Jag vet än så länge inget mer än vad som står på Skyways hemsida, säger Kenneth Grampe, lokalombudsman på Transports flygavdelning 46 i Märsta.
Bolagets ordinarie hemsida är nu nedsläckt. I stället möts besökaren av ett kort informationsmeddelande om konkursen och att alla flyg är inställda. Samma information gick senare ut till facket i ett mail från företagets personalchef.
Skyways konkurs kom inte som en blixt från en klar himmel för Kenneth Grampe. I åtminstone ett halvår har han känt till att företaget ligger dåligt till. Men inga kontakter har tagits med facket centralt under den senaste tiden. I förra veckan fick Grampe dock en indikation på att något var fel.
– Vi fick höra att Skyways gått på enskilda medlemmar och sagt att om de inte går med på en lönefrysning kommer bolaget gå i konkurs.
Efter den informationen skrev Transport tillsammans med Svensk flygteknikerförening, SFF, som organiserar tekniker, ett brev till bolaget. Där förklarade man att Skyways måste gå via den fackliga organisationen om man vill få till en förhandling. Samt att fackförbunden gärna diskuterar lösningar för hur man kan rädda bolaget.
Det enda svaret från bolaget kom på tisdagsmorgonen. Konkurs.
– Nu har vi ingen aning om vad som kommer hända. Det är ett jättestort passagerarunderlag som försvinner, och det finns ingen som direkt kan ta över de rutter som Skyways har haft, säger Kenneth Grampe.